Druge uporabne informacije za vse, ki so utrpeli škodo po poplavah in plazovih
Prenehanje obveznosti plačila dajatve za odjavljeno vozilo
Če so poplave in plazovi odplavili ali zasuli vozilo, ni treba plačati dajatve za odjavljeno vozilo. Zavezanec mora upravni enoti ali nosilcu javnega pooblastila predložiti pisno izjavo, da je vozilo odplavilo ali zasulo in da ni bilo najdeno in predano v razgradnjo.
Če je bil za tako vozilo v času od 4. avgusta 2023 do uveljavitve Zakon o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev izdan plačilni nalog za plačilo dajatve za odjavljeno vozilo, bo Direkcija za infrastrukturo na podlagi pisne izjave zavezanca plačilni nalog odpravila in postopek ustavila.
Če je zavezanec dajatev za odjavljeno vozilo že plačal, mu bo direkcija plačani znesek vrnila v 30 dneh od prejema pisne zahteve s priloženim potrdilom o plačilu.
Zamenjava oziroma pridobivanje novih dokumentov
Postopek zamenjave v poplavah poškodovanega ali uničenega dokumenta je enak kot za pridobitev novega dokumenta. Vloge lahko vložite pri kateri koli upravni enoti.
Oddaja vlog brez uporabe e-identitete
Poenostavljeni so postopki in pripravljene posebne vloge, ki jih lahko oddate brez uporabe e-identitete, za nekatere osebne dokumente in potrdila iz uradnih evidenc:
- Vloga za izdajo izpiska iz matičnega registra o rojstvu
- Vloga za izdajo izpiska iz matičnega registra o sklenjeni zakonski zvezi
- Vloga za izdajo izpiska iz matičnega registra o smrti
- Vloga za izdajo potrdila o prebivališču
- Vloga za prijavo ali odjavo začasnega prebivališča
- Vloga za določitev ali spremembo stalnega prebivališča oziroma naslova
Oprostitev plačila upravne takse
Osebe, ki so v poplavah ostale brez dokumentov ali so ti poškodovani, so ob vlogi za nov dokument oproščene plačila upravnih taks za izdajo:
- osebne izkaznice,
- potnega lista,
- vozniškega in prometnega dovoljenja,
- tujskih listin (potnega lista za tujca, potnega list za begunca, potrdila o prijavi prebivanja za državljana EU, dovoljenja za stalno prebivanje za državljana EU, dovoljenja za začasno prebivanje za družinskega člana slovenskega državljana, dovoljenja za stalno prebivanje za družinskega člana slovenskega državljana, dovoljenja za začasno prebivanje za družinskega člana državljana EU, dovoljenja za stalno prebivanje za družinskega člana državljana EU),
- enotno dovoljenje,
- dovoljenja za začasno prebivanje in dovoljenja za stalno prebivanje,
- potrdila o usposobljenosti za voditelja čolna,
- potrdila o opravljenem preizkusu znanja za upravljanje čolna,
- potrdila o usposobljenosti za upravljanje z radijsko postajo,
- vpisnega lista za čoln na celinskih vodah.
Oprostitev plačila upravne takse je določena še za odjavo orožja iz orožne listine, če je bilo orožje uničeno ali poškodovano v poplavah. Tudi vlogo za izdelavo nove orožne listine lahko podate na kateri koli upravni enoti.
Glede na okoliščine, v katerih je posameznik ostal brez identifikacijskih dokumentov, se izdaja novega dokumenta lahko rešuje kot nujna vloga.
Oprostitev plačila upravne takse velja še za:
- dokumente o spremembi, dopolnitvi ali nadomestitvi dovoljenja za trošarinsko skladišče,
- dovoljenja za davčno skladišče,
- dovoljenja za oproščenega uporabnika,
- dovoljenja za davčnega zastopnika in
- dovoljenja za pooblaščenega uvoznika, če je sprememba, dopolnitev ali nadomestitev potrebna zaradi poplave.
V zvezi z varstvom javnih cest se zaradi poplav določa oprostitev za:
- ureditev cestnega priključka, ki je bil poškodovan ali uničen v poplavi, in za ureditev novega cestnega priključka,
- izvedbo prekopavanj, podkopavanj, prebitij ali drugih del na javni cesti,
- za napeljevanje podzemnih in nadzemnih vodov in naprav na območju javne ceste in njenega varovalnega pasu,
- gradnjo oziroma rekonstrukcijo gradbenih in drugih objektov ali naprav v varovalnem pasu javne ceste, ki so bili uničeni ali poškodovani v poplavah,
- za izredne prevoze po javnih cestah.
Upravna taksa, ki je bila za omenjene dokumente do uveljavitve sklepa že plačana (med 4. avgustom 2023 in začetkom veljave sklepa), se po uradni dolžnosti vrne zavezancu oziroma plačniku.
Kako ravnati, če najdete dokument
Če najdete osebno izkaznico, potni list ali druge dokumente, jih nesite na upravno enoto ali policijsko postajo. Najdenih dokumentov z izpostavljenimi osebnimi podatki ne objavljajte na družabnih omrežjih.
Obračun elektrike
Električna energija, dobavljena na dan solidarnosti, 14. avgusta 2023, se je vsem odjemalcem v Sloveniji obračunala po nižji dnevni tarifni postavki.
Gospodinjski odjemalci, ki so utrpeli veliko škodo
Namesto takrat veljavne regulirane cene elektrike (VT=118 evrov/MWh in MT= 82 evrov/MWh) so poplavljena gospodinjstva od 4. avgusta do konca leta 2023 lahko plačevala električno energijo po 0,1 centa na kilovatno uro oziroma en evro na megavatno uro.
Gospodinjstva so morala za ta namen prijaviti škodo občinski komisiji za popis škode. Občinska komisija je ocenila višino škode in podatke o škodi vnesla v sistem AJDA. Od tam je podatke o škodi dobil sistemski operater distribucijskega omrežja z električno energijo (SODO), ki je odjemalce razvrstil v skupine.
Gospodinjskim odjemalcem, ki so utrpeli veliko škodo, so dobavitelji električne energije za določeno obdobje električno energijo dobavljali po znižani ceni. To je bil prostovoljni ukrep dobaviteljev. Do ukrepa so bili upravičeni samo oškodovanci v avgustovskih poplavah.
Drugi odjemalci so bili uvrščeni v kategorijo »prizadeti odjemalci, katerim je nastala huda škoda na objektu«. Šele po razvrstitvi odjemalcev v skupine so dobavitelji »prizadetim odjemalcem, katerim je nastala huda škoda na objektu« ponudili električno energijo po ceni en evro na megavatno uro. Dobavitelji so tem odjemalcem znižano ceno obračunali za nazaj v obliki poračuna.
Če katero od teh gospodinjstev ni prejelo računa po nižji ceni električne energije, pa je na seznamu upravičencev, naj se obrne na SODO. Če gospodinjstvo ni na seznamu upravičencev, naj nemudoma obrne na občinsko komisijo v svojem kraju.
Brez stroškov za energente v primeru popolnoma uničenih domov
Odjemalci, katerih objekti so popolnoma uničeni in zato odjem električne energije in/ali odjem plina ni mogoč, od 4. avgusta 2023 pa do vzpostavitve ponovne oskrbe ne plačujejo računov za električno energijo in/ali zemeljski plin.
Upravne in sodne zadeve
Začasni ukrepi v upravnih zadevah
Zaradi razmer so začasno poenostavljeni nekateri upravni postopki:
- vloge, ki jih sprejemajo in obravnavajo upravne enote, vložite na katerikoli upravni enoti v državi;
- vloge lahko po elektronski poti vložite brez kvalificiranega elektronskega podpisa v vseh upravnih zadevah;
- vsi procesni roki (na primer za vložitev pritožbe ali dopolnitev zadeve) se podaljšajo za sedem dni;
- podaljšani so roki za izpolnitev materialnih obveznosti;
- omogočeno je podaljšanje roka za izdajo odločbe;
- strankam se namesto vpogleda v dokumentacijo v prostorih organa posreduje kopije dokumentacije.
Uveljavljanje pravic na sodiščih
Stranke, ki zaradi trenutnih izrednih razmer svojih pravic ne morejo uveljavljati na sodišču (zamuda naroka ali roka za kakšno pravno dejanje), lahko uveljavljajo institut vrnitve v prejšnje stanje.
Informacija za gluhe in naglušne osebe
Če je gluha oseba v poplavah izgubila vavčerje in/ali izkaznico, s katero lahko uveljavlja pravice kot gluha oseba, mora na katerem koli centru za socialno delo podati izjavo. Center gluhi osebi na podlagi izjave izda ustrezno število vavčerjev in/ali novo izkaznico.
Oseba s pravico do tehničnega pripomočka z liste tehničnih pripomočkov lahko na katerikoli upravni enoti poda izjavo, da ji je bil tehnični pripomoček zaradi poplave uničen in da uveljavlja nov tehnični pripomoček. Uveljavlja ga lahko tudi, če še ni pretekla predpisana doba trajanja uničenja pripomočka Predložiti mora še dokazilo, da je v poplavah utrpela škodo (fotografija poškodovanih nepremičnine, kjer oseba dejansko biva, lahko tudi fotografija uničenega tehničnega pripomočka, ki ga ponovno uveljavlja). Upravna enota bo upravičencu izdala novo vrednotnico za plačilo tehničnega pripomočka.
Glede ponovne uveljavitve zdravstvenih pripomočkov, se obrnite na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Zakonodaja
- Zakon o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 (ZIUOPZP)
- Zakon o odpravi posledic naravnih nesreč (ZOPNN)
- Zakon o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize (ZPGOPEK)
- Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1)
- Zakon o javnih uslužbencih (ZJU)
- Zakon o delavcih v državnih organih (ZDDO)
- Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1)
- Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (ZVNDN)
- Zakon o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV)
- Uredba o delovnem času v organih državne uprave
- Kolektivna pogodba za negospodarske dejavnosti v Republiki Sloveniji