Razvoj delovnih kompetenc in specializiranih programov za osebe, vključene v probacijo
Namen operacije »Razvoj delovnih kompetenc in specializiranih programov za osebe, vključene v probacijo« je povečati socialno vključenost oseb, vključenih v probacijo. V ta namen bo Uprava razvila štiri specializirane programe v probaciji, v katere bo do zaključka projekta vključila 600 oseb. Ti programi so:
- mentorstvo za osebe, ki izvršujejo delo v splošno korist,
- program za storilce kaznivih dejanj nasilja v družini,
- program za storilce kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost in
- program za razvijanje socialnih veščin.
V okviru teh programov se bodo izvajale aktivnosti razvoja in izvajanja programov obravnave odvisnosti, obvladovanja jeze, nenasilne komunikacije, trening socialnih veščin, razvoj programov za povzročitelje nasilja v družini, povzročitelje spolnih deliktov in druge ozko specializirane obravnave za reševanje osebnostnih težav, zaradi katerih so osebe povzročile kazniva dejanja.
Osebam iz najbolj ranljivih skupin se bo s pomočjo mentorjev omogočilo izvrševanje dela v splošno korist z intenzivnim vodenjem, usmerjanjem, motiviranjem in nadzorovanjem, ob tem pa razvijanje delovnih kompetenc in socialnih veščin, ki pripomorejo k učinkovitejšemu vključevanju na trg dela, opuščanju kriminalnih stališč in kriminalnega vedenja ter izboljšanju kvalitete življenja. Osebam s kaznivimi dejanji nasilja v družini in kaznivimi dejanji zoper spolno nedotakljivost se bo omogočila strokovna obravnava, prilagojena njihovim specifičnim potrebam, z namenom opuščanja neustreznih (kriminalnih) oblik vedenja, vzpostavljanja nadzora nad vedenjem in razvoja socialnih veščin za ustrezno funkcioniranje v odnosih v različnih okoljih (družina, partnerstvo, služba idr.). Osebam z različnimi kaznivimi dejanji, ki se srečujejo z različno psihosocialno problematiko, se bo omogočila vključitev v delavnice z namenom, da se opremijo z znanjem in veščinami, ki prispevajo k opuščanju kriminalnih stališč in vedenja ter boljšemu funkcioniranju na različnih področjih življenja.
Vrednost operacije znaša 733.000,00 EUR. Naložbo sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+) v vrednosti 425.140,00 EUR in Republika Slovenija, v vrednosti 307.860,00 EUR.