Skoči do osrednje vsebine

Javni razpis za sofinanciranje programov obvladovanja demence in za duševno zdravje kmečkega prebivalstva v letih 2024, 2025 in 2026

Namen javnega razpisa je zboljšati dostopnost do storitev in programov za obvladovanje demence, razvijati demenci prijazna okolja, okrepiti psihosocialno podporo za dobro duševno zdravje kmečkega prebivalstva, dvigniti pismenost o duševnem zdravju ter opolnomočiti kmečko prebivalstvo za zmanjšanje tveganega vedenja.

Namen javnega razpisa je sofinanciranje programov obvladovanja demence in za duševno zdravje kmečkega prebivalstva v letih 2024, 2025 in 2026, ki je ločen po sklopih:

Sklop A - Izboljšati dostopnost do storitev in programov za obvladovanje demence ter razvoj demenci prijaznih okolij.

Sklop B - Krepitev psihosocialne podpore za dobro duševno zdravje kmečkega prebivalstva, dvig pismenosti o duševnem zdravju ter opolnomočenje kmečkega prebivalstva za zmanjšanje tveganega vedenja.

Sklop A - Izboljšati dostopnost do storitev in programov za obvladovanje demence ter razvoj demenci prijaznih okolij.

Višina sredstev za sofinanciranje: 900.000 evrov (vsako leto 300.000 evrov)

Rok za oddajo vlog: 25. julij 2024 do 12. ure.

Glavni cilji razpisa so:
- širitev in nadgradnja programov in storitev nevladnih organizacij za obvladovanje demence v lokalnih okoljih,
- destigmatizacija in blaženje posledic bolezni demence za osebe z demenco in njihove svojce.

Pričakovana življenjska doba se daljša in svet se sooča z naraščanjem števila starejših. Zdravo staranje spreminja naš fokus razumevanja z odsotnosti bolezni k dejavnim zmožnostim, ki omogočajo starejšim, da živijo polno in aktivno življenje. Demenca predstavlja enega največjih izzivov dolgožive družbe in Slovenija je država z dolgoživo družbo. Demografske spremembe so odraz razvoja v moderni družbi  in dejstvo, ki mu je treba prilagoditi obstoječe sisteme in ureditve ter tako ustvariti možnosti za kakovostno življenje vseh generacij in dostojno staranje. S staranjem se veča tudi breme bolezni in krepijo se potrebe za dolgotrajno oskrbo. Velik problem predstavlja pomanjkanje ustreznih storitev za osebe z demenco in njihove svojce. V Sloveniji nimamo točnih podatkov glede prevalence in incidence demence, vendar število oseb z demenco narašča in ocenjuje se, da ima danes preko 45 tisoč prebivalcev demenco, zato je julija 2023 Vlada Republike Slovenije sprejela Strategijo za obvladovanje demence v Sloveniji do leta 2030 in januarja 2024 tudi Akcijski načrt za izvajanje Strategije obvladovanja demence v Sloveniji do leta 2030 za obdobje 2024–2025.

Demenca je bolezen, zaradi katere ima oseba težave v vsakdanjem življenju. Večina oseb z demenco živi doma in pomeni veliko breme za svojce, ki so zaradi velikega bremena pogosto tudi sami zdravstveno ogroženi. Nevladne organizacije (NVO) lahko s svojimi projekti in programi učinkovito dopolnjujejo javnozdravstvene službe, zato na Ministrstvu za zdravje prek javnih razpisov podpiramo njihove programe. Pogoj za sodelovanje na razpisu je pridobljen status humanitarne organizacije na področju zdravstva, kar zagotavlja določeno kakovost organizacije in programov, skladnost programov s Strategijo za obvladovanje demence, kakovost in učinkovitost pa bo zagotovljena z zelo zahtevnimi merili, ki jih bo NVO morala izpolnjevati.

Sklop B - Krepitev psihosocialne podpore za dobro duševno zdravje kmečkega prebivalstva, dvig pismenosti o duševnem zdravju ter opolnomočenje kmečkega prebivalstva za zmanjšanje tveganega vedenja

Višina sredstev za sofinanciranje: 1,14 milijona evrov (vsako leto 380.000 evrov)

Rok za oddajo vlog: 10. september 2024 do 12. ure.

Glavni cilji razpisa so:
- razvoj novih programov in storitev psihosocialne podpore v lokalnih okoljih za krepitev duševnega zdravja kmečkega prebivalstva,
- izboljšanje pismenosti kmečkega prebivalstva o duševnem zdravju.

Poklic kmeta je med najbolj tveganimi poklici za nezgode in poškodbe pri delu, poleg tega ga spremljajo tudi velike psihosocialne obremenitve. To dokazuje tudi primerjava splošne stopnje samomorilnosti v Sloveniji s tisto med kmeti. Kmeti so na prvem mestu med drugimi poklicnimi skupinami s splošno stopnjo samomora sedeminpetdeset na sto tisoč zaposlenih oseb. To je kar štirikrat več od skupne splošne stopnje za vse poklicne skupine, ki je leta 2016 znašala 13,8 (Roy in Knežević Hočevar, 2019). Kot so pokazale raziskave (Korošec Jagodič idr., 2013), je severovzhodni del Slovenije (ki je izrazito kmetijski) še posebej ogrožen zaradi samomora. Prav tako je v tem delu Slovenije ugotovljena slabša dostopnost do storitev oskrbe duševnega zdravja in prisotna je večja stigmatizacija pri iskanju pomoči, na splošno pa pomoč redkeje poiščejo moški, samski, mlajši in ljudje z nižjo stopnjo izobrazbe. Prihaja tudi do nerazumevanja težav kmetov med strokovnimi kadri, ki jim pomoč lahko nudijo.

Potreba po psihosocialnih storitvah, dvigu pismenosti o duševnem zdravju ter opolnomočenju kmečkega prebivalstva za zmanjšanje tveganega vedenja med kmeti je velika in mnoga vprašanja, s katerimi se sooča kmečko prebivalstvo, so neraziskana. Razvitih je le malo družbenih odzivov na težave v duševnem zdravju v smislu raziskav, zdravstvenih in socialnih storitev, zato je pogoj za sodelovanje na razpisu status javnega raziskovalnega zavoda.

Dodatne informacije

Za dodatne informacije glede javnega razpisa se vlagatelji lahko obrnejo na: Ministrstvo za zdravje, Sektor za duševno zdravje in demenco, mag. Nadja Čobal (telefonska števila: 01 478 6868) ali na elektronski naslov: gp.mz@gov.si, s sklicem na številko zadeve: 183-31/2024-2711.

Povezava na razpis: Javni razpis za sofinanciranje programov obvladovanja demence in za duševno zdravje kmečkega prebivalstva v letih 2024, 2025 in 2026 

Razpisna dokumentacija