Skoči do osrednje vsebine

S projektom "Povezovanje digitalnega satelitskega opazovanja z ekološkim stanjem za boljše razumevanje z vodo povezanega prilagajanja podnebnim spremembam in preprečevanje tveganj v alpski regiji" (DiMark) želimo nadgraditi vrednotenje ekološkega stanja jezer in zadrževalnikov z uporabo novih metod zaznavanja primarnih proizvajalcev na osnovi sladkovodnih markerjev s pomočjo daljinskega opazovanja Zemlje.

Primarni proizvajalci, alge in cianobakterije, imajo pomembno vlogo pri vrednotenju ekološkega stanja vodnih teles. Razvoj spletnega orodja za vizualizacijo zemljevida alpskega območja za pregledovanje in primerjanje stanja voda na podlagi sladkovodnih markerjev (npr. rastlinskih pigmentov) s pomočjo daljinskega opazovanja Zemlje bo omogočil nadgradnjo in dopolnitev monitoringa ekološkega stanja celinskih voda in s tem izboljšano upravljanje s slovenskimi celinskimi vodami. Nove metode zaznavanja primarnih proizvajalcev (molekularno zaznavanje genov in daljinsko zaznavanje rastlinskih pigmentov), ki jih naslavljamo v projektu DiMark, lahko hitro in dokaj zanesljivo dopolnjujejo klasične pristope ocenjevanja stanja površinskih voda. S pomočjo sistema zgodnjega odkrivanja in opozarjanja na prisotnost cvetenja cianobakterij v jezerih in zadrževalnikih, ki ga bomo razvili tekom projekta, bomo zmanjšali z zdravjem povezana tveganja.

Ključni cilji projekta so:

  • Razvoj spletnega orodja za vizualizacijo zemljevida alpskega območja za namen pregledovanja in primerjanja stanja voda na podlagi sladkovodnih markerjev s pomočjo daljinskega opazovanja Zemlje.
  • Vzpostavitev sistema zgodnjega odkrivanja in opozarjanja na prisotnost toksigenih cianobakterij.
  • Razvoj mednarodne mreže znotraj projekta DiMark za podporo pri izmenjavi znanja in izboljšanju vključevanja novo razvitih rešitev v prakso.

Pričakovani učinki:

  • Nadgrajeno upravljanje jezer in zadrževalnikov z uporabo novih ekosistemskih pristopov za prilagajanje podnebnim spremembam.
  • Zmanjšano tveganje za zdravje vodnih ekosistemov in s tem za zdravje ljudi – zmanjšano tveganje za nesreče.

Projekt DiMark se izvaja v okviru Programa transnacionalnega sodelovanja INTERREG Območje Alp za obdobje 2021 - 2027. Vrednost celotnega projekta, ki bo trajal tri leta, je 2.342.224 EUR. Sofinanciranje je zagotovljeno s strani Evropske unije v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj v deležu 75 %, 25 % sredstev pa zagotovijo partnerji sami.

V projektu sodeluje 11 projektnih partnerjev iz 6 držav alpskega območja (5 držav članic EU in Švica). Vodilni partner projekta je Nacionalni inštitut za biologijo (NiB) iz Slovenije. Poleg ARSO so ostali partnerji na projektu še: E-zavod, Zavod za celovite razvojne rešitve (Slovenija), University of Innsbruck in Austrian Agency for Health and Food Safety (Avstrija), Edmund Mach Foundation, Regional Agency for Environmental Protection and Prevention of Veneto in National Research Council (Italija), University of Konstanz (Nemčija), French National Research Institute for Agriculture, Food and Environment (Francija) ter Swiss Federal Institute of Aquatic Science and Technology (Švica).

Povezava do spletne strani projekta DiMark.