Kulturni spomeniki v lasti občin
Kulturna dediščina v Sloveniji je lokalno zelo bogata, vendar premalo prepoznana in povezana s turizmom in gospodarstvom. Cilji projekta je spodbujanje vlaganj v obnovo in ohranjanje kulturnih spomenikov v lasti občin za pospešitev gospodarskega in turističnega okrevanja ter trajnostnega razvoja po pandemiji covida-19.
Pilonova galerija: 5 zvezdična zakladnica umetnosti
Občina Ajdoviščina bo s projektom trajnostno obnovila objekt kulturne dediščine – Pilonovo galerijo Ajdovščino. Z digitalnimi vsebinami bo galerijo vključila v kulturno in turistično ponudbo območja ter s tem povečala obiskanost območja in galerije.
Cilji projekti si:
- obnoviti objekt Pilonove galerije Ajdovščina, vključno z obnovo sten, fasade, ostrešja, stavbnega pohištva, prenovo strojnih in elektro instalacij, obnovo in restavriranjem talnih pohodnih elementov ter delno prilagoditvijo objekta gibalno in senzorno oviranim oseba (klančine za gibalno ovirane, induktivna zanka za naglušne, napisi v Braillovi pisavi za slepe in slabovidne in podobno),
- nabaviti opremo za depoje, razstavne prostore, opremo za prilagoditev prostorov gibalno in senzorno oviranim osebam ter nakup IKT opreme,
- digitalizirati enote umetniških zbirk (300 umetniških del) ter oblikovati digitalno galerijo,
- oblikovati tri nove turistične produkte za krepitev povezovanja kulturne dediščine s turizmom ter preusmerjanje tradicionalnih turističnih tokov k novim turističnim znamenitostim (Pilonova galerija).
Več o projektu lahko preberete na spletni strani Občine Ajdovščina in spletni strani Pilonove galerije.
Branilci krone in meja, projekt obnove ter oživitve pritličja gradu Črnomelj in mestnega jedra Črnomelj
Občina Črnomelj bo celostno prenovila in oživila pritlične prostore gradu Črnomelj, razvila tri turistične produkte ter z vpeljavo sodobnih informacijsko komunikacijskih tehnologij oblikovala moderno okolje za izvedbo prenovljene kulturno turistične ponudbe. S tem bo izboljšana javna dostopnost kulturnega spomenika in prireditvenega prostora, enega izmed najpomembnejših objektov kulturne dediščine tega območja. To bo pomembno prispevalo k turistični destinaciji Bela krajina.
Cilji projekta:
- obnovljen objekt kulturne dediščine, pritličje gradu Črnomelj,
- premljeni prenovljeni prostori objekta za izvajanje dejavnosti povezane z novimi vsebinami in turističnimi produkti,
- razviti produkti in digitalizirana kulturna dediščina in oživljeno pritličje gradu Črnomelj,
- izvedene promocijske in ozaveščevalne aktivnosti projektnih rezultatov in kulturno-izobraževalne in turistične ponudbe.
Več o projektu lahko preberete na spletni strani Občine Črnomelj.
Muzej prevozništva in tovorništva
Občina Divača bo obnovila stavbe na območju stare mitnice v Senožečah. Mitnica in kotlarjeva hiša bosta zgrajeni v obstoječih tlorisnih gabaritih ruševin. Vhod v kompleks bo urejen skozi dvoriščna vrata. V prenovljeni mitnici bo urejen muzej, v kotlarjevi hiši pa sta predvidena manjši lokal in trgovina z lokalnimi izdelki. Za boljšo privlačnost in dostopnost bo v sklopu projekta izvedena tudi digitalizacija – v muzeju bo omogočen ogled nepremične in premične kulturne dediščine območja.
Cilji projekta:
- obnovljena objekta kulturnega spomenika,
- nakup opreme za depoje, razstavne prostore, opreme za prilagoditev prostorov gibalno in senzorno oviranim osebam ter nakup IKT opreme,
- digitalizacija ter oblikovanje digitalne galerije,
- oblikovanje novih turističnih produktov za krepitev povezovanja kulturne dediščine s turizmom ter preusmerjanje tradicionalnih turističnih tokov k novim turističnim znamenitostim.
Več o projektu lahko preberete na spletni strani Občine Divača.
Kulturni inkubator Štanjel
Občina Komen bo obnovila in programsko revitalizirala Grad Štanjel, ki bo zagotovil inovativne oblike predstavljanja kulturne dediščine in uvedel nova kreativna turistična doživetja. S projektom bo Štanjel dobil celovito in celoletno kulturno, turistično in pedagoško ponudbo ter nove podjetniške programe. Obenem se bo zaključila skoraj 50 let trajajočo obnovo štanjelskega gradu.
Slovenija bo dobila svoj prvi muzej slovenskega jezika in knjige, v katerem bodo na sodoben in interaktiven način predstavljena vsa narečja s ceotnega slovenskega kulturnega prostora – od Slovenske Benečije do Porabja in Avstrijske Koroške ter Avstrijske Štajerske do Istre. Poleg novih muzejskih prostorov bodo odprli novo poročno dvorano in sodobne konferenčne prostore, ki bodo dostopni tudi invalidom ter prostore za start-up podjetja s področja kulture in turizma. Prav tako bo svojo končno podobo dobilo tudi grajsko dvorišče.
Več o projektu lahko preberete na spletni strani Občine Komen.
Grad Podsreda – kulturna dediščina in turizem
Cilj Občine Kozje je v okviru projekta oživiti kulturno dediščino na gradu s pomočjo razvijanja nove, dodatne turistične ponudbe. V sklopu projekta bo razvitih šest novih turističnih produktov. Z vlaganjem v obnovo in modernizacijo kulturnega spomenika, razvijanjem kulturno-turističnih storitev in produktov ter oglaševanjem, obveščanjem in ozaveščanjem javnosti o pomenu kulturne dediščinebodo dvignili privlačnosti turistične destinacije Podčetrtek.
Cilji projekta:
- Obnova romanske kapele Gradu Podsreda z izvedbo vseh potrebnih konzervatorsko, restavratorskih posegov ter instalacijskih del.
- Obnova prostorov zgornjega gospodarskega poslopja in v njem vzpostavitev namestitvenih kapacitet, treh prestižno opremljenih apartmajev.
- Statična sanacija severne stene Gradu Podsreda.
- Vzpostavitev dveh vrhunsko opremljenih dvoran za poslovne sestanke, srečanja, izobraževanja in druge dogodke.
- Vzpostavitev wellnessa v prostorih spodnjega gospodarskega poslopja, kjer so že urejene prenočitvene kapacitete, ki bo namenjen gostom apartmajev.
- Vzpostavitev ponudbe doživljanja kulturne dediščine skozi igro z MR tehnologijo v mešani realnosti.
- Vzpostavitev novih komunikacijskih in tehnoloških rešitev za dvig prepoznavnosti in atraktivnosti turistične destinacije in Gradu Podsreda.
- Vzpostavitev ponudbe novega turističnega doživetja.
- Izvedba izobraževalnih delavnic s področja ohranjanja kulturne dediščine ter ohranjanja naravne dediščine.
Več o projektu lahko preberete na spletni strani Občine Kozje.
Grad Ormož in park v arhitekturi, digitalni in hortikulturni preobrazbi
Občina Ormož bo obnovila ure na grajskem stolpu, namestila dva nova zvonova v grajskem stolpu, uredila dostop do grajskega stolpa prek obstoječega podstrešja gradu, uredila novo glavno pot v parku, izvedla delno zasaditev parka ter konzervatorska in restavratorska deka na notranji strani stolpa gradu. Restavrirale se bodo stene in odprtine/okna v stolpu. S projektom bodo pripomogli k ohranitvi in promociji kulturne dediščine ter k razvoju dodatne turistične ponudbe in ugodnega vpliva na turistični in gospodarski razvoj.
Več o projektu lahko preberete na spletni strani Občine Ormož.
Doživetje grajskega razgleda – grad Podčetrtek
Občina Podčetrtek bo z obnovo gradu Podčetrtek in vzpostavitvijo štirih novih turističnih produktov spodbudila trajnostno izkoriščanje potencialov objekta kulturne dediščine in zagotovila multiplikativne učinke v širši regiji (kreiranje delovnih mest in gospodarska rast).
Cilji projekta:
- izboljšanje dostopnosti do spomenikov kot najpomembnejše kulturne dediščine (tako fizično kot digitalno),
- izboljšanje kakovost življenja z ohranjanjem dediščine in spodbujanjem dediščinskih dejavnosti,
- vključitev dediščine v informacijsko družbo.
Več o projektu lahko preberete na spletni strani Občine Podčetrtek.
3. faza obnove garnizije Postojna – Notranjski muzej Postojna
Občina Postojna bo prenovila in vpeljala nove dejavnosti v prostore stare komande garnizije, kjer se sedaj nahaja Notranjski muzej Postojna. Cilji projekta so nujna vzdrževalna dela na strehi, ostrešju, zunanjih površinah in kleti kulturnega spomenika komande garnizije – zaradi statične ogroženosti stavbe obstaja visoka stopnja ogroženosti in zaradi zamakanja vode ob vremenskih pojavih prihaja do nevarnosti poškodb tako na stavbi kot na muzejskih predmetih.
Celovita prenova kulturnega spomenika bo na dvorišču omogočila postavitev zunanjega oglednega depoja z lapidarijem za večje muzejske ogledne kose (najstarejše jamske lokomotive in drevaka iz cerkniškega jezera) in drugih predmetov, za katere doslej niso imeli priložnosti, da jih postavijo na ogled. Uredili bodo tudi zunanjost stavbe (prenovili bodo 149 kosov oken in podrte opečnate ograje na zunanjem delu dvorišča).
Več o projektu lahko preberete na spletni strani Občine Postojna.
Kulturna doživetja dvorca Jelšingrad
Občina Šmarje pri Jelšah bo rekonstruirala del dvorca Jelšingrad in razvila nove turistične produkte virtualne realnosti na temo doživetij zgodovine dvorca, grajske poroke in golfa, ki jih bodo obiskovalci doživeli s pomočjo VR očal.
Cilj projekta je obnova, revitalizacija in modernizacija objekta nepremične kulturne dediščine, preprečiti propad, zaščititi objekt kulturne dediščine in doseči njegovo oživitev in umestitev v turistično ponudbo destinacije.
Doslej so bili nameščeni podporni stropovi, določene stene in dimniki so bili podrti, odstranjeni so bili prhli ometi in leseni tramovni stropi, izvedena so bila betonska dela, nameščen je bil fasadni oder. V letu 2024 se bo nadaljevala statična stabilizacija objekta, zamenjano bo ostrešje dvorca, v pritličju dvorca se bo nadaljevala ureditev dveh soban.
Več o projektu lahko preberete na spletni strani Občine Šmarje pri Jelšah.
Obnova objektov muzejskega območja Stara železarna Ravne na Koroškem
Občina Ravne na Koroškem bo obnovila Štauharijo (nekdanja krčilna kovačnica), stavbo laboratorija z vzpostavitvijo spremljajočih prostorov za delovanje muzeja ter uredila zunanje površine, ki bodo železarski kompleks povezale v zaključeno celoto in omogočile delovanje muzeja tudi na prostem.
Štauharija, personal in laboratorij danes tvorijo historični industrijski kompleks, ki ohranja bogato, več kot štiristoletno industrijsko dediščino Mežiške doline ter obiskovalcem z muzejskimi razstavami omogoča stik z jeklarsko dediščino, ki je sooblikovala prebivalstvo celotne koroške regije. Poleg obnove bo občina s projektom zagotovila izvajane novih turističnih produktov na temo fužinarstva in železarstva na območju Raven in Mežiške doline ter digitalizacijo in interpretacijo vsebin železarske (industrijske) kulturne dediščine.
Več o projektu lahko preberete na spletni strani Občine Ravne na Koroškem.
Dvorec Radlje – kulturno in gozdno središče Zgornje Dravske doline
Občina Radlje ob Dravi bo celostno obnovila dvorec Radlje. Glavni namen projekta je razvoj in nadgradnja muzejskih, kulturnih in izobraževalnih vsebin, ki temeljijo na bogati dediščini gozdarstva in sonaravnega gospodarjenja z gozdovi v Dravski dolini in širše v Koroški regiji.
Dvorec bo z obnovo, ki vključuje rekonstrukcijo, dozidavo in spremembo namembnosti, postal osrednji prostor za predstavitev in interpretacija sonaravnega gospodarjenja z gozdovi (sonaravne gozdarske kulturne dediščine) in stičišče lokalne skupnosti, pohodnikov, strokovne javnosti in turistov. V dvorcu so poleg prevladujočih razstavnih prostorov predvideni tudi čajnica ter pisarne in depoji Koroškega pokrajinskega muzeja.
Več o projektu lahko preberete na spletni strani Občine Radlje ob Dravi.
Grad na Kozlovem robu – preteklost za prihodnost
Občina Tolmin bo revitalizirala spomenik grajskih ruševin na Kozlovem Robu in s tem izboljšala njegov potencial kot prepoznavne točke kulturne dediščine, ki predstavlja dodano vrednost na področju turizma na Tolminskem in širšem Posočju.
Obnova zahodnega dela spomenika vključuje nadzidavo in nadkritje SZ stolpa, obnovo kletnega prostora, prostora t. i. kapele, obstoječega grajskega stopnišča, ki z dvorišča vodi do kletnih prostorov in kapele, dveh vodnih zbiralnikov na nivoju grajskega dvorišča ter namestitev varnostne ograje na grajskem dvorišču in ob obodu grajskega zidu. Po obnovi bo stolp namenjen muzejskim predstavitvam, v kletnih prostorih pa bo vzpostavljena informacijska točka.
Poleg obnovljene in sodobne predstavitve grajske dediščine bodo razviti tudi trije novi turistični produkti: nova stalna razstava Tolminskega muzeja in animacijsko vodenje po gradu Kozlov rob, pot treh gradov – nov pohodniški produkt, ki vključuje sprehod in spoznavanje dediščine vseh treh graščin v Tolminu (grad na Kozlovem robu, Coroninijeva graščina in patriarhov dvorec Na Doru) in poletni kulturno-gurmanski dogodki na gradu.
Več o projektu lahko preberete na spletni strani Občine Tolmin.
Projekte v okviru Načrta za okrevanje in odpornost financirata Republika Slovenija in Evropska unija – NextGenerationEU.