Skoči do osrednje vsebine

Pridruževanje Slovenije polnopravnemu članstvu v Evropski organizaciji za jedrske raziskave (CERN)

Predstavitev CERN-a z navedenim številom članic, letom ustanovitve.

Foto: Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije

Vzpostavitev formalnega sodelovanja med Slovenijo in CERN-om se je začelo 16. decembra 2016, ko je Slovenija pridobila status pridružene članice. CERN je 15. decembra 2023 imenoval strokovno skupino za oceno pripravljenosti Slovenije za polnopravno članstvo. Strokovna skupina je obiskala Slovenijo februarja 2024 in pripravila poročilo o pripravljenosti Slovenije. 26. septembra 2024 je Svet CERN podal pozitivno mnenje na poročilo ekspertne skupine.

Predstavitev Evropske organizacije za jedrske raziskave (CERN)

Evropska organizacija za jedrske raziskave (CERN) je vodilna svetovna raziskovalna institucija na področju fizike delcev, ustanovljena leta 1954. Nahaja se na meji med Francijo in Švico ter upravlja z največjim pospeševalnikom delcev na svetu, Velikim hadronskim trkalnikom (angleško Large Hadron Collider – LHC). CERN združuje znanstvenike iz več kot 100 držav, prispeva k razumevanju osnovnih gradnikov vesolja in je znan tudi po razvoju svetovnega spleta.

Vzpostavitev formalnega sodelovanja

Vzpostavitev formalnega sodelovanja med Slovenijo in Cernom se je začela 16. decembra 2016, ko sta takratna ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič in generalna direktorica Cerna dr. Fabiola Gianotti podpisali sporazum o podelitvi statusa pridružene članice kot predhodne faze članstva za Slovenijo. Slovenija je pridobila status pridružene članice za obdobje petih let.

V letu 2022 je Slovenija uradno zaprosila za podaljšanje statusa pridružene članice. Svet CERN je to prošnjo odobril in podaljšal obstoječi status do julija/septembra 2024. CERN je 15. decembra 2023 imenoval strokovno skupino (angleško Task Force) za oceno pripravljenosti Slovenije za polnopravno članstvo.

Strokovna skupina je obiskala Slovenijo februarja 2024 in pripravila osnutek poročila. Nanj je Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI) odgovorilo in predlagalo le manjše popravke. Na zaprti seji 26. septembra 2024 je Svet CERN podal pozitivno mnenje na poročilo strokovne skupine, kar pomeni, da se pričakuje sprejem odločitve o polnopravnem članstvu Slovenije v CERN.

Ključne zahteve za polnopravno članstvo

Člani strokovne skupine so februarja 2024 obiskali Slovenijo in potrdili, da Slovenija izpolnjuje vseh pet ključnih zahtev za polnopravno članstvo v Cernu:

  1. ima močno znanstvenoraziskovalno osnovo na področju fizike delcev, tako na področju teoretične kot eksperimentalne jedrske fizike delcev,
  2. ima razvit inovacijski ekosistem in s tem tudi podjetja, ki so sposobna sodelovati pri CERN-ovih projektih,
  3. je dolgoročno finančno zavezana za podporo osnovnim raziskavam,
  4. obstaja obojestranska korist med Cernom in Slovenijo,
  5. je dolgoročno zavezana k raziskovanju fizike delcev.

Zakaj je znanost fizike delcev, ki je področje raziskovanja v CERN-u, pomembna za človeštvo

Znanost fizike delcev je ključna za razumevanje osnovnih gradnikov vesolja in temeljnih zakonov, ki urejajo naravo. Raziskave na področju fizike delcev prinašajo prebojne tehnologije, ki vplivajo na številne druge znanstvene discipline in industrije.

Na primer, razvoj interneta (angleško World Wide Web) in medicinskih tehnologij, kot so napredni skenerji za diagnostiko, izvira iz raziskav v CERN-u. Fizika delcev omogoča vpogled v nastanek vesolja, sile, ki ga držijo skupaj, in vprašanja, kot so temna snov, antimaterija ter struktura prostora in časa, kar ima dolgoročne koristi za tehnološki razvoj in izboljšanje kakovosti življenja

Kaj pomeni članstvo v CERN-u za mednarodni ugled Slovenije in slovenske znanstvene skupnosti

Polnopravno članstvo v CERN-u bo bistveno prispevalo k povečanju mednarodnega ugleda Slovenije in njene znanstvene skupnosti. Slovenija bo postala solastnica ene najpomembnejših raziskovalnih infrastruktur na svetu, kar bo okrepilo njeno prepoznavnost v globalni znanstveni sferi.

Članstvo bo omogočilo slovenskim znanstvenicam in znanstvenikom aktivnejšo vlogo v ključnih raziskovalnih projektih in tesnejše sodelovanje z vrhunskimi raziskovalkami in raziskovalci, kar bo prispevalo k nadaljnji uveljavitvi slovenske znanosti na mednarodnem prizorišču. Prav tako bo krepilo ugled Slovenije kot države, ki vlaga v znanost, inovacije in tehnološki razvoj

Ključne koristi polnopravnega članstva Slovenije v CERN-u

Slovenski znanstvenice in znanstveniki bodo s polnopravnim članstvom v CERN-u pridobili neposreden dostop do vrhunskih znanstvenih virov, vključno z naprednimi pospeševalniki delcev in eksperimentalnimi napravami. To članstvo jim omogoča intenzivnejše sodelovanje v mednarodnih raziskovalnih projektih ter neposredno vključitev v pomembna odkritja na področju fizike delcev. Posebej pomembno je, da mladim, ambicioznim raziskovalkam in raziskovalcem to ponuja priložnost za delo, razvoj raziskovalnih kompetenc ter dostop do infrastrukture in izobraževalnih programov, kar bo dolgoročno okrepilo slovensko znanstveno skupnost.

S članstvom bo Slovenija pridobila tudi neposreden dostop do širših raziskovalnih mrež CERN-a, kar bo našim raziskovalcem omogočilo lažjo vključitev v mednarodne projekte in tesnejše sodelovanje z vrhunskimi znanstvenicami in znanstveniki. Članstvo zagotavlja tudi večjo dostopnost do infrastrukturnih in tehnoloških virov, kar bo pospešilo razvoj inovacij in novih tehnologij. Vse te koristi skupaj krepijo ugled in vpliv slovenske znanstvene skupnosti na globalnem znanstvenem področju ter prispevajo k njenemu razvoju in prepoznavnosti.

Na tem področju v Sloveniji trenutno deluje približno 45 raziskovalk in raziskovalcev. Doslej so slovenski znanstvenice in znanstveniki na osnovi raziskav, opravljenih v CERN-u, objavili več kot 1750 znanstvenih člankov v uglednih mednarodnih revijah, kar je prineslo več kot 80.000 citatov. Sodelovanje se izraža tudi v več deset diplomskih, magistrskih in doktorskih delih.

Solastništvo infrastrukture

Slovenija s polnopravnim članstvom postaja solastnica CERN-ove infrastrukture, kar pomeni, da bomo soupravljali z nekaterimi ključnimi raziskovalnimi zmogljivostmi, kot je veliki hadronski trkalnik. Slovenske znanstvenice, znanstveniki, inženirke in inženirji bodo imeli dostop do najnaprednejših tehnologij in naprav za izvajanje eksperimentov. To bo pomembno prispevalo k razvoju domačih raziskovalnih kapacitet ter okrepilo sodelovanje v mednarodnih raziskavah.

Med ključnimi koristmi so sodelovanje pri raziskavah osnovnih gradnikov narave, ustvarjanje izdelkov visoke tehnologije v sodelovanju z vrhunskimi strokovnjaki, usposabljanje podiplomskih in podoktorskih sodelavcev ter spodbujanje inovativnega reševanja problemov. Poleg tega se prenašajo metode visoko-energijske fizike na druga področja, kot sta medicina in okoljske meritve ter omogoča dostop do drugih tehnoloških programov CERN. Solastništvo infrastrukture CERN tako odpira številne priložnosti za raziskave, razvoj in izmenjavo znanja na globalni ravni.

Bo vključitev v CERN prispevala k prenosu novega znanja

Slovenija ima že zdaj pomemben ugled na področju fizike delcev, saj so naši znanstvenice in znanstveniki že vrsto let vpeti v ključne eksperimente CERN-a, kot je eksperiment ATLAS, kjer prispevajo k razvoju ključne tehnologije in analizi podatkov.

Polnopravno članstvo v CERN-u bo še okrepilo slovensko prisotnost in sodelovanje v mednarodnih raziskovalnih projektih, kar bo pospešilo prenos novega znanja in tehnoloških inovacij v Slovenijo. Dostop do napredne infrastrukture in globalnih znanstvenih povezav bo omogočil krepitev inovacij, izobraževanja in tehnološkega razvoja, kar bo koristilo tako znanstveni skupnosti kot slovenski industriji​

Ključne koristi polnopravnega članstva za slovensko gospodarstvo

Trenutno s CERN-om aktivno sodeluje že okoli 20 slovenskih podjetij. Hkrati CERN beleži preko 60 slovenskih podjetij zainteresiranih za sodelovanje.

Polnopravno članstvo Slovenije bo slovenskim podjetjem odprlo vrata do večjih tehnoloških projektov, kar predstavlja ključno gospodarsko priložnost. Sodelovanje ne bo omejeno le na visoko tehnološka podjetja, temveč se bodo lahko vključila tudi inovativna in razvojno usmerjena podjetja, ki izpolnjujejo kriterije za dobavo specifičnih izdelkov ali naprednih rešitev. To članstvo bo omogočilo dostop do mednarodnih poslovnih priložnosti in povečalo prisotnost slovenskih podjetij na globalnem trgu.

Poleg tega bo prineslo poln dostop do naročil CERN, kar bo olajšalo prodor na zahtevne trge z izdelki z visoko dodano vrednostjo. Prednosti sodelovanja so nenazadnje tudi pomembne reference, ki jih podjetja s tem pridobijo.

Kako se lahko podjejta proaktivno vključijo

Podjetja se lahko proaktivno vključijo v sodelovanje s CERN-om tako, da se prijavijo kot dobavitelji, kar jim omogoča sodelovanje pri tehnoloških in infrastrukturnih projektih. Priložnosti so na voljo predvsem za podjetja s področij visoke tehnologije, inženiringa, informacijske tehnologije in drugih naprednih tehnologij. Tista podjetja, ki že sodelujejo s CERN-om, poročajo o pridobivanju naročil in poslovnih priložnostih, ki spodbujajo inovacije in tehnološki napredek.

Kje lahko podjetja pridobijo več informacij o možnostih sodelovanja?

  • Več informacij o možnostih sodelovanja lahko podjetja pridobijo preko Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), ki organizira delavnice o sodelovanju s CERN-om.
  • Dodatno lahko podjetja neposredno obiščejo CERN-ovo spletno stran, kjer so objavljeni vsi aktualni razpis.
  • Slovenija ima v CERN-u predstavnika slovenskega gospodarstva, gospoda Samota Tumo, ki lahko podjetjem nudi dragocene informacije in podporo.

Ključne koristi polnopravnega članstva za slovenske izobraževalne institucije

Polnopravno članstvo Slovenije v CERN-u prinaša številne ključne koristi za slovenske izobraževalne institucije, saj nudi široke možnosti izobraževalnih programov in usposabljanja na vseh ravneh. Vključno s študijskimi programi druge stopnje za študentke in študente ter učiteljice in učitelje, z doktorskimi študijskimi programi, v okviru katerih študentke in študentje raziskujejo v CERN-u, ter programi za gostujoče raziskovalke in raziskovalce. Ti izobraževalni programi in storitve so dostopni izključno članicam CERN-a.

Že v času pridruženega članstva so slovenskim skupnostim v CERN-u na voljo različne priložnosti, kot so štipendije za mlade raziskovalke in raziskovalce, zaposlitve za raziskovalke in raziskovalce, šole za učiteljice in učitelje, poletne šole za dodiplomske študentke in študente ter promocijske aktivnosti in razstave za dijakinje in dijake.


V zadnjih sedmih letih je CERN gostil 54 srednješolskih učiteljic in učiteljev iz Slovenije, kar kaže na uspeh slovenske izobraževalne skupnosti. Da bi to sodelovanje nadaljevali, bo potrebno sistemsko vzpostaviti dolgoročno sodelovanje s ključnimi institucijami, ki nadzorujejo usposabljanje učiteljic in učiteljev v Sloveniji, kot so Zavod RS za šolstvo in Center za poklicno izobraževanje.
Skupaj te možnosti ne le da krepijo znanje in izkušnje učiteljic in učiteljev ter študentk in študentov, temveč tudi spodbujajo zanimanje za naravoslovne in tehnične discipline, kar je ključno za razvoj kompetenc v hitro razvijajočem se svetu tehnologije in znanosti.

Pridruževanja Slovenije k polnopravnemu članstvu

Naslednji koraki za pridružitev Slovenije k polnopravnemu članstvu v CERN-u vključujejo intenziven postopek, ki zahteva sodelovanje Vlade Republike Slovenije, Državnega zbora, širše raziskovalne skupnosti ter gospodarstva (podjetja in GZS).

Decembra 2024 se pričakuje, da bo Svet CERN sprejel resolucijo o pridružitvi Slovenije. Po tem bodo stekli nacionalni vladni in parlamentarni postopki za nastop polnopravnega članstva, kar vključuje sprejem konvencije in protokola CERN. Slovenska zastava bo v Cernu predvidoma zaplapolala v začetku leta 2025.