Skoči do osrednje vsebine

Sofinanciranje programov na področju javnega zdravja za obdobje 2017 - 2019

Na Ministrstvu za zdravje redno spremljamo aktivnosti izbranih preventivnih programov, katerim smo namenili sredstva za izvajanje njihovih na javnem razpisu prijavljenih aktivnosti. V letu 2018 so nam predstavili njihove dosedanje aktivnosti v podporo doseganju ciljev nacionalnih programov na področju javnega zdravja.

Predstavitev aktivnosti izbranih sofinanciranih programov iz JR za obdobje 2017 - 2019

Preprečevanje in obvladovanje okužbe s HIV in drugih spolno prenosljivih okužb

V letu 2018 je svoje aktivnosti predstavilo 6 programov, ki jih je Ministrstvo za zdravje sofinanciralo s področja preprečevanja in obvladovanja okužbe s HIV in drugih spolno prenosljivih okužb.

  • Društvo ŠKUC - Ustavimo HIV, 
  • Društvo kulturno, informacijsko in svetovalno središče Legebitra - Kemseks: zmanjševanje tveganj povezanih z uporabo drog in spolnostjo med MSM, 
  • Društvo študentov medicine Slovenije - Projekt VIRUS,
  • Društvo DIH - Enakopravni pod mavrico, Pamet v roke, kondom na glavo!, 
  • Slovensko združenje za zmanjševanje škodljivih posledic drog - DrogArt - socialno podjetje -  HIV v (nočnem) življenju, 
  • Društvo kulturno, informacijsko in svetovalno središče Legebitra - Odziv na HIV.

Prehrana in telesna dejavnost za zdravje

  • V letu 2018 je svoje aktivnosti  predstavilo 19 programov, ki jih je Ministrstvo za zdravje sofinanciralo s področja prehrane in telesne dejavnosti za zdravje. 

Varovanje in krepitev zdravja

  • V letu 2018 je svoje projekte predstavilo 60 programov: preprečevanje rabe, škode in odvisnosti od dovoljenih in prepovedanih drog (28 programov), krepitev duševnega zdravja (13 programov), kronične nenalezljive bolezni (18 programov), zdravje otrok v povezavi z okoljem (1 program).

Preprečevanje rabe, škode in odvisnosti od dovoljenih in prepovedanih drog

 

Programi na področju medsektorskega vlaganja v zdravje in zmanjševanja neenakosti v zdravju

Cilj javnega razpisa je bil podpora Ministrstvu za zdravje pri uresničevanju družbene skrbi za zdravje: 

  • zmanjševanje razlik v zdravju med posameznimi regijami in skupinami prebivalstva v Sloveniji ter prenos dobrih praks v mednarodno okolje in iz mednarodnega okolja, z namenom izboljšati nacionalne in lokalne zmogljivosti Slovenije na področju socialnih determinant zdravja, enakosti v zdravju in vlaganja v zdravje in razvoj;
  • pripomoči k delu Regionalnega urada SZO za Evropo;
  • ter povečati prepoznavnost RS na omenjenih področjih.

Projekte je izvajal Center za zdravje in razvoj Murska Sobota

Nadgradnja in razvoj preventivnih programov ter njihovo izvajanje v primarnem zdravstvenem varstvu in lokalnih skupnostih - Krepitev zdravja za vse

Ministrstvo za zdravje je uspešno izvedlo javni razpis »Nadgradnja in razvoj preventivnih programov ter njihovo izvajanje v primarnem zdravstvenem varstvu in lokalnih skupnostih«, za katerega je izbralo krajše ime Krepitev zdravja za vse. Na javnem razpisu je bilo izbranih 25 zdravstvenih domov iz vse Slovenije, v katerih se izvajajo projektne aktivnosti.


Projekt, ki je potekala od marca 2018 do decembra 2019 je prinesel:

  • nadgrajene preventivne preglede otrok in mladostnikov s posebnim poudarkom na obravnavi otrok s čezmerno telesno težo in debelostjo ter zmanjšano zmogljivostjo,
  • nadgrajen Program integrirane preventive kroničnih bolezni za odraslo populacijo,
  • dodatne preventivne aktivnosti patronažne službe za novorojenčke, dojenčke, otročnice in odrasle, ki jih patronažne medicinske sestre izvajajo na domu,
  • izvajanje različnih aktivnosti zdravstvenih domov za zagotavljanje večje vključenosti in dostopnosti do preventivnih obravnav za osebe, ki težje dostopajo do zdravstvenih storitev,
  • uvajanje modela skupnostnega pristopa za krepitev zdravja, kar pomeni, da se različni posamezniki in skupine v lokalni skupnosti povezujejo z namenom boljšega zdravja vseh prebivalcev v skupnosti.

Spletna stran krepitevzdravjezavse.si predstavlja aktivnosti programa, ki se izvajajo na primarni ravni v 25 zdravstvenih domovih po vsej Sloveniji.

Celostna zgodnja obravnava otrok s posebnimi potrebami in njihovih družin ter krepitev kompetenc strokovnih delavcev

Namen projekta, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada, je zagotoviti celovito, multidisciplinarno obravnavo otrok s posebnimi potrebami ter podporo otrokovemu razvoju in izboljšanje kvalitete življenja družine otroka s posebnimi potrebami. Namen je tudi spodbuditi učinkovito, hitrejše in bolj fleksibilno nudenje celostne zgodnje pomoči družini in otroku s posebnimi potrebami. 
Ključnega pomena je celostna zgodnja obravnava otrok s posebnimi potrebami in njihovih družin, ki tvegajo socialno izključenost zaradi svojega neznačilnega/pomanjkljivega razvoja ali upočasnjenega razvoja oz. drugih okvar. Predvideni so ukrepi za razvoj in nadgradnjo programov, ki bodo prispevali k preprečevanju zdrsa v revščino in socialno izključenost ter bodo zmanjševali neenakosti v zdravju. 

Izvedbena faza projekta je potekala z vzpostavitvijo in delovanjem multidisciplinarnih timov v letu 2017 do 2019. 

S pomočjo celostne zgodnje obravnave je otrokom s posebnimi potrebami in njihovim družinam nudena medicinska, pedagoška in psihosocialna pomoč. Multidisciplinarni tim sodeluje tudi z vzgojiteljem predšolskih otrok v vrtcu. Ta deluje kot mobilna služba, ki je na razpolago otrokom v vrtcu in tudi predšolskim otrokom, ki ne obiskujejo vrtca. Z različnimi oblikami pomoči omogoča tudi pravočasno načrtovanje in pripravo na vključevanje otroka v vzgojno-izobraževalne institucije. 

Pilotni projekt »Celostna zgodnja obravnava otrok s posebnimi potrebami« se uspešno zaključuje. Ob zaključnem dogodku projekta, 11. decembra 2019 v Mariboru, smo lahko slišali spodbudne novice. Prinesel je nova znanja, celovitejšo podporo razvoju teh otrok ter večjo vključenost družin v okolje in družbo. Utrl je pot in implementacijo zakona s tega področja.