PharmWater
Kakovost očiščenih odpadnih voda, ki se odvajajo v sprejemajoča vodna telesa, je ključna za zdravstveno in okoljsko zaščito, kot določa Vodna direktiva (Direktiva 2000/60/ES). To velja tudi za majhne potoke in vodotoke znotraj UNESCO biosfernega rezervata Mura-Drava-Donava, kjer lahko potencialni ostanki zdravil vplivajo na kakovost teh vodnih teles ter na habitate in ekosisteme območja. Čeprav vodotoki na obeh straneh slovensko-madžarske meje prejemajo očiščeno komunalno odpadno vodo, je zaradi majhnega pretoka vode razmerje razredčenja nizko. Za te vodotoke je na voljo malo podatkov o vsebnosti ostankov zdravil in za razliko od reke Mure koncentracije kažejo pomembne časovne variacije.
V skladu z Vodno direktivo je potrebno na mednarodnih povodjih delovati usklajeno. Usklajena ocena stanja voda se lahko doseže le na podlagi dolgoročnega sodelovanja in usklajevanja med pristojnimi inštitucijami obeh držav. V sklopu projekta PharmWater se bo naredila primerjava spremljanja in analize ostankov zdravil v površinskih in odpadnih vodah v Sloveniji in na Madžarskem, izvedeni bodo tudi tehnološki poskusi čiščenja farmacevtikov iz odpadnih voda.
Ključni cilji projekta so:
- Izdelana metodologija ocenjevanja okoljskega stanja in poročilo o oceni okoljskih tveganj ostankov zdravil, ki se emitirajo v vode s komunalnimi odpadnimi vodami v pomurski regij.
- Izdelana študija za zmanjšanje onesnaženosti površinskih in odpadnih voda s farmacevtiki na mejnem območju med Slovenijo in Madžarsko.
Pričakovani učinki:
- Ozaveščanje o ostankih zdravil v površinskih in odpadnih vodah v pomurski regiji.
- Izboljšano sodelovanje slovenskih in madžarskih inštitucij na področju upravljanja z vodami.
- Analiza tveganja za okolje v povezavi z izmerjenimi koncentracijami ostankov zdravil v površinskih vodah bo vplivala tudi na zmanjšanje stroškov in učinkovitejše načrtovanja monitoringa ostankov zdravil v površinskih vodah.
Projekt PharmWater se izvaja v okviru Programa sodelovanja INTERREG Slovenija-Madžarska za obdobje 2021-2027. Vrednost celotnega projekta, ki bo trajal dve leti in pol, je 852.817,24 EUR EUR. Sofinanciranje je zagotovljeno s strani Evropske unije v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj v deležu 80 %, 20 % sredstev pa zagotovijo partnerji sami.
V projektu sodelujejo Univerza v Panoniji/Pannon Egytem iz Madžarske kot vodilni partner ter projektna partnerja ARSO in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, oba partnerja iz Slovenije.