Slovenija predseduje Skupini za gozdove
Namen partnerstva
Ključni cilji Skupine za gozdove so:
- vzpostavitev neformalnega dialoga za pripravo skupnih stališč,
- izmenjava znanja ter poznavanja okoliščin in ozadij delovanja Evropske komisije, ter
- zagotovitev medsebojne podpore v zvezi z odločanjem na ravni EU o temah, povezanih z gozdovi.
Partnerstvo se zavzema za celostni pristop k trajnostnemu gospodarjenju z gozdovi, pri katerem so vse funkcije gozdov (ekonomske, okoljske in socialne) obravnavane enakovredno, tj. po načelih procesa »FOREST EUROPE«.
Pristop partnerstva je skladen z načinom upravljanja z gozdovi v Sloveniji, kjer z gozdovi upravljamo večnamensko. Poleg tega zagovarja upoštevanje in prepoznavanje obstoječih nacionalnih sistemov gospodarjenja, popisov gozdov, vsebin gozdnih programov in strategij ter prepoznavanja kulturnih ter zgodovinskih načinov gospodarjenja.
Širitev partnerstva
Skupina pri svojem delovanju ni bila strogo omejena na omenjene štiri države. Z namenom možnosti okrepitve sodelovanja z drugimi državami je Skupina za gozdove oblikovala smernice delovanja razširjenega partnerstva pod imenom Skupina za gozdove + (ang. For Forest Group +).
V letu 2024 se je skupini pridružila Republika Francija.
Dogodki v času slovenskega predsedovanja
Avdio-video srečanje ministrov, 7. februar 2025
Na tokratnem avdio-video srečanju ministrov, na katerem je sodelovala tudi Francija kot članica razširjene Skupine za gozdove +, je razprava potekala predvsem o izzivih držav članic pri izvajanju Uredbe o sektorju rabe tal, sprememb rabe tal in gozdarstva (LULUCF). Ta uredba določa cilje za ponore toplogrednih plinov in s tem pomembno vpliva na doseganje podnebnih ciljev EU. Slovenija je bila v procesu pogajanj in sprejemanja te zakonodaje na ravni EU zelo dejavna ter je ves čas opozarjala na specifične značilnosti svojih gozdov.