Evidenčni listi – potrditev oddaje/prevzema pošiljke odpadkov
Obvestila
Vprašanja glede evidenčnih listov pošljite na elektronski naslov: isodpadki.arso@gov.si . Za pojasnila smo vam na voljo tudi na telefonski številki (01) 478 45 90 vsak ponedeljek, sredo in petek od 9. do 12. ure, vsako sredo pa tudi od 14. do 16. ure.
OBVESTILO – NADGRADNJA EVL – 17. 12. 2024
Uporabnike IS-Odpadki obveščamo, da bodo s 1.1.2025 izvedene nadgradnje aplikacije IS-Odpadki v modulu za evidenčne liste (EVL), in sicer:
1. Od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2025 se bo na EVL za odpadke iz skupin 19 01, 19 02, 19 03, 19 04, 19 05, 19 06, 19 07, 19 10, 19 11, 19 12, za katere bo izbran pošiljatelj s statusom »IZVIRNI POVZROČITELJ«, izpisalo obvestilo: "Odpadki iz skupin 19 01, 19 02, 19 03, 19 04, 19 05, 19 06, 19 07, 19 10, 19 11, 19 12 ne morejo nastati pri izvirnih povzročiteljih. Izberite drugo številko odpadka ali drug status pošiljatelja."
Od 1. 1. 2026 dalje ne bo več mogoče potrditi takšnega EVL.
2. Od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2025 se bo na EVL za odpadke s številko 20 03 01, na katerem bo izbran pošiljatelj s statusom "IZVIRNI POVZROČITELJ" in prevzemnik s statusom "ZBIRALEC", izpisalo obvestilo: "Odpadke s številko 20 03 01 mora izvirni povzročitelj obvezno prepustiti zbiralcu - izvajalcu javne službe zbiranja komunalnih odpadkov. Prepuščanje odpadkov je oddaja odpadkov v nadaljnje ravnanje brez evidenčnega lista. Preverite številko odpadka in status pošiljatelja."
Od 1. 1. 2026 dalje ne bo več mogoče potrditi takšnega EVL.
3. Od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2025 se bo na EVL za odpadke s številko 20 03 01, na katerem bo izbran pošiljatelj s statusom "IZVIRNI POVZROČITELJ" in prevzemnik s statusom "PREDELOVALEC" ali "ODSTRANJEVALEC", izpisalo obvestilo: "Odpadke s številko 20 03 01 mora izvirni povzročitelj obvezno prepustiti zbiralcu - izvajalcu javne službe zbiranja komunalnih odpadkov. Preverite številko odpadka ter statusa pošiljatelja in prevzemnika."
Od 1. 1. 2026 dalje ne bo več mogoče potrditi takšnega EVL.
OBVESTILO EVL POPLAVE – 25. 8. 2023
Na podlagi Sklepa poveljnika Civilne zaščite o aktiviranju Državnega načrta zaščite in reševanja ob poplavah, z dne 4.8.2023, je Civilna zaščita določenim podjetjem izdala naročilnice za odvoz in obdelavo nesortiranih odpadkov. Tista podjetja, ki v nadaljnje ravnanje oddajajo odpadke, prevzete na podlagi teh naročilnic, morajo na evidenčnem listu (EVL) v rubriki »Dejavnost nastanka« izbrati možnost »intervencija CZ - 4.8.2023«.
Tudi po tem, ko bo preklican Sklep poveljnika Civilne zaščite, bo še vedno treba zagotoviti ravnanje za odpadke, ki jih bodo zbrali izvajalci javne službe zbiranja komunalnih odpadkov kot posledico poplav in plazov. V skladu s predlogom interventnega zakona, ki ga je 24.8.2023 potrdila Vlada, bo stroške ravnanja s temi odpadki krila Republika Slovenija, ceno storitve ravnanja z odpadki pa bo Vlada določila s sklepom. Izvajalci javne službe, ki bodo ministrstvu, pristojnemu za okolje (MOPE), pošiljali račune za plačilo stroškov ravnanja z odpadki, bodo morali kot dokazila, da sta bila zagotovljena prevzem in obdelava teh odpadkov, priložiti EVL za prevzem in EVL za oddajo odpadkov, na katerih bo morala biti v rubriki »Dejavnost nastanka« izbrana možnost »RS - poplave«.
Za vse ostale EVL je izpolnitev te rubrike še vedno neobvezna. Če jo pošiljatelj ali prevzemnik odpadkov vseeno izpolni, pa lahko, tako kot do sedaj, izbira samo med vrednostmi »gospodinjstva«, »javne komunalne službe« ter »proizvodne in storitvene dejavnosti«.
Splošno o evidenčnih listih
Evidenčni list je listina, ki jo izpolnita pošiljatelj in prevzemnik odpadkov in s katero pošiljatelj in prevzemnik odpadkov potrdita oddajo in prevzem pošiljke odpadkov v Republiki Sloveniji.
Na evidenčni list se vpišejo podatki o:
- pošiljatelju odpadkov, ki je izvirni povzročitelj odpadkov, zbiralec, predelovalec ali odstranjevalec odpadkov,
- kraju oddaje pošiljke odpadkov,
- prevozniku in načinu prevoza,
- prevzemniku odpadkov, ki je lahko zbiralec, predelovalec ali odstranjevalec odpadkov (tudi v primerih, ko odpadke kupi trgovec),
- kraju prevzema pošiljke odpadkov,
- datumu oddaje pošiljke odpadkov,
- datumu prevzema ali zavrnitve pošiljke odpadkov,
- številki odpadka,
- količini odpadkov,
- postopku obdelave (če je prevzemnik predelovalec ali odstranjevalec odpadkov) in
- osebi, ki zagotavlja izpolnjevanje PRO obveznosti (samo če gre za odpadke, za katere velja PRO).
Evidenčni list, ki ga potrdi prevzemnik (zbiralec, predelovalec ali odstranjevalec odpadkov), predstavlja za pošiljatelja dokazilo, da je za odpadke zagotovil ustrezno obdelavo. POMEMBNO: Če ste pošiljatelj odpadkov in ste odpadke prodali trgovcu, vaša obveznost glede zagotovitve obdelave odpadkov ni izpolnjena takrat, ko prevzemnik potrdi evidenčni list, ampak šele takrat, ko je v celoti izvedena predelava ali odstranjevanje odpadkov.
Pošiljatelj odpadkov, ki je njihov izvirni povzročitelj, lahko pisno pooblasti prevzemnika odpadkov, da v celoti izpolni in potrdi evidenčni list tudi v njegovem imenu. Kljub temu pooblastilu pa mora številko odpadka vedno določiti pošiljatelj, nikoli prevzemnik odpadkov (več v poglavju Kdo določi številko odpadka?).
Zbiralec ali izvajalec obdelave odpadkov ne more pisno pooblastiti prevzemnika, da v celoti izpolni evidenčni list in ga potrdi tudi v njegovem imenu, četudi gre za oddajo njegovih lastnih odpadkov (pošiljatelj – izvirni povzročitelj).
Evidenčnega lista ni treba izpolniti in potrditi za:
- prepuščene odpadke (predpis določa kateri odpadki se prepuščajo in komu se prepuščajo),
- za čezmejne pošiljke odpadkov.
Pravna podlaga: 25. in 26. člen Uredbe o odpadkih.
Način izvedbe
Evidenčni list se izpolni in potrdi z uporabo aplikacije IS Odpadki. Za uporabo aplikacije se je treba registrirati.
Uporabniška navodila za delo z aplikacijo IS-Odpadki.
Informacije o možnosti izmenjave podatkov med lokalnimi informacijskimi sistemi podjetji in IS-Odpadki (uvoz podatkov z evidenčnih listov v IS-Odpadki).
Kdo določi številko odpadka?
Številko odpadka mora vedno določiti povzročitelj odpadka, ki je:
- izvirni povzročitelj odpadkov ali
- predelovalec ali odstranjevalec odpadkov (samo za odpadke na izhodu iz njegovega postopka obdelave odpadkov).
Zbiralec mora določiti številko odpadka samo za tiste odpadke, ki mu jih prepuščajo izvirni povzročitelji odpadkov.
Pravna podlaga: 5. člen Uredbe o odpadkih.
Kako določim številko odpadkov?
Ustrezno številko odpadkov poiščete na seznamu odpadkov (Odločba 2000/532/ES), ki je razdeljen v 20 poglavij. Vsako poglavje je razdeljeno v podpoglavja.
Vsak odpadek ima določeno šestmestno številko. Prve štiri številke predstavljajo dejavnost, v kateri so nastali odpadki (poglavje in podpoglavje). Zadnji dve številki določata vrsto odpadka. Odpadki, ki so označeni z zvezdico (*), se štejejo za nevarne odpadke.
Primer:
V številki odpadka 10 03 04* pomeni:
10 – POGLAVJE (Odpadki iz termičnih postopkov)
10 03 – PODPOGLAVJE (Odpadki iz termične metalurgije aluminija)
10 03 04* - ŠTEVILKA ODPADKA, NEVARNI ODPADEK (Žlindre iz primarnega taljenja)
Ko določate številke odpadkov, sledite tem korakom:
1. korak: V poglavjih od 01 do 12 in od 17 do 20 poiščete ustrezno vrsto dejavnosti, pri kateri je odpadek nastal (vir nastanka odpadka). Morda boste morali svoje dejavnosti poiskati v različnih poglavjih (npr. proizvajalec avtomobilov najde svoje odpadke v poglavjih 12, 11 in 08, saj različna poglavja ustrezajo različnim korakom v procesu proizvodnje).
2. korak: V poglavju, ki ustreza vaši dejavnosti, poiščite ustrezno šestmestno številko odpadka (razen številk, ki se končajo z 99).
3. korak: Če v poglavjih od 01 do 12 ali od 17 do 20 ne najdete ustrezne številke odpadka (brez številk, ki se končajo z 99), jo poiščite v poglavjih 13, 14 in 15 (razen številk, ki se končajo z 99).
4. korak: Če v poglavjih 13, 14 ali 15 ne najdete ustrezne številke odpadka (brez številk, ki se končajo z 99), jo poiščite v poglavju 16 (razen številk, ki se končajo z 99).
5. korak: Če tudi v poglavju 16 ne najdete ustrezne šestmestne številke odpadka, v poglavju, ki najbolj ustreza dejavnosti, pri kateri je odpadek nastal, izberite številko, ki se konča z 99.
Nekaterim odpadkom se lahko pripiše številka za nevarni ali nenevarni odpadek (zrcalne številke odpadkov). V teh primerih se odpadek razvrsti kot nevarni odpadek, če vsebuje nevarne sestavine ali je z njimi onesnažen, zaradi katerih ta odpadek kaže eno ali več nevarnih lastnosti od HP 1 do HP 15.
Primer:
02 01 08*: Agrokemični odpadki, ki vsebujejo nevarne snovi
02 01 09: Agrokemični odpadki, ki niso navedeni v 02 01 08
Pri določanju pravilne številke odpadka so vam lahko v pomoč tehnične smernice o razvrščanju odpadkov.
Pravna podlaga: 4. in 5. člen Uredbe o odpadkih.
Kako poiščem ustreznega prevzemnika za svoje odpadke?
Prevzemnik odpadkov je lahko:
- zbiralec odpadkov,
- predelovalec odpadkov (tudi če nameravate odpadke prodati trgovcu) ali
- odstranjevalec odpadkov (tudi če nameravate odpadke prodati trgovcu).
Prevzemnika poiščete v evidenci oseb, ki ravnajo z odpadki. V tej evidenci so pri vsakem posameznem zbiralcu, predelovalcu in odstranjevalcu odpadkov navedene številke odpadkov, ki jih lahko prevzema, zato morate najprej poznati številke odpadkov, ki jih želite oddati v nadaljnje ravnanje.
V isti evidenci najdete tudi trgovce z odpadki. Pri vsakem posameznem trgovcu so navedene številke odpadkov, ki jih lahko kupuje, zato morate najprej poznati številke odpadkov, ki jih želite prodati trgovcu.
Pravna podlaga: 24. člen Uredbe o odpadkih.
Kraj oddaje in kraj prevzema pošiljke odpadkov (lokacija)
Kraj oddaje in kraj prevzema pošiljke odpadkov (lokacija) se na evidenčnem listu opredelita z:
- naslovom pošiljatelja oziroma prevzemnika odpadkov (ulica, hišna številka, naselje in pošta) ali
- šifro in imenom katastrske občine ter parcelno številko zemljišča (samo če lokacije ni mogoče opredeliti z naslovom).
V aplikaciji IS-Odpadki so kot lokacije že vneseni naslovi sedežev vseh slovenskih poslovnih subjektov. Če bo pošiljka odpadkov oddana ali sprejeta na kateri koli drugi lokaciji, mora biti ta lokacija najprej vnesena v IS-Odpadki.
Vnos nove lokacije izvede ARSO na zahtevo registriranega uporabnika IS-Odpadki, ki jo poda njegov predstavnik. Zahteva za vnos nove lokacije se pošlje na e-naslov isodpadki.arso@gov.si . V zahtevi se navede:
- naziv pošiljatelja ali prevzemnika pošiljke odpadkov in
- ulico, hišno številko, naselje in pošto nove lokacije ali
- šifro in ime katastrske občine ter parcelno številko zemljišča (samo če nove lokacije ni mogoče opredeliti z ulico, hišno številko, naseljem in pošto).
Ko je izveden vnos nove lokacije v IS-Odpadki, jo pošiljatelj in prevzemnik odpadkov lahko izbereta na evidenčnem listu kot kraj oddaje ali kot kraj prevzema pošiljke odpadkov.
Pravna podlaga: 25. člen Uredbe o odpadkih.