Širitev sodelovanja in spodbujanje odličnosti
Opis programa
Evropska unija v okviru največjega programa za spodbujanje raziskav, razvoja in inovacij spodbuja k zmanjševanju razlik med državami članicami na področju učinkovitosti in uspešnosti izvajanja raziskovalno inovacijskih aktivnosti.
Države, ki na tem področju zaostajajo, imajo možnost pridobitve dodatnih sredstev za izboljšanje njihovega raziskovalno - razvojnega potenciala preko različnih ukrepov, kot so investicije, mentorstvo, mreženje ter druge skupne partnerske aktivnosti z državami, ki so vodilne na področju raziskovalno-inovacijskih dejavnosti. Na ta način države, ki zaostajajo, optimizirajo lastne potenciale za znanstveno odličnost, bolj razvite države pa po drugi strani širijo tradicionalne mreže in bodoča strateška sodelovanja. Preko teh sinergij se, podobno kot s sredstvi evropske kohezijske politike, ki so pomemben element za doseganje večjega učinka, spodbuja učinkovitost raziskovalno- inovacijskih dejavnosti, zmanjšuje razlike med državami ter hkrati spodbuja zaposlovanje, rast in konkurenčnost v Evropi.
Upravičene države, ki so lahko koordinatorji, so države članice EU 13 (tudi Slovenija), Portugalska, Grčija, pridružene države in najbolj oddaljene regije, za te ukrepe pa je predvidenih 3,3 % sredstev Obzorja Evropa.
V okviru širitve sodelovanja in spodbujanje odličnosti so ključni cilji spodbujanje institucionalnih in strukturnih sprememb v okviru R&I sistemov na nacionalni in regionalni ravni, mobilizacija investicij za krepitev sposobnosti in opolnomočenje držav, izboljšanje odličnosti deležnikov na področju R&I preko spodbujanja sodelovanja z odličnimi partnerji iz drugih držav, spodbujanje razvoja novih inovacijskih ekosistemov ter kroženja možganov.
V okviru tega dela programa se bodo še naprej financirali tradicionalni instrumenti kot so Teaming, ERA chair, Twinning, COST, prav tako se bodo financirali novi instrumenti, ki so bili vključeni v paket »Advanced Europe«, s poudarkom na kroženjem možganov, hop on/integracijskimi shemami, razvojem inovacijskega ekosistema ter spodbujanjem odličnosti visokošolskega sektorja. Poudarek bo tudi na komplementarnih shemah s sredstvi evropske kohezijske politike.
Delovni program
Video predstavitve vsebin delovnega programa za leto 2023 in 2024
Pomembne tematske informacije
- Informacija o komplementarnem financiranju TEAMING 2023-2024
- Seznam javnih razpisov v okviru v delovnem programu 2023-2024 z roki oddaje projektnih predlogov / Širitev sodelovanja in spodbujanje odličnosti
- Informacija o komplementarnem financiranju v okviru inštrumenta
TEAMING (20.7.2021) - Informativni dan Obzorje Evropa - Spodbujanje odličnosti in povečanje udeležbe
- Predvideni javni razpisi v okviru programa Širitev sodelovanja in spodbujanje odličnosti v letih 2021 in 2022 – dodatna spremembaPredvideni razpisi v okviru programa Širitev sodelovanja in spodbujanje odličnosti v letih 2021 in 2022 - sprememba
- Sodelovanje in uspešnost slovenskih institucij v Obzorju 2020 v okviru programa Širjenje odličnosti in širitve sodelovanja
- Osnutek delovnega programa "Širitev sodelovanja in spodbujanje odličnosti / Widening Participation and Spreading Excellence"
- Objavljeni osnutki obrazcev za projektne predloge za aktivnosti CSA Obzorja Evropa
- Predvideni razpisi v okviru programa Siritev sodelovanja in spodbujanje odlicnosti v letih 2021 in 2022
- Predstavitev primerov dobrih praks projektov, ki so se financirali iz sredstev Obzorje 2020 v okviru programa "Spodbujanje odličnosti in širjenje udeležbe"
- Predstavitve na Nacionalnem dogodku Obzorje Evropa (december 2020), horizontalne vsebine