Skoči do osrednje vsebine

Projekt Celovita prenova Prešernove domačije v Vrbi (EŠD 840) vključuje obnovo dveh objektov v sklopu Prešernove domačije – Prešernova rojstna hiša in nekdanji gospodarski objekt, ki bo s prenovo preurejen v interpretacijski center z vsemi podpornimi in dopolnilnimi programi za muzejsko in kulturno dejavnost.

Vrednost projekta: 2.957.922,43 evra z DDV

Višina financiranja Evropske unije: 2.424.526,58 evra

Operativni cilji projekta:

  • obnova in oživljanje kulturnega spomenika državnega pomena,
  • spodbujanje razvoja trajnostnega kulturnega turizma z uporabo dediščine in njenih potencialov,
  • preprečevanje propadanja kulturne dediščine, celostno ohranjanje kulturne dediščine in javni dostop,
  • vlaganje na področje, na katerem so ugodne danosti za razvoj kulturnega turizma,
  • zagotoviti varen objekt, ki izpolnjuje pogoje veljavnih predpisov in standardov,
  • prijaznejše in urejeno okolje glede na razpoložljivo kulturno in naravno dediščino v območju,
  • dvig ozaveščenosti prebivalcev o pomenu kulturne dediščine,
  • ustvariti nova delovna mesta.

Opis projekta

Celovita obnova Prešernove domačije v Vrbi obsega rekonstrukcijo gospodarskega poslopja s pripadajočo zunanjo ureditvijo, konservatorske posege na Prešernovi hiši ter skupno komunalno in zunanjo ureditev med objektoma. V gospodarsko poslopje, ki stoji za Prešernovo rojstno hišo in je bilo izvorno namenjenemu skednju in seniku, bo urejen interpretacijski center z vsemi podpornimi in dopolnilnimi programi za muzejsko in kulturno dejavnost, katere del se v Prešernovi rojstni hiši že izvaja.

V pritličje interpretacijskega centra bo umeščena recepcija s prodajo vstopnic, manjša trgovina in garderoba, prostor za muzejsko razstavo, posvečeno izbrani tematiki v povezavi s Prešernom, sanitarije za obiskovalce in servisni prostori.

Nadstropje interpretacijskega centra bo skoraj v celoti namenjeno večnamenskemu prostoru oziroma dvorani, namenjeni različnim dogodkom (predavanja, koncerti, gledališče, konference, delavnice, začasne razstave in drugi dogodki). V nadstropju bodo dodatne sanitarije za zaposlene in obiskovalce ter stopnišče, ki vodi v mansardni prostor s pisarnami.

V jugovzhodni polovici ostrešja bo nad večnamenskim prostorom umeščena dodatna etaža za potrebe prostorov za zaposlene. Dostop do nadstropja bo možen tudi z dvigalom.

Z ureditvijo dvorišča, ki povezuje gospodarsko poslopje in rojstno hišo, bo kompleks domačije prostorsko in programsko povezan v celoto. Obiskovalec bo ogled začel v interpretacijskem centru in ga zaključil z muzejsko etnološko obarvano postavitvijo v  Prešernovi rojstni hiši.

Projekt v okviru Načrta za okrevanje in odpornost financirata Republika Slovenija in Evropska unija – NextGenerationEU.