Projektne skupine
Skupna geoinformacijska infrastruktura
V projektu bodo povezani procesi in podatki na področju prostorskega načrtovanja, graditve, varovanja okolja, upravljanja voda in ohranjanja narave. Izvedla se bo horizontalna integracija obstoječih informacijskih sistemov, odprti in omogočeni bodo enostavni dostopi do digitalnih podatkov in storitev. Poenoteni bodo standardi za povezovanje procesov, podatkov in storitev. Izdelane bodo storitve za dostop in izmenjavo podatkov, skupna vstopna točka ter enostavno dostopni in odprti podatki. Ker gre za projekt s področja digitalizacije državne uprave, bo v projekt vsebinsko vključeno tudi ministrstvo, ki je nosilec državne informacijske infrastrukture in državnega računalniškega oblaka.
Projektna pisarna
Projektna pisarna bo skrbela za koordinacijo zelo obsežne investicije ter administrativno, informacijsko, pravno in strokovno pomoč. Skrbela bo za promocijo projekta tako na ravni strokovnih uporabnikov kot širše javnosti.
Geodetska uprava Republike Slovenije
Geodetska uprava Republike Slovenije (GURS) bo v okviru projekta vzpostavila četrto dimenzijo državnega koordinatnega sistema (z uvedbo časovne dimenzije) kot osnovnega gradnika digitalne lokacije. Razvila bo sodoben državni topografski sistem, povezala sistem topografije in monitoringa prostora, digitalizirala podatke državnega topografskega podatkovnega modela na območjih neažurnih podatkov in digitalizirala podatke laserskega skeniranja (Lidar).
Digitalizirani bodo manjkajoči gradbeno inženirski objekti in proces evidentiranja teh objektov. Za potrebe izvedbe digitalizacije in vizualizacije na področju nepremičnin bo izvedena vektorizacija in vizualizacija etažnih načrtov ter uveden sistem za kakovost katastra. Izdelan bo sistem za analitiko in modeliranje vrednosti nepremičnin z namenom povečanja transparentnosti trga nepremičnin. V okviru projekta bo tako zagotovljena lokacijska osnova za povezovanje podatkov in storitev. Za potrebe povečanja in izboljšanja načina uporabe digitalnih podatkov in storitev bo v okviru izobraževalnega središča (center znanja) za uporabo geoprostorskih podatkov GURS zasledoval cilj vseživljenjskega učenja zaposlenih.
Direktorat za prostor in graditev
Ministrstvo za naravne vire in prostor, Direktorat za prostor in graditev (MNVP, DzPG) bo v okviru projekta zagotovilo pomoč lokalnim skupnostim, predvsem pri tehnični posodobitvi občinskih prostorskih aktov in vzpostavitvi evidence stavbnih zemljišč. Podatki iz prostorskih aktov in evidence stavbnih zemljišč bodo dostopni vsem državljanom, predvsem pa bodo pomemben vir informacij investitorjem pri iskanju ustreznih lokacij za realizacijo investicij. Z namenom povečanja uporabe, večanja uporabnosti in interoperabilnosti digitalnih lokacijskih podatkov in storitev bodo vzpostavljeni območni centri, ki bodo uporabnikom nudili podporo pri uporabi storitev prostorskega informacijskega sistema. Z vzpostavitvijo območnih centrov bo ministrstvo med drugim povezalo državno in lokalno raven na področju urejanja prostora ter zagotovilo poenoten način izvajanja nalog na državni in lokalni ravni. V okviru projekta bo povezalo procese in podatke prostora, okolja, voda, narave in nepremičnin, prostorski informacijski sistem pa bo povezalo z drugimi informacijskimi sistemi.
Direktorat za vode
Ministrstvo za naravne vire in prostor, Direktorat za vode (MNVP, DzV) bo v okviru projekta dokončno izgradilo informacijski sistem javnih služb varstva okolja, ki bo služil učinkovitejšemu spremljanju in vodenju podatkov na področju izvajanja javne službe varstva okolja, hkrati pa bo omogočal podporo upravljavskim in analitičnim procesom organov doma in v tujini.
Direkcija Republike Slovenije za vode
Direkcija Republike Slovenije za vode (DRSV) bo v okviru projekta zagotovila podatkovne sloje plazljivosti in erozije, ki prikazujejo zemljišča, ki so sestavljena iz kamnin, podvrženim preperevanju, ter zemljišča pod vplivom valovanja morja (klifi). Dograjeni informacijski sistem eVode bo omogočal povezovanje z drugimi sistemi na področju prostora in okolja, izdajo vodnih mnenj, soglasij in za ostale postopke, ki bodo tesno povezani v celoto. Na podlagi razvitih storitev se bodo odločevalci lažje ter bolj kakovostno odločali. Del sistema predstavlja tudi spletni portal Atlas voda, ki bo nudil primerno pripravljene podatke za širšo javnost. V okviru projekta bo zagotovljena tudi ustrezna oprema.
Direktorat za okolje
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Direktorat za okolje (MOPE, Dz0) bo vzpostavilo informacijski sistem za podporo procesom priprave in javne objave dokumentacije, sodelovanja
javnosti, objave odločitev, vpogledu, vodenju in distribuciji podatkov za izdajo/spremembe okoljevarstvenih dovoljenj in drugih odločb, postopkov celovite presoje na okolje, postopkov presoj vplivov na okolje in izdaje okoljevarstvenih soglasij ter predhodnih postopkov. Informacijski sistem bo služil za podporo postopkom, obveščanju javnosti ter pripravo poročil Evropski komisiji po direktivah.
Na področju celovite presoje bo sistem povezan s sistemom za prostor, javne razprave, javne obravnave, javne objave pa se bodo zagotovile iz sistema prostora. Na podlagi Zakona o varstvu okolja (ZVO-2) bo na področju celovite presoje vplivov na okolje ustvarjena posebna platforma, ki bo povezana z Atlasom okolja in podatki za Naturo 2000.
Agencija Republike Slovenije za okolje
Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO) bo v okviru projekta zagotovila celovit informacijski sistem in vzpostavitev baze podatkov in aplikacij za obvladovanje podatkov o stanju okolja (vode, tal, obratovalnega monitoringa in narave). Cilj je zagotoviti povezanost sistemov z različnimi zunanjimi deležniki kot izhodišče za pospešitev razvojnih investicij z digitalnim in zelenim prehodom, izboljšanje poslovnega okolja in prispevek k administrativni razbremenitvi ciljnih skupin. Digitalizacija bo omogočila optimizacijo procesov načrtovanja monitoringa in kontrole podatkov, povečala učinkovitost in zmanjšala tveganja. Hkrati bo s svojimi storitvami v pomoč odločevalcem za načrtovanje in spremljanje izvajanja politik in ukrepov za izboljšanje kakovosti voda, zraka in tal, skladno z zahtevami pravnega reda Republike Slovenije (RS) in Evropske unije (EU), ter bo v okviru prenove spletnih strani omogočila učinkovitejše seznanjanje širše javnosti in odločevalcev s kakovostjo voda, zraka in tal.