Skoči do osrednje vsebine

Preventivne aktivnosti so eno od temeljnih področij v celovitem obravnavanju problematike trgovine z ljudmi, ki vključuje različne oblike ozaveščanja tako širše laične javnosti kakor tudi rizičnih skupin potencialnih žrtev trgovanja. Poleg tega v okviru preventivnih dejavnosti poteka tudi ozaveščanje potrošnikov in uporabnikov storitev, ki jih izvajajo žrtve trgovine z ljudmi, s ciljem zmanjšanja povpraševanja po storitvah žrtev delovnega izkoriščanja in prisilnega dela. Zadnje izmed štirih sklopov preprečevalnih dejavnosti je usposabljanje strokovnjakov, predvsem javnih uslužbencev, ki se pri svojem delu ukvarjajo s problematiko trgovine z ljudmi.

18. oktober - evropski dan boja proti trgovini z ljudmi

Evropska komisija je 18. oktober razglasila za evropski dan boja proti trgovini z ljudmi s ciljem krepitve zavedanja o pojavu, pri katerem so grobo kršene človekove pravice. 

Ozaveščanje splošne javnosti

Medresorska delovna skupina za boj proti trgovini z ljudmi je ob Evropskem dnevu boja proti trgovini z ljudmi namenila ozaveščanju o trgovini z ljudmi za namen prisilnega dela in delovnega izkoriščanja. V ta namen je potekala ozaveščevalna kampanja v okviru projekta, ki sta jo financirala MNZ in Urad Vlade Republike Slovenije za komuniciranje, izvedlo pa Združenje DrogArt, socialno podjetje Iz principa. V okviru projekta je med 18. in 20. oktobrom potekalo ozaveščanje splošne javnosti in ranljivih skupin o trgovini z ljudmi s pomočjo živih »artiklov« (izkoriščanih delavcev) v prodajnih embalažah (katalog), ki so bili razstavljeni na glavnih sprehajalnih ulicah v Mariboru in Ljubljani. Z namenom ozaveščanja delodajalcev o trgovini z ljudmi pa je bil v okviru projekta pripravljen e-katalog z različnimi profili najpogosteje izkoriščanih delavcev, ki je bil skupaj s Priročnikom za delodajalce poslan več kot 200 podjetjem v Sloveniji.

Z namenom predstavitve projekta in obeležitve evropskega dneva boja proti trgovini z ljudmi je 18. oktobra potekal tudi dogodek za medije, ki so se ga udeležili nacionalna koordinatorica ter predstavniki IRSD, Delavske svetovalnice in Društva Ključ.

Slovenska Karitas je ob evropskem dnevu boja proti trgovini z ljudmi k ozaveščanju prispevala članek - Deset predsodkov o trgovini z ljudmi, ki je bil objavljen v novembrski številki revije Žarek dobrote.

Ministrstvo za notranje zadeve je ob svetovnem dnevu boja proti trgovini z ljudmi na spletni strani in družbenih omrežjih objavilo sporočilo za javnost, vezano na kampanjo Združenih narodov Pomagajmo vsaki žrtvi trgovine z ljudmi, ne prezrimo nobene, ki se je osredinila na pomoč žrtvam trgovanja.

V sporočilu je ministrstvo opozorilo, da so otroci, ženske, migranti, begunci in notranje razseljene osebe še posebej ranljivi za trgovino z ljudmi. Tveganje za trgovanje z ljudmi vedno bolj povečujejo tudi svetovna kriza, oboroženi spopadi, pandemije, gospodarska in družbena nestabilnost ter naravne nesreče. MNZ je poudarilo, da sta žrtvam trgovanja v Republiki Sloveniji zagotovljeni celovita pomoč in podpora v okviru programov pomoči, ki jih izvajajo nevladne in humanitarne organizacije, izbrane na javnem razpisu.

Društvo Ključ – center za boj proti trgovanju z ljudmi je v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana in Fundacijo za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij v Republiki Sloveniji izvedlo tri dogodke za splošno javnost, v katerih je sodelovalo 94 oseb.

Ozaveščanje rizičnih skupin

Ozaveščanje mladostnikov

Medresorska delovna skupina za boj proti trgovini z ljudmi je zato v Akcijskem načrtu za boj proti trgovini z ljudmi, kot eno od temeljnih nalog v sklopu preventive predvidela tudi sistematično ozaveščanje otrok in mladostnikov v osnovnih in srednjih šolah o tem pojavu.

Nosilec aktivnosti je Ministrstvo za notranje zadeve - Služba za preprečevanje in boj proti trgovini z ljudmi (v nadaljevanju: SPBTL), ki je v šolskem letu 2023/2024 nadaljevala sistematično izvajanje delavnic za ozaveščanje otrok in mladostnikov o nevarnostih trgovine z ljudmi, pojavnih oblikah, ustreznem ukrepanju in samozaščitnem vedenju. Glede na triletni načrt, razdeljen po regijah, so se v šolskem letu 2023/24 delavnice izvajale v osnovnih šolah na Notranjskem, Obalno-Kraškem, Posavskem in v Jugovzhodni regiji ter v srednjih šolah Zasavske, Goriške, Gorenjske in Osrednjeslovenske regije.

V letu 2023 bilo izvedenih 280 delavnic (140 v letu 2022), in sicer 146 v osnovnih in 134 v srednjih šolah, udeležilo pa se jih je 5267 učencev in 304 pedagoški delavci. Analiza anket, ki so jih izpolnili učenci po koncu delavnice, kaže, da je bil cilj ozaveščanja dosežen, saj so skoraj vsi učenci na delavnici pridobili nove informacije (98 odstotkov), s katerimi bi jih večina znala pojav tudi prepoznati (71 odstotkov).

Slovenska Karitas je v okviru pogodbe o sofinanciranju projekta Oskrba žrtev trgovine z ljudmi – krizna namestitev v letu 2023 izpeljala 25 preventivnih delavnic, ki se jih je udeležilo 547 učencev in dijakov (med njimi tudi učitelji in starši) iz šestih statističnih regij (Gorenjska, Posavska, Savinjska, Obalno-Kraška, Osrednjeslovenska, Zasavska). Učencem, dijakom in svetovalnim službam na šolah ter ob vseh drugih priložnostih (na sestankih, izobraževanjih, družbenih dogodkih …) je delila preventivno gradivo, ki opozarja na nevarnosti in pasti trgovine z ljudmi. Prav tako je bila predvajana infografika, pripravljena v decembru 2022, ki opozarja na nevarnosti in pasti trgovine z ljudmi; objavljena je bila tudi na spletni strani Slovenske Karitas in na Facebook profilu.

Društvo Ključ je za ozaveščanje mladostnikov (učencev in dijakov) v MOL izvajalo delavnice Ključna šola za fante in dekleta, Prava zveza, Telesnica in Ključno za Lajf. Skupno je bilo izvedenih 122 dogodkov, ki se jih je udeležilo 2377 oseb. Na usposabljanjih mladih strokovnjakov v okviru delavnic Prava zveza, projekta Zaznavnica in FIHO je bilo na 32 dogodkih prisotnih 745 sodelujočih. V okviru informiranja ranljivih skupin je bilo v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje Republike Slovenije in Uradom Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (v nadaljnjem besedilu: UNHCR) izvedenih 871 dogodkov, v katere je bilo vključenih 3545 oseb. 

Preventivno delovanje na področju ozaveščanja in preprečevanja trgovine z ljudmi v romski skupnosti 

Urad Vlade RS za narodnosti (v nadaljevanju: UN) je nadaljeval krepitev večdisciplinarnega pristopa za odpravljanje pojavov škodljivih praks v romski skupnosti, kot so begi mladoletnih oseb v škodljiva okolja (zgodnje poroke) in prisilne poroke. Vodil je v ta namen sestavljeno delovno skupino na tem področju, ki združuje predstavnike pristojnih ministrstev, policije, tožilstva, Centra za izobraževanje v pravosodju (v nadaljevanju: CIP), Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije, predstavnice koordinatoric za preprečevanje nasilja v družini, nevladnih organizacij in predstavnike Sveta romske skupnosti Republike Slovenije. UN je v okviru projekta Nacionalna platforma za Rome v sodelovanju z vsemi ključnimi ustanovami in v okviru dela prej omenjene v ta namen sestavljene delovne skupine leta 2021 izdal Priročnik o prepoznavanju zgodnjih in prisilnih porok v romski skupnosti in o ukrepanju v teh primerih (v nadaljevanju: priročnik). Dostopen je na spletni strani Vlade RS, poslan je bil vsem članom Medresorske delovne skupine za boj proti trgovini z ljudmi ter drugim relevantnim ustanovam in udeležencem. V okviru delovne skupine je bilo dogovorjeno, da morajo izidu priročnika slediti strokovna izobraževanja in posveti s strokovnimi delavci v regijah oziroma okoljih, kjer je mogoče zaznati to problematiko, pri čemer naj bo struktura udeležencev čim bolj večdisciplinarna, da omogoča učinkovito izmenjavo izkušenj med predstavniki različnih ustanov, ki se pri svojem delu srečujejo ali bi se lahko srečevali tudi s tovrstnimi pojavi.

Ozaveščanje in usposabljanje strokovne javnosti

V letu 2023 je Medresorska delovna skupina za boj proti trgovini z ljudmi zagotavljala izvajanje rednih usposabljanj strokovnjakov, ki se ukvarjajo s problematiko trgovine z ljudmi (organi odkrivanja, preiskovanja in pregona), in ozaveščanje strokovnih delavcev, ki pri svojem delu lahko naletijo na ta pojav (socialni in pedagoški delavci ter drugi).

Generalna policijska uprava, Uprava kriminalistične policije (v nadaljevanju: GPU UKP), redno usposablja kriminaliste in tudi policiste na lokalni ravni. Pri tem namenja pozornost prepoznavanju pojavnih oblik trgovine z ljudmi, kazalnikov za zaznavo potencialnih žrtev trgovine z ljudmi in tudi storilcev ter poznavanju nadaljnjih posebnih postopkov pri obravnavi žrtev in izvajanju preiskav v predkazenskem postopku.

Med 13. in 15. junijem 2023 je potekalo usposabljanje kriminalistov iz regijskih sektorjev kriminalistične policije (v nadaljnjem besedilu: SKP PU), ki se ukvarjajo s preiskovanjem kaznivih dejanj trgovine z ljudmi. Usposabljanja se je udeležilo 90 oseb, med katerimi je bila večina kriminalistov iz regijskih SKP PU in GPU UKP, ob njih pa še tožilci iz Specializiranega državnega tožilstva Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: SDT), uslužbenci MNZ SPBTL, predstavniki nevladnih organizacij ter predstavniki varnostnih organov Bosne in Hercegovine (Granična policija) in nizozemske policije.

GPU UKP je izvedla pet usposabljanj policistov in vodij policijskih postaj. Namen usposabljanj so bili ozaveščanje policistov o problematiki trgovine z ljudmi, prepoznava kazalnikov trgovine z ljudmi in seznanitev s postopki ob prepoznavi žrtev. Med usposabljanjem so se policisti seznanili tudi s pomenom sodelovanja policije s civilno družbo pri izvedbi postopkov z žrtvami trgovine z ljudmi ter programov pomoči in zaščite. Usposabljanja se je udeležilo 120 policistov iz vseh policijskih uprav.

GPU UKP in SKP PU so se udeležili tudi usposabljanja delavcev, ki se ukvarjajo z obravnavo prošenj za mednarodno zaščito skupaj z zakonitimi zastopniki za mladoletnike brez spremstva.

MNZ SPBTL je ob 20. obletnici delovanja MDS TZL na Brdu pri Kranju 20. oktobra 2023 organizirala širše strokovno srečanje s področja problematike trgovine z ljudmi. Namen srečanja sta bili seznanitev področnih strokovnjakov (tudi sodnikov, državni tožilcev in drugih) z aktualnimi informacijami s področja boja proti trgovini z ljudmi v mednarodnem okviru in izmenjava mnenj o ključnih izzivih, s katerimi se soočamo v Sloveniji. Razprava je bila osredinjena na različna poročila in priporočila mednarodnih nadzornih mehanizmov, na aktualne predloge zakonodaje EU, udeleženci pa so bili seznanjeni tudi z najnovejšimi spremembami v notranji zakonodaji na tem področju. Na srečanju je kot gost sodeloval tudi sodnik Evropskega sodišča za človekove pravice Davor Derenčinović. Posveta se je udeležilo 54 predstavnikov različnih državnih organov in civilne družbe.

Ministrstvo za zunanje zadeve izvaja redne oblike izobraževanja za uslužbence, ki odhajajo na delo na diplomatska predstavništva in konzulate, ter jih redno osvešča o potencialnih nevarnostih trgovine z ljudmi. 5 oktobra 2023 je bil izveden konzularni posvet, v okviru katerega se je 60 uslužbencev, ki delujejo na diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije, seznanilo s tematiko trgovine z ljudmi.

Socialna zbornica Slovenije je v okviru Programa izvajanja javnih pooblastil Socialne zbornice Slovenije za obdobje od 1. januarja 2023 do 31. decembra 2023, ki ga financira Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: MDDSZ), 23. novembra 2023 izvedla seminar za strokovne delavce in strokovne sodelavce centrov za socialno delo, ki je bil osredinjen na delo s tujci, begunci, migranti in žrtvami trgovine z ljudmi. V prvem delu seminarja so se udeleženci seznanili z izzivi in primeri dobrih praks pri delu s tujci, begunci in drugimi osebami z migrantsko izkušnjo. V drugem delu seminarja je Društvo Ključ predstavilo sistemsko ureditev področja boja proti trgovini z ljudmi v Republiki Sloveniji in programe pomoči za osebe z izkušnjo trgovanja. Ločeno so bile obravnavane tudi različne oblike izkoriščanja otrok žrtev trgovanja z ljudmi. Zaključni del izobraževanja je potekal v obliki interaktivne delavnice, v okviru katere so se udeleženci seznanili s študijo primera in iskali rešitve na odprta vprašanja v povezavi s pristojnostmi centrov za socialno delo. Seminarja se je udeležilo 51 udeležencev.  

V Kranjski Gori je 13. in 14. junija 2023 potekalo usposabljanje inšpektorjev IRSD. Inšpektorji so se v okviru strokovnega posveta seznanili tudi s problematiko izkoriščanja dela in prisilnega dela kot enega od namenov trgovanja z ljudmi. Usposabljanja se je udeležilo 50 inšpektorjev.

V Uradu Vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov so nadaljevali redna usposabljanja socialnih in strokovnih sodelavcev na temo različnih oblik nasilja, ranljivosti in tudi na temo trgovine z ljudmi.       

MNZ SPBTL je izvedla strokovno usposabljanje s področja boja proti trgovini z ljudmi za pripadnike Slovenske vojske in uslužbence Ministrstva za obrambo Republike Slovenije. Udeleženci so se seznanili z aktualnimi vsebinami in z dolžnostmi ob zaznavi teh kaznivih dejanj ter s pomenom zmanjševanja povpraševanja po storitvah in blagu, ki jih na podlagi izkoriščanja izvajajo žrtve trgovine z ljudmi. Usposabljanja se je udeležilo 20 uslužbencev, ki bodo pridobljeno znanje prenašali naprej znotraj organizacije v okviru multiplikatorstva.

MNZ SPBTL organizirala strokovno usposabljanje s področja problematike trgovine z ljudmi s poudarkom na prepoznavanju prisilnih porok, ki je bilo namenjeno uslužbencem upravnih enot, še zlasti tistih, ki opravljajo delo matičarjev, saj se ti ob sklenitvi zakonske zveze lahko srečajo tudi s pojavom prisilnih porok.

MNZ SPBTL je 30. novembra 2023 izvedla usposabljanje na temo trgovine z ljudmi za uslužbence FURS. Udeleženci strokovnega usposabljanja so se seznanili z aktualnimi trendi trgovine z ljudmi in zakonodajnimi novostmi, pri čemer je bila poudarjena problematika prepoznavanja prisilnega dela oziroma delovnega izkoriščanja. Usposabljanja se je udeležilo 49 uslužbencev FURS.

Društvo Ključ je v letu 2023 za strokovno javnost izvedlo 35 usposabljanj, ki se jih je udeležila 517 oseb.