Aktualno
Strokovna predstavitev „Sistemsko razmišljanje - sistemsko delovanje”
V okviru projekta bomo 27. novembra izvedli strokovno predstavitev z naslovom »Sistemsko razmišljanje - sistemsko delovanje«. Dogodek je zasnovan posebej za odločevalce v državni upravi, ki iščejo inovativne rešitve za kompleksne družbene izzive.
Izzivi, s katerimi se sooča naša družba, postajajo medsebojno vse bolj povezani in zapleteni. Zato tradicionalni pristopi k oblikovanju politik pogosto niso več uspešni. V preteklosti so se oblikovalci javnih politik spopadali z družbenimi vprašanji z ločenimi, večplastnimi posegi, ki pa so pogosto obravnavali le simptome in ne temeljnih vzrokov.
Sistemsko razmišljanje je celosten pristop, ki upošteva zapletene odnose in soodvisnosti v (javnih) sistemih. Taka perspektiva zahteva nove načine razmišljanja o problemih, ki spodbujajo oblikovanje drznih in informiranih ukrepov, ki preizprašujejo konvencionalno oblikovanje politik v javnem sektorju.
Ta strokovna predstavitev bo zato raziskala pomen sistemskega razmišljanja in sistemskih inovacij, tako da bo udeležencem ponudila:
- Strokovni vpogled: Uvod v sistemsko razmišljanje in splošni sistemski pristop ter njegovo vlogo v javnem sektorju.
- Praktična orodja: Predstavljene bodo metode, orodja in pristopi, ki jih je mogoče uporabiti v celotnem procesu oblikovanja in izvajanja javnih politik.
- Študije primerov: Vpogled v praktične primere uvajanja sistemskih pristopov v javno upravo v mednarodnem in slovenskem kontekstu.
Lokacija: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Langusova 4, sejna soba v pritličje.
Vsa vprašanja v zvezi z dogodkom lahko pošljete na elektronski naslov: kira.cerjak@climate-kic.org.
Usposabljanje za MVZI
Konec avgusta so predstavniki EIT CIC na pobudo Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije izvedli dvodnevno usposabljanje za pridobivanje temeljenjih znanj s področja moderiranja in zbiranja uvidov z večdeležniških delavnic z namenom krepitve soustvarjanja politik. Usposabljanja so se udeležili predstavniki_ce MVZI in CMEPIUS, ki so pridobljeno znanje uporabili pri organizaciji 10. posveta v okviru Platforme znanja, ki je bil namenjen razmišljanju o trenutnem programu Erasmus+ in kako bi lahko izboljšali prihodnji program.
Poročilo o izvajanju projekta
Vlada Republike Slovenije se je 23. maja 2024 seznanila s Poročilom o izvajanju Celovitega strateškega projekta razogljičenja Slovenije preko prehoda v krožno gospodarstvo za obdobje (Razogljičimo Slovenijo z modelom sistemskega prehoda Deep Demonstration) oktober 2022–december 2023.
eVodnik za ozelenitev visokega šolstva
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je v sodelovanju z Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo ter ob strokovni podpori evropske skupnosti znanja in inovacij Climate-KIC, pripravilo eVodnik za ozelenitev visokega šolstva, ki je namenjen spodbujanju skupnega razumevanja in udejanjanja ozelenitve visokega šolstva v Sloveniji, pripravili pa smo ga na pobudo visokošolskih zavodov, ki izvajajo pilotne projekte v okviru Reforme visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0.
Pomemben del eVodnika je ePojmovnik z 10 rubrikami in več kot 120 gesli, katerega namen je čim bolj jasno opredeliti splošne pojme s širšega področja zelenega prehoda in trajnostnega razvoja.
Poleg tega ponuja eVodnik tudi mednarodne usmeritve, informacije o sistemski podpori ozelenitvi visokega šolstva v Sloveniji in smernice, kako pristopiti k ozelenitvi visokega šolstva, na koncu pa tudi primere pristopov k ozelenitvi iz slovenskega visokošolskega prostora. Trenutno je eVodnik dostopen le v slovenščini, v začetku prihodnjega leta pa bodo vsebine na voljo tudi v angleškem jeziku.
eVodnik je zamišljen kot živ pripomoček, ki ga lahko soustvarjate, zato na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije vabijo, da jim svoje odzive in predloge pošljete na e-naslov: ozelenitev-vs.mvzi@gov.si.
Poročilo o najpomembnejših spremembah
Okvir za spremljanje, vrednotenje in učenje (v angleškem jeziku) predvideva tudi spremljanje najpomembnejših sprememb že v času izvajanja projekta z metodologijo t.i. najpomembnejših sprememb (Most Significant Changes). Zato so v EIT CKIC pripravili poročilo, ki temelji na uporabi te kvalitativne metode. Njen cilj je bil oceniti spremembe zaradi izvajanja projekta z iskanjem odgovorov na naslednja vprašanja:
- Kaj se spreminja kot rezultat naših aktivnosti:
- … na področju kapacitet glede sistemskega inoviranja in krožnosti pri deležnikih?
- … v vizijah, vedenju in praksah vključenih deležnikov?
- … v praksah, strukturah in politikah vključenih organizacij?
- Kaj so nepredvidene spremembe (pozitivne in negativne)?
Analiza je približno mesec in pol potekala preko spletnega vprašalnika. K sodelovanju so povabili 59 deležnikov, odzvalo se jih je 16. Nekateri od sodelujočih so sodelovali tudi v bolj poglobljenem pogovoru. Skupno so sodelujoči identificirali 22 sprememb, ki so jih pripravljalci razvrstili v 4 skupine:
- ozaveščenost in kompetence/sposobnosti
- vedenja in prakse
- izgradnja ekosistema/partnerstev
- strukture, norme, politike
Več o analizi in priporočilih pa si lahko preberete v poročilu Most Significant Changes (v angleškem jeziku).
Datum objave: 23. november 2023