Program humanega biomonitoringa - HBM 2018-2025
Ljudje smo izpostavljeni velikemu številu kemikalij, ki so kot onesnaževala prisotne v življenjskem okolju: v zraku, tleh, vodah in različnih izdelkih kot posledica človekovih dejavnosti in naravnih pogojev, so v okolju obstojne, hlapljive in mobilne, tako da se lahko razpršijo po velikih geografskih območjih in se lahko kopičijo v delih okolja ter organizmih. Čeprav je ocena izpostavljenosti ključni element za oceno tveganja za naše zdravje, je izpostavljenost veliki večini teh kemikalij še vedno relativno slabo raziskana. Humani biomonitoring (HBM) je merjenje prisotnosti izbranih kemičnih snovi v tkivih, tekočinah in celicah, oziroma spremljanje sprememb biokemičnih procesov pri ljudeh, ki so posledica izpostavljenosti tem snovem. S tem se HBM uveljavlja kot podlaga za oceno tveganja in upravljanje s tveganji zaradi izpostavljenosti kemikalijam, pa tudi za vrednotenje uspešnosti ukrepov politike in zakonske ureditve (npr. omejitve, prepovedi).
Uporaba podatkov HBM, za ocene tveganja in odločanje pri obvladovanju tveganj za zdravje, bo v bodoče vključena tudi v evropsko zakonodajo, namenjeno varovanju zdravja in okolja, vključno z varstvom pri delu in trajnostnemu razvoju kot osnovi.
Kot kriterij za vključitev posameznih kemikalij v HBM se upošteva njihova škodljivost za zdravje, razširjenost v življenjskem okolju in verjetnost za izpostavljenost prebivalcev tem kemikalijam. Pri izvedbi HBM je potrebno pridobiti tudi podatke o življenjskih navadah preiskovancev in o njihovi pretekli izpostavljenosti kemikalijam v okolju (npr. hobiji, osebne navade, prehranske navade, poklic, stanje življenjskega okolja), saj so ti podatki koristni pri določanju virov in poti izpostavljenosti.
Prvi Program HBM se je v Sloveniji izvajal med leti 2007 in 2014. Program je bil že usklajen s smernicami Svetovne zdravstvene organizacije in z zaključki projektov, namenjenih harmonizaciji HBM v Evropski uniji (ESBIO (EU Human Biomonitoring Pilot Study-v angleščini), COPHES (European coordination action on human biomonitoring-v angleščini)).
V drugem Programu HBM, ki je po vsebini še obsežnejši, spremljamo prisotnost večjega nabora kemikalij in biokemijskih pokazateljev izpostavljenosti, učinkov in občutljivosti za razvoj teh učinkov v telesnih tekočinah in tkivih preiskovancev populacije prve in tretje triade osnovnošolcev. Ta program upošteva tudi zaključke EU projekta humanega biomonitoringa - HBM4EU.
Izvajalca programa sta Institut Jožef Stefan in Nacionalni inštitut za javno zdravje. Sredstva za izvedbo programa so bila ocenjena na cca 2 milijona EUR, ki jih v svojem proračunu zagotavlja Urad RS za kemikalije.