Delovna skupina vlade za pripravo strokovnih izhodišč za normativno ureditev in vzpostavitev elektronskega informacijskega sistema za spremljanje masnega toka porekla mesa
Leta 2022 sprejeti Pravilnik o zagotavljanju sledljivosti porekla za nepredpakirano sveže, ohlajeno in zamrznjeno goveje, prašičje, ovčje, kozje in perutninsko meso je uvedel obvezno zagotavljanje sledljivosti nepredpakiranega mesa tudi po poreklu. Pred sprejetjem tega pravilnika se je masni tok živil spremljal le glede na kategorijo in vrsto živila.
Zahteva za vključitev informacije o poreklu živila na spremni dokument oziroma račun velja za celotno verigo (od pridelovalca, predelovalca, distributerja do končnega potrošnika). Vključitev celotne verige je pomembna tudi s stališča enakomerne porazdelitve bremena med vse vključene deležnike.
V sistem sledljivosti porekla mesa so se vključile kategorije živil, kjer zakonodaja že zahteva obvezno označevanje porekla: svinjsko meso, govedina, perutnina in meso drobnice. Pereča je predvsem problematika na področju svinjskega mesa, saj shema Izbrana kakovost Slovenije še ni v celoti zaživela v praksi. Pravilnik vključuje tudi izjemo glede označevanja, če se meso označuje v okviru sheme Izbrana kakovost.
V nadaljevanju je bil dosežen dogovor z deležniki preskrbe s svežim mesom, da se za namen preučitve možnosti vzpostavitve elektronskega informacijskega sistema za spremljanje masnega toka porekla mesa vzpostavi medresorska skupina, ki bo pripravila strokovna izhodišča.
Z ustanovitvijo delovne skupine za vzpostavitev informacijskega sistema je izpolnjena stavkovna zahteva kmetijskih organizacij, ki so v skupino imenovale svoje predstavnike.