Razpis Evropske komisije - Znanje za ukrepanje na področju preventive in pripravljenosti
Rok za prijavo je potekel.
Evropska komisija, Generalni direktorat civilno zaščito in evropske operacije humanitarne pomoči je 1. februarja 2024 objavila razpis za dodelitev sredstev za projekte s področja preventive in pripravljenosti na naravne in druge nesreče za leto 2024.
Osnovne informacije o razpisu
- Trajanje projektov: 24 mesecev.
- Financiranje: 90 % EU sredstev, 10 % lastnih sredstev; najvišje sofinanciranje EK za posamezen projekt znaša 1.000.000 EUR v vseh treh temah razpisa.
- Nakazilo sredstev: 70 % v obliki enega prednakazila, preostanek sredstev EK nakaže ob zaključku projekta.
- Skupna višina sredstev: 14.000.000 EUR (Tema 1: 6.000.000 EUR, Tema 2: 4.000.000 EUR, Tema 3: 4.000.000 EUR).
- Objava izbranih projektov: julij 2024.
- Najzgodnejši možni začetek izvajanja projektov: oktober-november 2024.
- Sestava konzorcija: prijavo mora predložiti konzorcij, ki ga sestavljajo vsaj trije upravičenci iz najmanj treh različnih upravičenih držav.
Cilji razpisa
- Doseganje višje ravni zaščite pred nesrečami s čezmejnimi vplivi ali nesrečami, ki lahko prizadenejo več držav članic, s preprečevanjem ali zmanjšanjem njihovih morebitnih učinkov, s spodbujanjem kulture preventive in pripravljenosti ter z izboljšanjem sodelovanja in usklajevanja med civilno zaščito in drugimi ustreznimi deležnikov, njihovo komplementarnost in interoperabilnost.
- Prispevati h gradnji novih in nadaljnjemu razvoju obstoječih kompetenc, spretnosti, znanja in strokovnega znanja na področju civilne zaščite in čezmejnega tveganja na individualni, organizacijski in institucionalni ravni, vključno z namenskimi priložnostmi za učenje in usposabljanje.
- Okrepiti partnerstva na področju znanja med civilno zaščito in akterji s področja čezmejnega tveganja in spodbujati sprejemanje znanstvenih rezultatov s strani operativnih deležnikov.
- Podpirati organizacije Civilne zaščite in akterje na področju obvladovanja naravnih in drugih nesreč pri vključevanju prilagajanja in odpornosti na podnebne spremembe v njihove ocene tveganja, strategije in načrte, naložbe in splošne aktivnosti.
- Še naprej prispevati k večji pripravljenosti in ozaveščanju državljanov, lokalnih in regionalnih javnih organov, podjetij in drugih ustreznih deležnikov o tveganjih, s katerimi se soočajo, in možnostih za zmanjšanje njihove ranljivosti.
Teme razpisa
- Preventiva
- Prioriteta 1: Priprava ocen tveganj, predvidevanje in načrtovanje obvladovanja tveganj
- Prioriteta 2: Ozaveščanje prebivalcev o tveganjih
- Prioriteta 3: Zgodnje opozarjanje
- Prioriteta 4: Obvladovanje požarov v naravi
- Pripravljenost
- a) Prioriteta 1: Institucionalna pripravljenost
- b) Prioriteta 2: Krepitev individualne pripravljenosti
- Mednarodne praktične vaje zaščite in reševanja
Skupni elementi vsem trem temam: prijavni predlogi naj poskušajo biti povezani z že obstoječimi pobudami na njihovem področju, vključno z okvirjem UCPM. Predlogi naj vključujejo načrt za vključevanje končnih uporabnikov in deležnikov. Podatki, pridobljeni ali razviti s projektom, morajo biti odprti in na voljo končnim uporabnikom brezplačno. Projekti morajo uporabljati že obstoječo spletno infrastrukturo/online platform UCPKN. Finančna podpora tretjim osebam ni dovoljena.
Skupna vrednost razpisa je 14.000.000 EUR:
- Tema 1: 6.000.000 EUR
- Tema 2: 4.000.000 EUR
- Tema 3: 4.000.000 EUR
Upravičeni stroški:
- stroški osebja,
- stroški podizvajalcev,
- stroški nabave (potovanja in dnevnice, oprema, drugo blago, dela in storitve),
- posredni stroški,
- amortizacija opreme,
- stroški prevoda poročil in povzetkov izsledkov projekta,
- posredni stroški v višini 7 %.
Plačilo DDV ni upravičen strošek.
Pogoji za prijavo prijaviteljev na temo Preventive ali Pripravljenosti
- prijavitelj je pravna oseba (javna ali zasebna);
- mora imeti sedež v eni od držav upravičenk;
- država članica EU, vključno s čezmorskimi državami in ozemlji (OCT),
- sodelujoče države v mehanizmu civilne zaščite EU: Albanija Bosna in Hercegovina, Islandija, Republika Moldavija, Črna gora, Severna Makedonija, Norveška, Srbija, Turčija in Ukrajina.
- države upravičenke v okviru Instrumenta za predpristopno pomoč (IPA): Kosovo,
- države evropske sosedske politike: vzhod (Armenija, Azerbajdžan, Gruzija) in jug (Alžirija, Egipt, Izrael, Jordanija, Libanon, Libija, Maroko, Palestina in Tunizija).
Pogoji za prijavo na Mednarodne praktične vaje zaščite in reševanja so enaki, razen za države upravičenke v okviru IPA in države sosedske politike. Te niso upravičene kot članice konzorcija, a, če je dosežen dogovor s konzorcijem projekta, lahko sodelujejo z ekipami in sredstvi na terenskih vajah. Za potrebe teh držav so namenjeni ločeni finančni programi EU.
Drugi subjekti lahko sodelujejo v drugih vlogah konzorcija, kot so pridruženi partnerji, podizvajalci, tretje osebe, ki dajejo stvarne (avtorske) prispevke itd.
Sodelovanje partnerjev v projektu
V projektih morajo sodelovati vsaj trije partnerji iz vsaj treh upravičenih držav. Koordinator projekta mora biti iz države članice UCPM ali države, sodelujoče v mehanizmu civilne zaščite EU. Pridruženi partnerji se ne štejejo v minimalne zahteve za konzorcij. Mednarodne organizacije lahko sodelujejo kot partnerji vendar ne morejo sodelovati kot vodilni partner.
Pomembno
Prijavitelji iz Slovenije morajo ob prijavi pridobiti pismo podpore s strani Uprave za zaščito in reševanje (angleško Letter of Support).
Informacija o razpisu
-
Predstavitve
Kontakt
Kontaktna oseba za dodatne informacije je vodja Službe za razvojne projekte Milena Dobnik Jeraj.