Skoči do osrednje vsebine

Drugi švicarski prispevek

Drugi švicarski prispevek v višini 1,024 milijarde švicarskih frankov (CHF) je namenjen 13 državam upravičenkam za zmanjševanje gospodarskih in socialnih razlik v Evropski uniji. Sporazum med EU in Švico o drugem švicarskem prispevku je bil podpisan 30. junija 2022, kar je omogočilo začetek pogajanj z državami upravičenkami.

V okviru drugega švicarskega prispevka je Sloveniji namenjenih 16 milijonov CHF. Glede na višino razpoložljivih sredstev, ki so za Slovenijo relativno skromna, in upoštevajoč zahtevno administrativno izvajanje, je v skladu z možnostjo izbire le enega tematskega področja Slovenija predlagala sofinanciranje tematskega področja Varstvo okolja in podnebja, in sicer področje Energetska učinkovitost in obnovljivi viri energije.

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR) v imenu Republike Slovenije deluje kot Nacionalni koordinacijski organ (NKO) v okviru švicarsko-slovenskega programa sodelovanja.

NKO je kot pristojni organ v celoti odgovoren za izvajanje drugega švicarskega prispevka v Sloveniji v skladu s podpisanim Okvirnim sporazumom, deluje pa kot koordinacijski organ za Švico za vse zadeve v zvezi s programom sodelovanja.

Drugi švicarski prispevek je naložba v varnost, stabilnost in blaginjo Evrope kot ključen del evropske politike Švice. Pomaga utrjevati odnose med Švico in EU kot celoto ter krepi kohezijo in razvija dvostranske odnose s partnerskimi državami.

Uradna stran o drugem švicarskem prispevku

Pravne podlage

Vsebina Okvirnega sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Švicarskim zveznim svetom o izvajanju drugega švicarskega prispevka izbranim državam članicam Evropske unije za zmanjševanje gospodarskih in socialnih razlik v Evropski uniji je bila oblikovana v sodelovanju med pristojnimi slovenskimi in švicarskimi institucijami. Okvirni sporazum, ki je bil podpisan 28. avgusta 2023, opredeljuje tematsko področje za sofinanciranje ter izvedbeno strukturo, vključno z vsemi specifikami, ki veljajo za Slovenijo.

V naslednjem koraku je predviden podpis Sporazuma o ukrepu podpore med MKRR, ki v izvedbeni strukturi drugega švicarskega prispevka opravlja naloge nacionalnega koordinacijskega organa in švicarsko institucijo State Secretariat for Economic Affairs – SECO, pristojno za prioritetno področje Varstvo okolje in podnebja.  

Sledil bo podpis Sporazuma o izvajanju ukrepa podpore med  Nacionalnim koordinacijskim organom (MKRR) in nosilcem programa Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo (MOPE). 

Pri izvajanju drugega švicarskega prispevka bo uveljavljen programski pristop. V sodelovanju s predstavniki pristojnih švicarskih institucij in MOPE, ki  je v izvedbeni strukturi drugega švicarskega prispevka nosilec programa, je bil oblikovan program Povečanje energetske učinkovitosti in spodbujanje obnovljive energije v alpskih regijah, v okviru katerega so bile opredeljene naslednje programske komponente: 

  • DIGI-LEK – Optimizacija načrtovanja energetske učinkovitosti in rabe obnovljivih virov energije z digitalizacijo lokalnih energetskih konceptov (LEK). Večji delež skupnosti za oskrbo z energijo iz obnovljivih virov energije (OVE) in zamenjava kotlov na fosilna goriva z geotermalnimi toplotnimi črpalkami, ki izkoriščajo plitvo geotermalno energijo.
  • Spodbujanje skupnosti na področju OVE in spodbujanje uporabe plitve geotermalne energije.
  • Poskusno uvajanje agrofotovoltaike.

    Velik poudarek bo namenjen spodbujanju partnerstva s švicarskimi institucijami in prenosu švicarskega znanja.

    Čas za izvajanje drugega švicarskega kohezijskega prispevka bo zaradi prej navedenih zamikov v prvi fazi pogajanj z EU nekoliko krajši od prvotno predvidenih 10 let (2019-2029), saj se mora implementacija v celoti zaključiti najkasneje do 3. decembra 2029.

    Razpisi

    Vse zgoraj naštete pravne podlage so predpogoj za začetek izvajanja drugega švicarskega prispevka v Sloveniji in pripravo razpisov. Razpise bo pripravil in objavil nosilec programa MOPE. Objava razpisov je predvidena v letu 2026.

    Pravila komuniciranja

    Da bi izpolnili zahteve na področju komuniciranja, ki jih je zastavil švicarski donator, si oglejte Priročnik za komuniciranje s prilogo, ki opredeljuje obvezen programski logotip in njegovo uporabo.

    Prvi švicarski prispevek 2007 - 2027

    Okvirni sporazum med Vlado Republike Slovenije in Švicarskim zveznim svetom o izvajanju prvega švicarskega prispevka je bil podpisan 20. decembra 2007. Slovenija je bila upravičena do nepovratnih sredstev v višini 21.956.000 CHF. Pri izvajanju slovensko-švicarskega programa sodelovanja je imela Služba Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK)  vlogo nacionalnega koordinacijskega organa.

    Prvi Slovensko-švicarski program sodelovanja se je osredotočal na naslednja področja:

    • okolje in infrastruktura;
    • promocija zasebnega sektorja;
    • človeški in socialni razvoj;
    • posebne dodelitve.