Skoči do osrednje vsebine

Energetska prenova stavb UKC Ljubljana po modelu javno-zasebnega partnerstva

Predmet investicijskega projekta je energetska sanacija sedmih stavb UKC Ljubljana po modelu javno-zasebnega partnerstva.

Osnovni namen investicijskega projekta je implementacija potrebnih ukrepov za celovito energetsko sanacijo (investicijski ukrepi) ter vzpostavitev učinkovitega energetskega upravljanja (organizacijski ukrepi) v javnih stavbah, z namenom funkcionalnega izboljšanja in povečanja energetske učinkovitosti, zmanjšanja stroškov energije in vzdrževanja oz. upravljanja stavb ter zmanjšanja emisij toplogrednih plinov in prašnih delcev.

Glavni cilj projekta je v predvidenem obdobju in s predvidenimi finančnimi sredstvi celovito energetsko sanirati obravnavane javne stavbe s ciljem zmanjšanja porabe energije in posledično zmanjšanja tekočih obratovalnih stroškov.

Ugotovljeno je, da so stavbe tako z energetskega kot tudi uporabnega vidika dotrajane in nujno potrebne sanacije. Stroški energije predstavljajo pomembno finančno obveznost lastnika stavb. Zaradi starosti stavb in predvsem dotrajanih in potratnih energetskih sistemov, se raba energije in posledično stroški obratovanja stavb povečujejo. Poleg tega je potrebno stanje stavb presojati tudi z vidika zagotavljanja primernih delovnih pogojev in zanesljivosti sistemov, ki te pogoje zagotavljajo, pri čemer je energetski sistem ključen.

Stavbe, ki so predmet energetske sanacije so:

  • stavba Bolnišnica dr. Petra Držaja in objekt Geriatrija,
  • stavba Dermatovenerološka klinika Ljubljana,
  • stavba Leonišče,
  • stavba Nova porodnišnica,
  • stavba Samski dom,
  • stavba Stara porodnišnica,                   
  • stavba Stara travmatološka klinika.

Skupna neto tlorisna površina stavb (m2): 41.647,60. Skupna uporabna površina stavb (m2): 40.919,06. Nekatere izmed obravnavanih stavb so vključene v kulturno dediščino, kar pomeni, da je potrebno iz razloga varovanja kulturne dediščine tudi pri energetskih prenovah upoštevati kulturnovarstvene pogoje, izdane za posamezno stavbo.

Predhodno je bila že izdelana investicijska dokumentacija za posamezne stavbe na nivoju Dokumenta identifikacije investicijskega projekta in predinvesticijske zasnove (za projekte z ocenjeno vrednostjo investicije nad 2.500.000 EUR), ki utemeljuje kot najbolj optimalno izvedbo projektov po modelu javno-zasebnega partnerstva. Zaradi navedenega predmetni investicijski program obravnava paket vseh zgoraj navedenih stavb, ki bodo po potrditvi investicijskega programa predmet enotnega javnega razpisa za izbor zasebnega partnerja.

Stavbe, ki so predmet energetske sanacije

1. Stavba Bolnice dr. Petra Držaja in stavba Geriatrije

Bolnica dr. Petra Držaja v Ljubljani je pomemben objekt iz sklopa Univerzitetnega kliničnega centra. Namenjena je bolnikom, ki potrebujejo podaljšanje neakutnega zdravljenja iz oddelkov UKC Ljubljana v smislu dodatne rehabilitacije in zdravstvene nege kot pripravljalnega obdobja za vrnitev nazaj v domače okolje oz. v okolje doma starostnikov.

Stavbi sta dve in sicer Bolnica dr. Petra Držaja in manjša sosednja stavba, v kateri so ambulante. Nahajata se na naslovu Vodnikova cesta 62, Ljubljana. Stavbi sta zgrajeni na parcelah št. 655/1 in 654/1, obe k.o. Zgornja Šiška (šifra k.o. 1739).

Stavba bolnišnice je sestavljena iz severnega (trakt B) in južnega (trakt A) trakta kot to prikazuje slika v nadaljevanju. V kleti in pritličju ju povezuje vezni del. Južni trakt ima štiri, severni pet etaž. Celotna stavba je podkletena. Podstrešje je neizkoriščeno.

Obe stavbi sta v uporabi. Glavna stavba deluje 24/7, medtem ko sosednja, manjša le okoli 12 ur med tednom, izmenično dopoldne in popoldne. Stavbi sta polno ali delno zasedeni glede na potrebe UKC LJ in potreb po zdravljenju oz. oskrbi pacientov, ki pa so odvisne tudi od zunanjih dejavnikov oz. epidemij. Med letom se v določenih obdobjih stavbi uporabljata tudi v večjem obsegu, kot v času ogleda.

V stavbi Bolnišnice dr. Petra Držaja imajo prostore Klinični oddelek za revmatologijo, Klinični oddelek za hipertenzijo in Center za geriatrično medicino. Poleg tega deluje v bolnici tudi Lekarniška enota in odvzem bioloških vzorcev pacientov (odvzem krvi, oddaja urina in blata).

Ukrepi v okviru ES:

Bolnica dr. Petra Držaja: zamenjava stavbnega pohištva, namestitev toplotne izolacije na fasado, namestitev toplotne izolacije na strop/streho, vgradnja termostatskih ventilov in hidravlično uravnoteženje, prenova toplotne postaje, prezračevanje z osnovnim pohlajevanjem, hlajenje s konvektorji, izvedba in vzpostavitev CNS, prenova razsvetljave, energetski monitoring in energetsko upravljanje.

Geriatrija: zamenjava stavbnega pohištva, namestitev toplotne izolacije na fasado, namestitev toplotne izolacije na strop/streho, vgradnja termostatskih ventilov in hidravlično uravnoteženje, prenova razsvetljave, energetski monitoring in energetsko upravljanje.

Stavba Bolnice dr. Petra Držaja in stavba Geriatrije (vir: IP Energetska sanacija stavb UKC Lj. po modelu JZP, januar 2021)

2. Stavba Dermatovenerološke klinike

Dermatovenerološka klinika se nahaja v približno 100 let stari stavbi, locirani na južnem obrobju območja UKC Ljubljana in je namenjena bolnikom, ki potrebujejo zdravljenje zaradi kožnih bolezni in poškodb od ambulantnih do kirurških posegov. Klinika ima tri bolniške oddelke, dva oddelka za odrasle paciente in en otroški oddelek. Skupno število bolniških postelj je 50. Medicinska dejavnost na kliniki poteka na treh bolniških oddelkih, v specialističnih in subspecialističnih ambulantah, v laboratorijih in fizioterapiji. Vse dejavnosti se izvajajo v poslopju Dermatovenerološke klinike Ljubljana. Klinika je tudi učna baza za študente dodiplomskega in podiplomskega študija na Medicinski fakulteti, Visoki šoli za zdravstvo in Srednji zdravstveni šoli. Na kliniki poteka tudi raziskovalna dejavnost na področju različnih subspecialnosti dermatovenerologije.

Stavba Dermatovenerološke klinike Ljubljana je bila zgrajena leta 1920. Glavna os stavbe je orientirana v smeri vzhod – zahod, s pripadajočima dvema krakoma v smeri proti jugu. Stavba ima tri etaže in je delno podkletena. Klet je v celoti vkopana. Podstrešje je neogrevano in ni izkoriščeno. Na podstrešju se nahajajo le klimatske naprave. Po pregledu vseh delov stavbe Dermatovenerološke klinike je bilo ugotovljeno, da je stanje ovoja splošno slabo.

Ukrepi v okviru ES:

izolacija fasade, zamenjava stavbnega pohištva, izolacija poševne strehe, vgradnja termostatskih ventilov in hidravlično uravnoteženje, celovita prenova toplotne postaje, vgradnja CPS z rekuperacijo in hlajenjem, prenova razsvetljave, energetski monitoring in energetsko upravljanje.

Stavba Dermatovenerološke klinike (vir: IP Energetska sanacija stavb UKC Lj. po modelu JZP, januar 2021)

3. Stavba Leonišče

Stavba je bila zgrajena leta 1920. Stavba je sestavljena iz delno vkopane kleti, 3. nadstropij ter mansarde. V kleti se nahajajo skladiščni prostori ter toplotna podpostaja. V ostalih nadstropjih pa se nahajajo pisarniški prostori, ter prostori za izvajanje porodniške dejavnosti. Preostali del prostorov v objektu je namenjen spremljajočim prostorom kot so sanitarije, stopnišče in hodniki.

Ukrepi v okviru ES:

toplotna izolacija fasade – virtualni ukrep, toplotna izolacija kletnih zidov – virtualni ukrep, sanacija streh, menjava oken, menjava vrat, rekonstrukcija prezračevalnega sistema, rekonstrukcija toplotne podpostaje, vgradnja termostatskih ventilov, sanacija razsvetljave, CNS ter organizacijski ukrepi.

Stavba Leonišče (vir: IP Energetska sanacija stavb UKC Lj. po modelu JZP, januar 2021)

4. Stavba Nova porodnišnica 

Stavba Nove porodnišnice v Ljubljani je bila zgrajena leta 1985 in predstavlja eno največjih porodnišnic v zahodni Evropi. Objekt je bil zgrajen v eni fazi. Na severni strani je objekt v kleti in prvem nadstropju povezan s Staro porodnišnico. Je ena izmed dveh stavb, v kateri se nahaja Klinični oddelek za perinatologijo v okviru Ginekološke klinike. V objektu se nahajajo ambulante, porodni blok, laktarij, perinatalni dnevni center, ultrazvočna diagnostika, bolniški oddelki.


Konstrukcijska zasnova objekta je armiranobetonska. Nosilne stene, nosilci na fasadi, fasadne stene in plošče etaž so armiranobetonske. Na zunanjem delu so na fasadah obešene montažne fasadne plošče iz penobetona. Nenosilne notranje predelne stene so armiranobetonske ali opečnate. Strešna konstrukcija je zasnovana kot armiranobetonska z okvirji v dveh pravokotnih smereh. Preko okvirjev so položeni leseni lepljeni nosilci razpona 7,5m ter špirovci iz rezanega lesa.

Ukrepi v okviru ES:

toplotna izolacija fasade objekta, zamenjava stavbnega pohištva na objektu, zamenjava strešne kritine in toplotna izolacija strehe/stropa proti hladnemu podstrešju objekta, posodobitev mehanskega prezračevanja z rekuperacijo, prenova toplotne postaje in prilagoditev priključne moči na nove potrebe toplote po energetski prenovi objekta, vgradnja reverzibilne toplotne črpalke zrak/voda, namestitev tlačno neodvisnih termostatskih ventilov in hidravlično uravnoteženje sistema, zamenjava obstoječe notranje razsvetljave z učinkovito LED notranjo razsvetljavo ter vgradnjo ustrezne regulacije, vgradnja informacijskega sistema za upravljanje z energijo z vgradnjo indikativnih merilnikov za spremljanje rabe energije in vzpostavitev centralnega nadzornega sistema (CNS).

Stavba Nova porodnišnica (vir: IP Energetska sanacija stavb UKC Lj. po modelu JZP, januar 2021)

5. Stavba Samski dom

Stavba je bila zgrajena leta 1972. Sestavljena je iz kleti in 13 etaž. V kleti se nahajajo skladiščni prostori ter kotlovnica. V pritličnem delu se nahajajo pisarniški prostori, v višjih nadstropjih pa so prostori, ki se uporabljajo za stanovanjski namen. Preostali del prostorov v objektu je namenjen spremljajočim prostorom kot so sanitarije, stopnišče in hodniki.

Ukrepi v okviru ES:

toplotna izolacija ovoja stavbe, toplotna izolacija kleti, sanacija ravne strehe, menjava oken, menjava vrat, rekonstrukcija toplotne podpostaje, vgradnja termostatskih ventilov in glav, CNS in organizacijski ukrepi.

Stavba Samski dom (vir: IP Energetska sanacija stavb UKC Lj. po modelu JZP, januar 2021)

6. Stavba Stara porodnišnica

Staro porodnišnico sestavlja stavba, ki je v obliki narobe obrnjene črke E, kjer je daljša stranica
usmerjena SV-JZ. Stavba je bila zgrajena leta 1898, kot material zunanjih sten pa se je
uporabila polna opeka. Nahaja se na naslovu Šlajmerjeva ulica 3.

Ukrepi v okviru ES:

sanacija toplotnega ovoja mostovža do nove porodnišnice, menjava zastarelega stavbenega pohištva, menjava oken – mostovž, toplotna izolacija stropa proti neogrevanemu podstrešju, sanacija vkopanih sten, toplotna izolacija tal – mostovž, mehansko prezračevanje z rekuperacijo, prenova toplotne postaje in posodobitev ogreval, sanacija razsvetljave, prenova toplotne postaje, vgradnja termostatskih ventilov in hidravlično uravnoteženje, centralni nadzorni sistem in organizacijski ukrepi.

Stavba Stara porodnišnica (vir: IP Energetska sanacija stavb UKC Lj. po modelu JZP, januar 2021)

7. Stavba Stara travmatološka klinika

Najstarejši del bolnišničnega objekta je bil zgrajen 1898, novejši del pa med leti 1936 in 1941. Zgradbi so med leti 1972 in 1980 dogradili in tako medsebojno povezali. 1959 leta so rekonstruirali stropno konstrukcijo najstarejšega dela objekta (stara travma). V obdobju med 1975 in 1980 so v novejšem delu (nova travma) izvedli številna rekonstrukcijska dela. Ojačali so kletne zidove, na novo dogradili temelje, kanalizacijo, stopnišče, vezni hodnik, obnovili tlake in vgradili dvigalo. Objekt je grajen tako, da do sedaj ni omogočal energetsko učinkovitega obratovanja in udobja bivanja oz. delovanja.


V stavbi je bolnišnična dejavnost potekala od same izgradnje objekta leta 1898 pa do danes. Poleg bolnišničnih oddelkov in intenzivne terapije in nege deluje v stavbi še ambulantna služba, diagnostika in terapija (operacijski blok, Rtg diagnostika in fizioterapija). V objektu deluje lekarna, Oddelek za terapijo bolečin in se izvaja pedagoška dejavnost (predavalnica). V stavbi so pisarniški prostori za socialno službo KC, sindikat KC in informacijski center KC. V bolnišnici je 132 postelj in okvirno 435 obravnav pacientov mesečno. V objektu je 166 zaposlenih. Delo poteka 24 ur na dan.

Ukrepi v okviru ES:

toplotna izolacija fasade - novi del, toplotna izolacija fasade - stari del (pogojno zaradi omejitev Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenija), zamenjava stavbnega pohištva na delih objekta, kjer še ni bilo obnovljeno, toplotna izolacija strehe/stropa proti hladnemu podstrešju in zamenjava strešne kritine, sistem mehanskega prezračevanja z rekuperacijo na celotnem objektu, prenova toplotne postaje in prilagoditev priključne moči na nove potrebe toplote po energetski prenovi objekta in izvedba konvektorskega sistema ogrevanja in hlajenja, vgradnja reverzibilne toplotne črpalke zrak/voda, zamenjava obstoječe notranje razsvetljave z učinkovito LED notranjo razsvetljavo ter vgradnjo ustrezne regulacije, vgradnja informacijskega sistema za upravljanje z energijo z vgradnjo indikativnih merilnikov za spremljanje rabe energije in vzpostavitev centralnega nadzornega sistema (CNS).

Stavba Stara travmatološka klinika (vir: IP Energetska sanacija stavb UKC Lj. po modelu JZP, januar 2021)

Finančni prispevek Evropske skupnosti

Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020, prednostne osi 4 »Trajnostna raba in proizvodnja energije in pametna omrežja«, prednostne naložbe 4.1 »Spodbujanje energetske učinkovitosti, pametnega ravnanja z energijo in uporabe obnovljivih virov energije v javni infrastrukturi, vključno z javnimi stavbami, in stanovanjskem sektorju«, specifični cilj 1: »Povečanje učinkovitosti rabe energije v javnem sektorju«.

Skupni stroški operacije znašajo 14.461.900,25 EUR, skupni upravičeni stroški operacije ob upoštevanju finančne vrzeli 100% pa znašajo 13.357.031,89 EUR.

Prispevek na programskem območju Celotna Slovenija znaša 6.544.945,63 EUR, in sicer:

  • podpora Evropske unije 5.563.203,78 EUR (85 %)
  • nacionalni javni prispevek iz državnega proračuna 981.741,85 (15 %)