Skoči do osrednje vsebine

Vodna konvencija je bila sprejeta v Helsinkih leta 1992, uveljavljena pa je bila leta 1996. Slovenija je konvencijo ratificirala leta 1999.

Do leta 2016 je bilo članstvo v konvenciji omejeno zgolj na države regije Ekonomske komisije ZN za Evropo (angleško United Nations Economic Commission for Europe – UNECE). Z mandatom generalnega sekretarja OZN Antonia Guteresa o širitvi članstva tudi izven regije UNECE pa je konvencija postala globalna: edinstven pravno zavezujoč mednarodni instrument, ki promovira čezmejno vodno sodelovanje, bilateralne in multilateralne sporazume o upravljanju čezmejnih vodotokov in mednarodnih jezer ter celostno upravljanje čezmejnih površinskih in podzemnih voda. Z učinkovitimi mehanizmi za implementacijo mednarodnih sporazumov in tehničnih vsebin čezmejnega celostnega upravljanja voda prispeva h krepitvi regionalne stabilnosti in miru, politične volje in zaupanja ter medsebojnega razumevanja med državami in ostalimi partnerji pri reševanju vprašanj v povezavi z upravljanjem čezmejnih porečij po vsem svetu.

Vodna konvencija deluje na vseh kontinentih, z izjemo Avstralije in Antarktike. Za njeno delovanje skrbi sekretariat Vodne konvencije na sedežu UNECE v Ženevi, usmerja pa ga biro Vodne konvencije in biroju predsedujoča država.

Biro Vodne konvencije

Članice biroja so države, ki aktivno sodelujejo pri usmerjanju dela in izvajanju programa Vodne konvencije. Trenutno so to: predsedujoča Estonija, podpredsedujoči Slovenija in Kazahstan ter Azerbajdžan, Gana, Francija, Finska, Madžarska, Nemčija, Senegal, Švica in Ruska federacija.

Sekretariat Vodne konvencije

Sekretariat Vodne konvencije ima izvršno funkcijo izvajanja aktualnega programa dela Vodne konvencije in tehnične podpore aktualni biroju predsedujoči državi. V mednarodni sestavi deluje na sedežu Ekonomske komisije ZN za Evropo v Ženevi.

Delovni skupini Vodne konvencije

Vodna konvencija (v angleškem jeziku) tehnične vsebine razvija v dveh delovnih skupinah: za celostno upravljanje voda in za monitoring in presojo stanja. Delovni skupini dopolnjujeta projektni skupini za vodo in podnebje ter za neksus voda-prehrana-energija-ekositemi.

Pogodbenice Vodne konvencije

Konvencija trenutno združuje 52 pogodbenic, od teh je 11 pogodbenic izven območja UNECE. Nadaljnjih 32 držav iz podsaharske Afrike in Latinske Amerike je izrazilo interes za pridružitev k Vodni konvenciji, od tega jih je 15 v že zelo naprednem stanju procesa približevanja. Sicer z Vodno konvencijo redno sodeluje preko 130 držav članic ZN. Stanje ratifikacije Vodne konvencije (v angleškem jeziku)