Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Dogovori za razvoj regij 2021-2027

Dogovor za razvoj regij - DRR je inštrument regionalne politike po Zakonu o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja in je dvostranski izvedbeni akt, s katerim uresničujemo Regionalni razvojni program - RRP tako, da se določijo ključni regijski in sektorski projekti za premagovanje razvojnih ovir v regiji ter viri financiranja.

Opis problematike in obstoječe stanje

Na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj smo pristojni za izvajanje regionalne politike.

Dogovor za razvoj regij - DRR je inštrument regionalne politike, s katerim uresničujemo Regionalni razvojni program - RRP tako, da se določijo ključni regijski in sektorski projekti za premagovanje razvojnih ovir v regiji ter viri financiranja.

Za programsko obdobje se v regiji pripravi regionalni razvojni program - RRP, ki je temeljni strateški in programski dokument na regionalni ravni. Z njim se uskladijo razvojni cilji v regiji ter določijo instrumenti in ocenijo viri za njihovo uresničevanje. Izvedbeni dokument RRP je dogovor za razvoj regije, ki se sklepa za obdobje štirih let.

DRR vključuje regijske projekte in sektorske projekte, ki so ključni za razvojni preboj in razvojno specializacijo regije.

Ciljno stanje

Z uvedbo Dogovorov za razvoj regije - DRR želimo dati nov zagon pri izvajanju regionalne politike, gre pa za sofinanciranje izvajanja regionalnih razvojnih programov v 12 razvojnih regijah. Z DRR podpiramo regijske in državne projekte, ki aktivirajo razvojne zmogljivosti regij in odpravljajo največje razvojne ovire v njih.

S pripravo regionalnih razvojnih programov - RRP in dogovorov za razvoj regije - DRR v 12 razvojnih regijah, si prizadevamo biti prisotni na celotnem območju države. RRP je temeljni strateški in programski dokument na regionalni ravni.

Za pospešitev izvajanja podpisanih dogovorov za razvoj regij in njihovih dopolnitev intenzivno izvajamo teritorialni razvojni dialog z ministrstvi in regijami.

Projekti iz podpisanega DRR se bodo lahko neposredno uvrščali v načrte razvojnih programov državnega in občinskih proračunov ter neposredno potrjevali v okviru kohezijske politike EU.

Ključni deležniki

  • Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj,
  • Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo
  • Ministrstvo za infrastrukturo,
  • Ministrstvo za naravne vire in prostor,
  • regionalna razvojna agencija,
  • razvojni svet regije,
  • občine.

Finančni vidik

Na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj smo junija 2023 objavili Povabilo razvojnim svetom regij za pripravo in podpis dogovorov za razvoj regij za programsko obdobje 2021−2027 in marca 2024 Prvo dopolnitev povabila razvojnim svetom regij za pripravo in podpis dopolnitev dogovorov za razvoj regij. Skupni obseg sredstev v okviru Povabila razvojnim svetom regij za pripravo in podpis dogovorov za razvoj regij za programsko obdobje 2021−2027 in Prvo dopolnitvijo povabila znaša skupaj 458.540.000,00 EUR.

Strateški cilji

Projekti, sofinancirani iz sredstev Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 v Sloveniji, bodo v Dogovore za razvoj regij uvrščeni v okviru naslednjih prednostnih naložb: 

Cilj politike 1 – Pametna Evropa

Specifični cilj: RSO1.3. Krepitev trajnostne rasti in konkurenčnosti MSP ter ustvarjanje delovnih mest v MSP, med drugim s produktivnimi naložbami (ESRR):

  • podjetno nad izzive (PONI),
  • podjetniški inkubatorji

Cilj politike 2 – Bolj zelena, nizkoogljična Evropa

Specifični cilj: RSO2.5. Spodbujanje dostopa do vode in trajnostnega gospodarjenja z vodnimi viri (KS) - odprava neskladij v aglomeracijah s skupno obremenitvijo, enako ali večjo od 2.000 PE (KS)

Specifični cilj: RSO2.5. Spodbujanje trajnostnega gospodarjenja z vodnimi viri z urejanjem vodovodnih sistemov nad 10.000 prebivalcev (KS)

Specifični cilj: RSO2.7. Izboljšanje varstva in ohranjanja narave ter biotske raznovrstnosti in zelene infrastrukture, tudi v mestnem okolju, in zmanjšanje vseh oblik onesnaževanja (ESRR):

  • ukrepi za zagotavljanje in izboljšanje zelene infrastrukture, dostopa prebivalcev do zelene infrastrukture v urbanih območjih ter ozelenjevanje mest

Cilj politike 3 – Bolj povezana Evropa

Specifični cilj: RSO3.2. Razvoj in krepitev trajnostne, pametne in intermodalne nacionalne, regionalne in lokalne mobilnosti, odporne proti podnebnim spremembam, vključno z boljšim dostopom do omrežja TEN-T in čezmejno mobilnostjo (KS):

  • neinfrastrukturni ukrepi trajnostne mobilnosti na horizontalni ravni,
  • državno kolesarsko omrežje.

Učinki

Izbor in izvedba sofinanciranih projektov ima vpliv na:

  • gospodarsko rast in delovna mesta, 
  • pozitiven vpliv na okolje,
  • učinek na razvoj človeškega potenciala, 
  • prispevek k ciljem prostorskega razvoja regije, 
  • regionalno celovitost, razvojno specializaciji in med regionalno sodelovanje.

Podpisani dogovori za razvoj regij

Obrazci za oddajo vlog za neposredno potrditev operacije

Dogovori za razvoj regij v obdobju 2014-2020

Povezava do dogovorov za razvoj regij v obdobju 2014-2020.