Digitalna Evropa za vse - DE4A
Za uresničitev delovanja digitalnega enotnega trga in vključujoče digitalne družbe, ki učinkovito omogoča uveljavitev temeljnih svoboščin za državljane in podjetja pravic enotnega trga, se morajo javne uprave EU soočiti z različnimi izzivi. Zagotavljati je potrebno storitve, ki so v celoti digitalizirane, usmerjene k uporabnikom in podatkovno usmerjene.
Cilji projekta
Cilj projekta DE4A je vzpostaviti tehnološke sisteme in organizacijske mehanizme, s katerimi bo omogočena izvedba čezmejnih elektronskih storitev. Ta infrastruktura bo eden od temeljev za uresničevanje EU Uredbe o vzpostavitvi enotnega digitalnega portala za nemoteno uporabo elektronskih storitev na enotnem notranjem trgu.
Namen projekta
Namen projekta DE4A je torej ustrezno podpreti in omogočiti izvajanje evropske uredbe o vzpostavi enotnega digitalnega portala (tako imenovana EU uredba SDG), zmanjšanje administrativnih bremen za organe, nosilce storitev ter predvsem za uporabnike. S skrajšanjem in poenostavitvijo postopkov bi se okrepilo delovanje notranjega trga EU.
Projekt pokriva vzpostavitev tistih gradnikov, ki so predvideni za omogočanje izvedbe čezmejnih elektronskih storitev po sodobnih načelih in zahtevah zakonodaje. Poudarek je na združevanju in povezovanju preteklih projektov, ki so naslavljali izolirane funkcionalnosti (čezmejna izmenjava podatkov po načelu »samo enkrat«, čezmejna avtentikacija, skladna z zahtevami eIDAS, "privzeto digitalno" - projekti STORK, TOOP) v celovite e-storitve, ki ustrezajo zahtevam sodobnih načel in relevantne zakonodaje na nacionalni ravni in na ravni EU. Vključuje potencialno uporabo inovativnih tehnologij (na primer veriženje blokov in umetna inteligenca) na področjih, kjer je to smiselno.
Sodelujoči pri projektu
Projekt izvajamo partnerji mednarodnega konzorcija, in sicer 23 partnerjev iz različnih držav (Avstrija, Belgija, Danska, Luksemburg, Nizozemska, Portugalska, Romunija, Slovenija, Španija in Švedska). Iz Slovenije sodelujemo: Ministrstvo za javno upravo (skupaj z Univerzo v Ljubljani in podjetjem Medius), Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Univerza v Mariboru in Institut Jožef Stefan.
Novice o projektu
-
Objavljen strokovni prispevek projekta “Digital Europe for All,” v reviji Uporabna informatika: »Ponovno uporabljive semantične spletne komponente: Primer uporabe za interoperabilnost digitalnih javnih storitev«
-
Pomoč državam članicam pri pripravi na tehnični sistem »samo enkrat« (Once Only Technical System)
-
Evropski teden regij in mest (European Week of Regions and Cities)
-
Pasti se skrivajo v podrobnostih
-
Moč in potencial načela »samo enkrat« (only once principle) ter njegova uporaba v praksi
-
Podpora projekta DE4A evropskim javnim upravam pri izvajanju uredbe SDGR
***
Projekt DE4A je financiran iz programa Obzorje 2020, na podlagi sporazuma o dodelitvi nepovratnih sredstev številka 870635 s pričetkom 1. 1. 2020 in trajanjem 36 mesecev.