C4K15 - Dolgotrajna oskrba
Cilji reform in naložb komponente Dolgotrajna oskrba so vzpostavitev novega stebra socialne varnosti z vzpostavitvijo celovitega pravnega okvira za visokokakovostno, socialno pravično in finančno vzdržno dolgotrajno oskrbo, povečanje dostopnosti, dosegljivosti in razpoložljivosti storitev za vse upravičence ne glede na starost, krepitev razvoja skupnostnih oblik storitev in povezovanje z zdravstvenimi storitvami, izboljšanje kadrovskih kapacitet zaposlenih ter podpora digitalizaciji sistema.
Vzpostavitev enotne sistemske ureditve na področju dolgotrajne oskrbe - reforma
Cilj reforme je vzpostaviti nov steber socialne varnosti, ki bo osredotočen na posebne potrebe oseb, ki potrebujejo dolgotrajno oskrbo, ter zagotoviti enak dostop ne glede na socialno-ekonomski status. Poseben zakon bo zagotovil bolj raznolike vire financiranja, zlasti z uvedbo obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo.
Reforma vključuje začetek veljavnosti novega zakona o vzpostavitvi nove sistemske ureditve na področju dolgotrajne oskrbe in obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo v Sloveniji, vključno s spremembami podzakonskih predpisov na področju socialne varnosti in vzpostavitev nacionalnega modela spremljanja kakovosti zdravstvene obravnave pri izvajalcih dolgotrajne oskrbe v institucijah.
Mejniki v zvezi z izvedbo reforme bodo doseženi do 31. decembra 2025.
Pristojni za izvedbo: Ministrstvo za solidarno prihodnost.
Zagotovitev varnega okolja bivanja za osebe, ki so odvisne od pomoči drugih - naložba
Zaradi staranja družbe se pričakuje povečanje povpraševanja po institucionalni oskrbi, zato je namen naložbe zagotoviti ustrezna stanovanja.
Zgrajena bo nova infrastruktura za vsaj 539 mest v obliki manjših samostojnih bivalnih enot, ki bodo namenjene uporabnikom dolgotrajne oskrbe, ki potrebujejo osnovno, socialno in zdravstveno oskrbo.
Naložba bo osredotočena tudi na zagotavljanje ustreznih prostorskih pogojev za izvajanje skupnostnih storitev in programov, kar bo omogočilo neodvisno življenje in preprečilo socialna izključenost uporabnikov. Zagotovljena bosta tudi učinkovito obvladovanje tveganj, povezanih z nalezljivimi boleznimi, ter kakovostna in varna obravnava oseb, ki so zelo odvisne od pomoči drugih.
Naložba bo dokončana do 30. junija 2026.
Naložba bo iz Mehanizma za okrevanje in odpornost financirana v višini 59 milijonov evrov.
Pristojni za izvedbo: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.