Več o projektu
S projektom bi radi prispevali k reševanju podnebnih sprememb, ki so večplasten in zapleten izziv, saj so elementi našega sveta povezani v velik sistem. Za ukrepanje imamo malo časa. Ovira za hitrejšo preobrazbo je tudi nepovezano in neusklajeno delovanje nosilcev sprememb. Vse prepogosto smo namreč ujeti v obstoječe in zastarele vzorce delovanja.
Uveljavljanje krožnih modelov lahko bistveno pripomore k blaženju podnebnih sprememb, zato bi radi prispevali k sooblikovanju krožnih rešitev za neto ničelne izpuste in učinkovito rabo naravnih surovin. Tako bomo do leta 2030 izpuste zmanjšali vsaj za 55 % in do leta 2050 lažje dosegli podnebno nevtralnost ter tako omogočili dobro življenje glede na zmogljivost planeta.
Jedro projekta je uporaba metodologije (Deep Demonstration v angleškem jeziku), ki z orodji za sistemsko inoviranje ustvarja prostor za preizkušanje učinkov različnih inovacij in novih rešitev ter prepoznavanje tistih, ki bodo kar najbolj učinkovito podprle preobrazbo sistemov na vseh izbranih področjih.
Ključne dejavnosti temeljijo na:
- pripravi portfeljev za inovacijske ukrepe v ključnih vrednostnih verigah: grajeno okolje, hrana, gozd – les, mobilnost in predelovalna industrija;
- učenju ob nenehnem osmišljanju naučenega;
- podpori krožnim podjetniškim praksam;
- spremembah v izobraževalnih procesih;
- prepoznavanju sinergij za financiranje prehoda;
- usposabljanju za razvoj zmogljivosti.
S projektom vzpostavljamo podporno okolje za sistemske spremembe. Za to so ključna partnerstva z gospodarstvom, izobraževalnim in raziskovalnim sistemom, javno upravo, nevladnimi organizacijami, lokalnimi skupnostmi in regijami ter državljani. Deležniki so s pomočjo vzpostavljanja partnerstev vključeni v pripravo portfelja in izvajanje nalog, navedenih v njem, v njihovo osmišljanje ter v dejavnosti na prečnih področjih podjetništva, izobraževanja, oblikovanja politik in financiranja, obenem pa v procesih podpiramo razvoj zmogljivosti, ki omogočajo izvajanje sprememb.