Skoči do osrednje vsebine

Zagotovitev poplavne varnosti porečja Drave – Območje Meže z Mislinjo

Namen projekta je zmanjšanje poplavne ogroženosti na območjih pomembnega vpliva poplav Prevalje-Ravne na Koroškem, Dravograd (na območju Otiškega vrha),  Slovenj Gradec in Mežica.

Operacija Zagotovitev poplavne varnosti porečja Drave – Območje Meže z Mislinjo se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020, prednostne osi »Spodbujanje prilagajanja podnebnim spremembam ter preprečevanja in obvladovanja tveganj«, prednostne naložbe »Podpiranje naložb za prilagajanje podnebnim spremembam, vključno s pristopi, ki temeljijo na ekosistemu« in prispeva k doseganju specifičnega cilja »Nižja poplavna ogroženost na območjih pomembnega vpliva poplav«, pri čemer znaša prispevek Evropske unije (op. iz Evropskega sklada za regionalni razvoj) 80 % in prispevek Republike Slovenije 20 %.

Namen operacije je zmanjšanje poplavne ogroženosti na območjih pomembnega vpliva poplav Prevalje-Ravne na Koroškem, Dravograd (na območju Otiškega vrha),  Slovenj Gradec in Mežica. Prispevek operacije bo zmanjšanje števila poplavno ogroženih stavb za 611, zmanjšanje števila IPPC in SEVESO objektov na OPVP za 3 ter 1.802 prebivalcev, ki bodo deležni koristi ukrepov.

V sklopu operacije je načrtovana izvedba naslednjih vodnogospodarskih in spremljajočih ureditev, t.j. ukrepov za zmanjšanje poplavne ogroženosti:

Ukrep 1: Ureditev Meže – Ravne II,

Ukrep 2: Ureditev Meže in pritokov na območju Raven in Prevalj – II. faza,

Ukrep 3: Akumulacija Poljana v Prevaljah – pripravljalna dela za izgradnjo ZVV Poljana,

Ukrep 4: Ureditev Meže in Mislinje v Otiškem Vrhu,

Ukrep 5: Ureditev Mislinje v Pamečah,

Ukrep 6: Ureditev Meže v Mežici.

Zaradi nepredvidenih okoliščin v programskem obdobju 2014 – 2020, ki so bistveno spremenile potek izvajanja projektov (epidemija covid-19, vojna v Ukrajini in poplave v letu 2023) je bilo onemogočeno normalno izvajanje projektov. Zato je bila izdana spremenjena odločitev o podpori in se bo izvajanje del nadaljevalo še v letih 2024 in 2025.

Skupna višina sredstev, namenjenih za izvedbo, znaša 24.779.424,49 EUR. Prispevek na programskem območju Kohezijska regija Vzhodna Slovenija znaša  22.297.565,00 (od tega podpora Evropske unije 17.838.052,00 EUR in nacionalni javni prispevek iz državnega proračuna 4.459.513,00 EUR), ostala sredstva za zaključne aktivnosti operacije po letu 2023 so zagotovljena v Skladu za vode.