Skoči do osrednje vsebine

LIFE integrirani projekt upravljanje močvirskih habitatov za ohranjanje vodnih ptic začasnih jezer

Narava v Sloveniji je med najbogatejšimi v Evropski uniji. Območja Natura 2000 pokrivajo dobrih 37 % ozemlja države, kar nas po deležu ozemlja uvršča na prvo mesto v Evropski uniji. Narava v Sloveniji je sicer v nekoliko boljšem stanju, kot je povprečje v EU. Se pa kljub varstvu ogroženost nekaterih vrst in naravnih okolij povečuje – podoben trend beležijo tudi v drugih državah EU.

LIFE integrirani projekt upravljanje močvirskih habitatov za ohranjanje vodnih ptic začasnih jezer (LIFE22-NAT-SI-LIFE TRŠCA) v Sloveniji vodi Notranjski regijski park v sodelovanju s 5 partnerji. Temeljni namen projekta je, v sodelovanju med različnimi sektorji in deležniki, prispevati k boljšemu upravljati s trstičjem na mokriščnih površinah.

Ciljno se ukvarja s (1) habitatnim tipom 3180 presihajoča jezera in z dvema prioritetnima vrstama ptic, (2) raco kostanjevko Aythya nyroca in (3) rjavovratim ponirkom Podiceps grisegena. Ključni cilj je izboljšanje stanja močvirske vegetacije (trsje, združbe visokega šašja, obrežne vegetacije, jezerskega bičkovja ipd). Habitatni tip EU_3180 (presihajoča jezera) spada med redkejše habitatne tipe, saj je vezan na območja s kraškimi pojavi. V Evropi ga najdemo na Irskem (znan kot »turloughs«) ter na območju južne Evrope od Slovenije do Črne Gore v dinarsko kraških predelih. Na Balkanskem polotoku nastopa predvsem v obliki velikih kraških polj z obsežnimi poljedelskimi površinami.

V okviru projekta bodo nadgrajeni obstoječi ukrepi iz Strateškega načrta skupne kmetijske politike (SKP) 2023-2027 za mokriščne površine oziroma razviti novi ukrepi, ki bi se lahko izvajali v okviru skupne kmetijske politike tudi v novem programskem obdobju po 2027. Naloge, ki jih ima Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sklopu tega projekta, so zlasti:

  • analiza podatkov o uporabi zemljišč v projektnem območju,
  • analiza vključevanja kmetov v kmetijsko-okoljske ukrepe,
  • pregled kmetijskih ukrepov in pravil ter analiza njihove zgodovine,
  • sodelovanje na strokovnih sestankih in ekskurzijah,
  • pregled in analiza sorodnih kmetijskih ukrepov iz drugih držav EU.

Projekt se izvaja od 1. septembra 2023 do 31. decembra 2029 na območju Cerkniškega jezera.

Projekt LIFE TRSCA sofinancirajo Evropska unija iz sredstev programa LIFE, Ministrstvo za naravne vire in prostor, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter drugi sodelujoči partnerji.

Tehnični podatki o projektu:

Naslov projekta: Upravljanje močvirskih habitatov za ohranjanje vodnih ptic presihajočih jezer - LIFE Tršca (LIFE)

Skrajšan naslov: LIFE TRŠCA

Šifra projekta: 101114184-LIFE22-NAT-SI-LIFE TRSCA

Trajanje: od 1. septembra 2023 do 31. decembra 2029

Skupna vrednost: 5.163.524 €

Prispevek EU iz centraliziranega programa LIFE: 3.872.643 €