Skoči do osrednje vsebine

Mehanizem za zaščito občutljivih jadranskih območij

Projekt Mehanizem za zaščito občutljivih jadranskih območij, angleško Adriatic Sensitive Area Protection – mechanism - ASAP, je namenjen izboljšanju zaščite Jadranskega morja ob nenamernem onesnaženju, kot posledici pomorske nesreče.

Konzorcij projektnih partnerjev, poleg Uprave za pomorstvo, združuje 9 partnerjev in 7 pridruženih partnerjev iz 6 jadranskih držav – Albanije, Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Italije, Črne gore in Slovenije ter dva opazovalca  Projekt se izvaja pod okriljem programa EU Interreg IPA ADRION (2021-2027),  ki podpira regionalno sodelovanje in razvoj v jadransko-jonski regiji.

Vodilni partner projekta je regionalni medvladni forum, Srednjeevropska pobuda (angleško Central European Initiative - Executive Secretariat – CEI ) iz Trsta . Projekt ASAP temelji na strokovnem znanju, razvitem v okviru projekta Sistem za odzivanje na okoljska tveganja in nesreče v Severnem Jadranu (angleško North Adriatic Maritime Incident Response System - NAMIRS), ki se je osredotočal na severni Jadran, in to znanje širi na države južnega Jadrana. S spodbujanjem sodelovanja po vsej jadransko-jonski makro regiji si projekt ASAP prizadeva vzpostaviti močan in usklajen pristop k obvladovanju tveganj onesnaženja morja in varovanju tega pomembnega skupnega vira.

Važnejša komponenta projekta bo organizacija dveh obsežnih mednarodnih vaj na morju – ene v severnem in ene v južnem Jadranu. Vaji bosta za vse zainteresirane strani zagotovili priložnosti za sodelovanje, testiranje opreme in izvajanje skupnih standardnih operativnih postopkov (SOP) kot odgovor na morebitne incidente onesnaženja morja. Izmenjava izkušenj med vajama bo ključnega pomena za izboljšanje učinkovitosti in uspešnosti odzivov v resničnem življenju, kar bi v primeru onesnaženja, pripomoglo k usklajenemu in hitremu ukrepanju v celotni makro regiji.

Prvi projektni sestanek je potekal 24. septembra 2024 v Trstu. Partnerji so se konstruktivno pogovarjali o prihajajočih aktivnostih, s poudarkom na pomenu utrjevanja obstoječega znanja in izgradnji trajnejšega okvira za sodelovanje. Soglasno so sklenili, da bodo stalna izmenjava podatkov, redne posodobitve postopkov, skupno usposabljanje in usklajene vaje bistvenega pomena tudi po zaključku projekta. Projekt vključuje načrt za sprejetje Memoranduma o soglasju (angleško Memorandum of Understanding - MoU), ki bo formaliziral prihodnje sodelovanje in zagotovil trajnost vseh prizadevanj.

S spodbujanjem tesnejšega regionalnega sodelovanja in deljene odgovornosti projekt ASAP predstavlja pomemben korak k ohranjanju ekološke celovitosti Jadrana za prihodnje generacije.

Več informacij o projektu si lahko preberete na spletni strani CEI.

Projektni partnerji:

  • Central European Initiative - Executive Secretariat – CEI, Trst, Italija
  • National Institute of Oceanography and Applied geophysics, Trst, Italija
  • University of Ljubljana, Faculty of Maritime Studies of Portoroz, Portorož, Slovenija
  • Adriatic Training and Research Centre, Rijeka, Hrvaška
  • Ministry of Infrastructure, Slovenian Maritime Administration, Koper, Slovenija
  • Ministry of Sea, Transport and Infrastructure of the Republic of Croatia, Zagreb, Hrvaška
  • University of Sarajevo, Faculty of traffic and communications, Sarajevo, Bosna in Hercegovina
  • Ministry of Infrastructure and energy of Albania, Tirana, Albanija
  • NGO Our Action, Kotor, Črna Gora

Pridruženi partnerji:

  • Municipality of Izola, Izola, Slovenija
  • General Maritime Directorate of Albania, Drač, Albanija
  • Administration for Civil Protection and Disaster Relief, Koper, Slovenija
  • Institute for Environmental Protection and Research, Rim, Italija
  • Slovenian Environment Agency, Ljubljana, Slovenija
  • Regional Marine Pollution Emergency Response Centre for the Mediterranean Sea, Floriana, Malta
  • Maritime Safety and Ports Management Administration of Montenegro, Bar, Črna Gora

Opazovalca:

  • Ramoge Secretariat, Monako
  • EUSAIR Pillar 3 on Environmental quality's coordinators, Koordinatorici Slovenija in Bosna in Hercegovina

Celotna vrednost projekta, ki bo trajal od septembra 2024 do februarja 2027, znaša 1.413.387,70 EUR, s strani EU je v okviru programa Interreg IPA ADRION zagotovljeno 85 % sofinanciranje, v višini 1.201.379,55 EUR. Skupna višina sredstev za izvedbo projekta upravičenca, Uprave za pomorstvo znaša 216.900,00 EUR, od tega je za upravičene stroške zagotovljeno 85 % sofinanciranje iz Evropske unije, programa Interreg IPA ADRION v višini 184.365,00 EUR.

Ta projekt je so-financiran iz programa Interreg IPA Adrion. Za vsebino objavljene novice je odgovorna izključno Uprava za pomorstvo in v nobenem primeru ni mogoče šteti, da odraža stališče Evropske komisije in/ali IPA ADRION programa.