Skoči do osrednje vsebine

Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani (EF UL) se z vprašanjem okoljske trajnostnosti ukvarja resnično celovito in obravnava vse zgoraj omenjene razsežnosti. Že na ravni poslanstva in vizije je poudarjena vloga EF UL pri ustvarjanju raziskovalnih in izobraževalnih sodelovanj z namenom iskanja inovativnih in trajnostnih rešitev za celotno družbo. V njenem poslanstvu je na več mestih poudarjena vloga gospodarstva pri odzivanju na stalno spreminjajoče se razmere v družbi in okolju.

Že leta 2011 so bili na streho stavbe EF UL nameščeni sončni kolektorji, ki zmanjšujejo emisije, povezane z energetskimi potrebami stavbe. Projekt je bil izveden v sodelovanju s Fakulteto za elektrotehniko. Dve leti pozneje je bil nameščen popolnoma nov sistem ogrevanja, hlajenja in prezračevanja, kar je privedlo do nadaljnjega znatnega zmanjšanja porabe energije.

Leta 2017 se je EF UL pridružila globalnemu programu Ekošol, katerega cilj je celostno podpirati izobraževalne ustanove pri njihovem preoblikovanju v smeri trajnostnega razvoja in odzivanja na okoljska vprašanja. Že pred tem so vzniknila prizadevanja ekip študentov in zaposlenih, ki so se od spodaj navzgor zavzemali za prisotnost vprašanja trajnostnega razvoja kot razsežnosti dejavnosti EF UL.

Ekonomska fakulteta ima obsežen seznam dejavnosti v okviru družbene odgovornosti, ki vedno vključuje tudi elemente vplivanja na okoljska vprašanja, tudi prek obsežnega sodelovanja s partnerji, kot sta Gospodarska zbornica Slovenije in Združenje Manager. EF UL je leta 2009 postala ena od podpisnic Načel ZN za odgovorno izobraževanje na področju managementa (Principles for Responsible Management Education – PRME). PRME spodbuja poslovne šole, da v svoje izobraževalne in raziskovalne dejavnosti vključijo koncepte trajnostnega razvoja in družbene odgovornosti.

Dejavnosti fakultete so zelo sistematično vključene v zeleno poslanstvo, ki je sestavni del vseh vrst dejavnosti fakultete – seveda tudi znanstvene dejavnosti njenih zaposlenih. V raziskavah in publikacijah, ki jih pripravlja EF UL, bomo našli vsa zdaj ključna vprašanja – kot so pogoji za prenovo stavb, podpora krožnemu gospodarstvu, zeleni davki ali socialni pogoji sodelovanja.

EF UL je leta 2020 začela dokazovati pomen raziskav za doseganje ciljev trajnostnega razvoja Združenih narodov. Leta 2022 bo 87 odstotkov publikacij EF UL relevantnih za doseganje enega ali več ciljev trajnostnega razvoja. Trije najpomembnejši cilji trajnostnega razvoja, h katerim EF UL prispeva s svojimi raziskavami v letu 2022, so cilj 8 – dostojno delo in gospodarska rast, cilj 9 – industrija, inovacije in infrastruktura ter cilj 3 – zdravje in dobro počutje.