Skoči do osrednje vsebine

Dvig profesionalizacije javnega naročanja

Direktorat za javno naročanje Ministrstva za javno upravo je začel z izvajanjem projekta »Dvig profesionalizacije javnega naročanja«, sofinanciranega z evropskimi sredstvi, namen katerega je dvigniti usposobljenost oseb, ki delujejo na področju javnega naročanja in olajšati in izboljšati izvajanje postopkov javnih naročil.

NAMEN IN CILJI PROGRAMA

Program je bil ustvarjen z namenom dviga usposobljenosti oseb, ki delujejo na področju javnega naročanja, kar se bo odražalo v njihovem  učinkovitejšem in kakovostnejšem delu, s ciljem boljšega in lažjega izvajanja postopkov javnih naročil.

Cilji programa so kompleksni in prepleteni. Z dvigom profesionalizacije na področju javnega naročanja želimo:

  • opolnomočiti deležnike v sistemu javnega naročanja
  • povečati stopnjo konkurenčnosti v postopkih javnega naročanja na slovenskem trgu
  • izboljšati izvajanje postopkov in upravljanje pogodb
  • podpreti sekundarne cilje javnonaročniške politike, t.j. trajnostno, inovativno in družbeno odgovorno javno naročanje.

Konkretni cilji vključujejo povečanje dostopnosti usposabljanj brez kotizacije vsem deležnikom, pripravo aktualnim potrebam prilagojenih seminarjev in konferenc, gradiv in digitalnih orodij in povečanje dostopnosti svetovalne dejavnosti, ki jo izvaja Direktorat za javno naročanje.

VSEBINA PROGRAMA

V okviru programa bo od jeseni 2024 dalje vsem zainteresiranim deležnikom na voljo brezplačen program Akademije javnega naročanja, ki bo omogočal usposabljanje na področju javnega naročanja in ki se bo izvajal preko Upravne akademije, MJU. Poleg izvedbe programa Akademije javnega naročanja bo Direktorat za javno naročanje v času trajanja programa izvajal tudi druge priložnostne konference, usposabljanja in izobraževanja.

Program bo prav tako zagotavljal vsebinsko pomoč uporabnikom in nadgradnjo le-te v center za celovito vsebinsko pomoč v povezavi z izvajanjem javnega naročanja v organizaciji Direktorata za javno naročanje. Poleg tega se bodo razvijale dodatne modalitete v informacijskem sistemu e-JN. Navedene aktivnosti bodo prispevale k učinkovitejšemu in kakovostnejšemu delu zaposlenih na področju javnega naročanja ter izboljšale izvajanje postopkov in upravljanje pogodb.

 Rezultati, ki jih želimo doseči z realizacijo programa, so:

  • vzpostavljen sistem za izobraževanje in izpopolnjevanje deležnikov na področju javnega naročanja,
  • priprava in digitalizacija gradiv za vodenje postopkov in izmenjavo izkušenj,
  • platforma za brezplačno svetovanje na področju javnega naročanja.

Program se bo izvajal skladno s časovnim načrtom do 30. 11. 2029.

*Investicija se bo sofinancirala iz sklada ESS+, v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2012-2027 v Sloveniji, v okviru cilja politike 4 (Bolj socialna in vključujoča Evropa za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic), prednostna naloga 6 (Znanja in spretnosti ter odzivni trg dela), Specifični cilj ESO 4.7 (Spodbujanje vseživljenjskega učenja, zlasti prožnih možnosti za izpopolnjevanje in prekvalifikacijo za vse, ob upoštevanju podjetniških in digitalnih veščin, boljše predvidevanje sprememb in zahtev po novih veščinah na podlagi potreb trga dela, olajševanje prehodov med delovnimi mesti in spodbujanje poklicne mobilnosti).