Skoči do osrednje vsebine

Dvanajst mesecev po uničujoči ujmi, ki je prizadela večji del Slovenije, smo naredili pregled škode in zbrali številke, ki ponazarjajo, kaj je vlada že naredila za popoplavno obnovo.

Dokumentarni filmi

Ob obletnici najobsežnejših poplav v Sloveniji smo pripravili kratke dokumentarne filme, ki osvetljujejo ukrepe države za odpravljanje posledic poplav in sanacijo infrastrukture ter nudi vpogled v oblike pomoči prizadetim. Vanje smo vključili tudi osebne zgodbe ljudi, ki so bili v poplavah prizadeti ter opisali njihov položaj. Besedo o odzivu občin smo dali tudi županom in ne nazadnje prostovoljcem, ki so izkazali nesebično solidarnost s prizadetimi prebivalci.

Daljši dokumentarni film

Cestna infrastruktura in mostovi

Po zgodovinski ujmi avgusta 2023 je bilo poškodovanih 1984 kilometrov cest, kar je skoraj tretjina vseh državnih cest. Najhuje so bila prizadeta območja ob rekah Savinja, Meža, Mislinja in Kamniška Bistrica. Porušeni so bili tudi štirje mostovi. Takoj smo pristopili k izvedbi intervencijskih del za vzpostavitev prevoznosti na državnih cestah. Do 24. julija 2024 je bilo izplačanih že 68,5 milijona evrov sredstev za sanacijo cest in železnic. Trenutno je le še osem kilometrov cest, na katerih poteka sanacija. Ta bo zaključena do konca letošnjega leta.

Vodna infrastruktura

V poplavah avgusta 2023 je bilo poškodovanih kar 4000 kilometrov vodotokov. Škode je bilo za več kot 1,3 milijarde evrov. Strokovnjaki ocenjujejo, da so bila interventna dela na vodotokih v zadnjem letu zelo uspešna. Nadaljujejo se sanacijska dela, da bi zagotovili večjo odpornost vodotokov na podnebne spremembe.

Podporne službe

Za čim bolj učinkovito koordinacijo obnove po poplavah je vlada med drugim ustanovila Službo Vlade Republike Slovenije za obnovo po poplavah in plazovih ter državne tehnične pisarne. V najkrajšem možnem času smo vzpostavili tudi klicni center 114 za čim boljše informiranje prebivalcev, ki so v poplavah utrpeli škodo.

Občine

Kar 183 občin je bilo prizadetih v lanskoletnih poplavah. V 79 občinah so bili huje poškodovani vodovodni in kanalizacijski sistemi. Med občinami, ki so bile najbolj prizadete je tudi Črna na Koroškem, kjer si želijo v letošnjem letu s čim manj papirologije narediti toliko, da bodo ljudje lahko rekli, da se počutijo varne. Do konca leta 2023 je vlada vsem občinam, ki so oddale zahtevke, izplačala predplačila v višini do 40 odstotkov ocenjene škode za nujno sanacijo občinske infrastrukture (218,5 milijona evrov).

Solidarnost

Številni prostovoljci, ki so že v prvih urah po poplavah priskočili na pomoč, so gotovo ena bolj pozitivnih zgodb ob lanskoletni naravni nesreči. Dnevno je pri odpravi posledic pomagalo tudi do osem tisoč ljudi. Največ, skoraj dvanajst tisoč jih je bilo na teren napotenih 14. avgusta, ki ga je vlada razglasila za dan solidarnosti. Hvala vsem pripadnikom sil zaščite in reševanja, prostovoljcem in ostalim za požrtvovalno in nesebično pomoč. Vaše delo je neprecenljivo.

Gospodarstvo

Ocenjena škoda po uničujočih lanskoletnih poplavah v gospodarstvu znaša 384,6 milijona evrov za 1240 oškodovancev, na kmetijskih zemljiščih pa 70,9 milijona evrov. Za prizadeta podjetja je vlada v obliki predplačil in povračil zagotovila 230 milijonov evrov, za sanacijo škode na kmetijskih objektih pa 3,7 milijona evrov.

Hiše in ljudje

Ujma avgusta 2023 je številnim prebivalcem hudo poškodovala ali celo uničila njihove domove. V letu po poplavah je vlada že izplačala 34,6 milijona evrov predplačil za obnovo poškodovanih hiš in stanovanj.