Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

DIGIDO - Digitalizacija sistema zapisovanja, shranjevanja in uporabe podatkov v dolgotrajni oskrbi in socialnem varstvu

Sodobni trendi digitalizacije vse bolj vplivajo na izboljšanje kakovosti in učinkovitosti storitev v dolgotrajni oskrbi in socialnem varstvu. Projekt DIGIDO je osredotočen na digitalizacijo sistema zapisovanja, shranjevanja in uporabe podatkov na teh področjih v Sloveniji.

Informacijski sistemi imajo pomembno vlogo pri organizaciji in beleženju storitev, vodenju primerov, omogočanju dostopa do pravic in prejemkov. Podporne aplikacije informacijsko-komunikacijske tehnologije omogočajo enostavnejšo organizacijo in izvajanje storitev.

V Sloveniji imajo izvajalci storitev dolgotrajne oskrbe in socialnega varstva ter drugi deležniki trenutno različne informacijske sisteme, ki med seboj niso ustrezno povezani in usklajeni. Namen projekta je nuditi vsebinsko podporo pri nadgradnji teh informacijskih sistemov, da se bodo lahko povezali v enotni informacijski sistem. Ta korak je ključnega pomena za izboljšanje organizacije storitev, dostopa do pravic in spremljanja socialne politike.

Namen in cilji

Glavni namen projekta DIGIDO je vzpostavitev vsebinske podpore digitalizaciji dolgotrajne oskrbe in socialnega varstva v Sloveniji ter razvoj informacijskih rešitev, ki so eden izmed ključnih pogojev za izvajanje Zakona o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1). Investicija bo pripomogla k nadgradnji informacijskih sistemov za učinkovito beleženje, shranjevanje, uporabo in izmenjavo podatkov pri izvajalcih storitev dolgotrajne oskrbe in socialnega varstva ter prispevala k razvoju orodij za direktno delo z ljudmi. Sistemi informacijskih tehnologij bodo v skladu s sodobnimi trendi in standardi na področju dolgotrajne oskrbe, socialnega varstva, skupnostnega socialnega dela in deinstitucionalizacije. Hkrati bo investicija zagotovila izobraževanja, da bodo lahko ključni deležniki dolgotrajne oskrbe nove in nadgrajene informacijske sisteme učinkovito uporabljali.

Cilji investicije so:

  • nuditi vsebinsko podporo pri vzpostavitvi začetnega informacijskega sistema vstopnih točk dolgotrajne oskrbe ter zagotoviti izobraževanje za uporabo tega informacijskega sistema za 100 zaposlenih na 16 centrih za socialno delo
  • izdelati oceno stanja digitaliziranosti izvajalcev dolgotrajne oskrbe in socialnega varstva v Sloveniji ter pripraviti raziskovalno poročilo o stanju na omenjenih področjih
  • vzpostaviti vsebinske podlage za razvoj enotnega informacijskega sistema ter pripraviti smernice za razvoj informacijskega sistema za vstopne točke dolgotrajne oskrbe
  • vsebinsko podpreti nadgradnjo informacijskih sistemov izvajalcev s pripravo smernic za vključitev v enotni informacijski sistem
  • koordinirati razvoj novih prototipnih rešitev za izvajalce ter pripraviti smernice za vpeljavo prototipnih rešitev
  • vzpostaviti podatkovni in analitski sistem za dolgotrajno oskrbo pri investitorju – Inštitutu Republike Slovenije za socialno varstvo

Aktivnosti

Aktivnosti so povezane z razvojem oziroma vzpostavitvijo enotnega informacijskega sistema po Zakonu o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1), zato bo investicija potekala v tesnem sodelovanju Ministrstva za solidarno prihodnost in Inštituta Republike Slovenije za socialno varstvo. Na začetku bo inštitut vzpostavil koordinacijski in izvedbeni tim za spremljanje in izvedbo aktivnosti, pri čemer bodo v prvega vključeni tudi predstavniki ministrstva. 

Ostale ključne aktivnosti vključujejo:

  • Celostna ocena trenutnega stanja digitalizacije
  • Priprava vsebinskih izhodišč za izgradnjo celovitega informacijskega sistema za dolgotrajno oskrbo in socialnega varstva
  • Vzpostavitev podatkovne zbirke podatkov za dolgotrajno oskrbo in socialno varstvo
  • Informiranje ciljnih skupin o aktivnostih DIGIDO

Dodana vrednost

Projekt DIGIDO bo vzpostavil vsebinske podlage za vzpostavitev informacijskega sistema za vstopne točke za dolgotrajno oskrbo, kar je nujen pogoj za uspešno izvajanje Zakona o dolgotrajni oskrbi. Ob tem bo zagotovljeno tudi izobraževanje za uporabo informacijskega sistema za zaposlene na vstopnih točkah. Nadalje bo investicija prispevala k prilagoditvi informacijskih sistemov izvajalcev dolgotrajne oskrbe in socialnega varstva ter razvoju novih prototipnih rešitev, upoštevajoč potrebe in zahteve strokovnjakov in uporabnikov storitev dolgotrajne oskrbe in socialnega varstva na najbolj učinkovit in ekonomičen način.

S tem bo investicija prispevala tudi k višji kakovosti delovnih mest na centrih za socialno delo, izvajalcih dolgotrajne oskrbe in socialnega varstva ter višji digitalni pismenosti zaposlenih. Skozi vzpostavitev podatkovnega in analitskega sistema za dolgotrajno oskrbo bo investicija omogočila sistematično pridobivanje kakovostnih podatkov ter analitsko zbirko podatkov na področju dolgotrajne oskrbe, kar je potreba in zahteva slovenskih organov in organizacij, kot tudi Evropske komisije, Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj in Svetovne banke.

Deležniki na področju dolgotrajne oskrbe in socialnega varstva (izvajalci, uporabniki, ministrstva in raziskovalci) bodo imeli zaradi investicije boljši vpogled v obstoječe stanje na področju dolgotrajne oskrbe in socialnega varstva in kvalitetnejše informacije, kar bo omogočalo lažje in bolj učinkovito načrtovanje, uvajanje in spremljanje socialne politike v Republiki Sloveniji.

Trajanje in vrednost

Obdobje izvajanja aktivnosti investicije je od 1. aprila 2024 do 31. oktobra 2028 (55 mesecev). Investicijo bo financirala Evropska unija v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021 – 2027 v Sloveniji, sofinancirana bo s strani Republike Slovenije. Celotna investicija bo znašala 2.129.917,34 evra, pri čemer bo Evropska unija financirala 1.331.198,34 evra celotnih upravičenih stroškov, Republika Slovenija pa preostalih 798.719,00 evra.