Skoči do osrednje vsebine

Boj proti trgovini z ljudmi

Trgovina z ljudmi je fenomen, ki se pojavlja v vseh delih sodobne družbe, postaja strukturni element nekaterih gospodarskih panog, predvsem pa grobo posega v človekove pravice in temeljne svoboščine posameznika, ki postane žrtev takega trgovanja oziroma izkoriščanja.
  • Trgovina z ljudmi

    Trgovina z ljudmi je vsaka oblika rekrutiranja, prodaje ali prenosa ranljivih posameznikov ali skupin z namenom izkoriščanja v obliki prostitucije ali drugih oblik spolnih zlorab, prisilnega dela, suženjstva, služabništva in prisilnega izvajanja kaznivih dejanj.

  • Odkrivanje, preiskovanje in pregon

    Trgovina z ljudmi je eno izmed kaznivih dejanj, ki je najbolj odzivno na ekonomske in socialne razmere na lokalni in svetovni ravni. Njegove izvedbene oblike se zato stalno spreminjajo in prilagajajo, kar narekuje organom pregona skrbno spremljanje ter tvorno medresorsko sodelovanje pri prepoznavi in pregonu.

  • Preprečevanje in ozaveščanje

    V boju proti trgovini z ljudmi je temeljnega pomena preventivno delovanje. Številne aktivnosti so namenjene ozaveščanju ranljivih skupin, splošne javnosti in različnih strokovnjakov, katerih delo je povezano s problematiko trgovine z ljudmi. Preventivne aktivnosti so usmerjene tudi na potrošnike in uporabnike storitev, ki jih izvajajo žrtve trgovine z ljudmi.

  • Pomoč in zaščita žrtev

    V Sloveniji pomoč žrtvam trgovine z ljudmi zagotavljajo Društvo Ključ, Slovenska filantropija in Slovenska karitas. Oskrbo žrtev trgovine z ljudmi zagotavljajo programi krizne in varne namestitve ter program (re)integracije žrtev trgovine z ljudmi.

  • Zakonodaja in mednarodni dokumenti na temo boja proti trgovini z ljudmi

    Zbirka nacionalne zakonodaje, mednarodnih dokumentov ter sodne prakse z delovnega področja boja proti trgovini z ljudmi.

  • Trgovina z ljudmi v številkah

    Statistični podatki trgovine z ljudmi v Sloveniji za zadnje 5. letno obdobje.

Nevarnost trgovanja z ljudmi zaradi vojne v Ukrajini

Zaradi vojne v Ukrajini se EU trenutno srečuje z največjo begunsko krizo po drugi svetovni vojni. Po zadnjih ocenah je bilo svoje domove prisiljenih zapustiti okoli 12 milijonov ljudi. Več kot 5 milijonov Ukrajincev je zapustilo državo in si zatočišče poiskalo v državah EU, med njimi pa so predvsem ženske in otroci, ki so z vidika trgovine z ljudmi še posebno ranljivi.

Veliko ljudi državljanom Ukrajine ponuja pomoč, vključno z nastanitvijo v zasebnih prostorih, ponudbo dela, s prevozom v druge regije ali celo druge države. Za določenimi ponudbami in navidezno pomočjo se lahko skrivajo tudi pasti, zaradi katerih bi posamezniki lahko postali žrtve trgovine z ljudmi.

V nastanitvenih kapacitetah v Logatcu in na Debelem Rtiču so bili zaznani primeri, kjer so posamezniki iskali oziroma poskušali navezati stike z begunkami iz Ukrajine. Pri tem so ponujali ženitne dogovore in nastanitve v zasebnih stanovanjih tudi v zameno za nudenje spolnih uslug in izvajanja različnih gospodinjskih opravil. Prav tako je bil zaznan sumljiv oglas s ponudbo dela v modni industriji.

Medresorska delovna skupina za boj proti trgovini z ljudmi zato opozarja na tveganja, ki jih v povezavi s trgovino z ljudmi predstavlja kriza v Ukrajini. Cilj trgovcev z ljudmi je izkoriščanje žrtev, najpogosteje zaradi prostitucije, spolnih zlorab, prisilnega dela, služabništva, storitve kaznivih dejanj, beračenja in trgovine z organi. Pri tem proces trgovine z ljudmi ob izkoriščanju oziroma zaradi izkoriščanja zajema tudi druga ravnanja trgovcev, kot so novačenje, prevoz, premestitev, dajanje zatočišč ter uporabo določenih sredstev, kot so sila, grožnja, preslepitev, ugrabitev, zloraba podrejenega ali odvisnega položaja, dajanje ali prejemanje plačila ali drugih koristi; vse z namenom, da se doseže soglasje ali nadzor nad žrtvijo.

V kolikor zaznate sumljive okoliščine oziroma ocenjujete, da je posameznica ali posameznik lahko žrtev trgovine z ljudmi oziroma bi sami lahko to postali, pokličite policijo ali se obrnite na nevladne in humanitarne organizacije, ki delujejo na področju boja zoper trgovino z ljudmi. Njihov seznam in kontaktni podatki so navedeni na tej spletni strani.


Bodite pozorni, ostanite varni - nasveti za Ukrajince                                    Будьте пильними, бережіть себе – поради українцям

Video s konkretnimi nasveti Ukrajincem, ki vstopajo v EU in iščejo zatočišče.

Ne postanite žrtev trgovine z ljudmi

  • Osebnih dokumentov in svojega mobilnega telefona ne izročajte nikomur.
  • Bodite previdni pri komuniciranju z neznanci prek spleta in uporabi socialnih omrežij.
  • Ne zaupajte neznancem, ki vam vsiljujejo pomoč, se pretvarjajo da so vaši prijatelji in vam izkazujejo pretirano pozornost.
  • Pri ponudbah za delo pridobite in preverite čim več podatkov o delodajalcu.
  • Bodite pozorni na osebe, ki vam ponujajo ali vsiljujejo prevoz, obljubljajo nastanitev ali delo.
  • Če potujete v avtu z neznancem, vprašajte za točen naslov, njegovo telefonsko številko in vztrajajte, da vam pokaže osebni dokument.
  • Dogovorite se za ceno prevoza pred odhodom.
  • Zapišite ali fotografirajte registrsko številko avtomobila in ju posredujte osebi, ki ji zaupate.
  • Med potovanjem ostanite v stiku z ljudmi, ki jim zaupate in jim javljajte, kje se nahajate.
  • V vsaki državi ali v okolju, kjer ste nastanjeni, se dobro pozanimajte, kje lahko poiščete pomoč, v kolikor bi jo potrebovali (policijska postaja, humanitarne organizacije..). Seznanite se z njihovimi lokacijami in kontaktnimi podatki.
  • Ukrepajte že ob prvih znakih prisile, nasilja ali sumljivih okoliščin.

Anonimna prijava

Naziv storitve Institucija
Policija