Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Intervencije v sektorju sadja in zelenjave iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023 – 2027

V programskem obdobju 2023–2027 bodo lahko priznane organizacije proizvajalcev v sektorju sadja in zelenjave prvič od vstopa Slovenije v EU izvajale intervencije in podintervencije na podlagi pravne podlage, ki velja za I. steber.

Namen organizacije proizvajalcev (OP)

Namen organizacije proizvajalcev (OP) je načrtovanje in organizacija proizvodnje, prilagajanje proizvodnje povpraševanju, zlasti glede kakovosti in količine, optimizacija stroškov proizvodnje in donosnosti naložb ter stabiliziranje cen proizvajalcev.

Nadalje je namen OP tudi povečanje koncentracije ponudbe in dajanje proizvodov na trg, vključno z neposrednim trženjem, izboljšanje konkurenčnosti, zlasti z modernizacijo raziskav in razvoja na področju trajnostnih proizvodnih metod, vključno z odpornostjo na škodljivce in bolezni živali, inovativnimi praksami in pridelovalnimi tehnikami, ki spodbujajo gospodarsko konkurenčnost in krepijo razvoj trga.

OP bodo lahko prispevale tudi k blaženju podnebnih sprememb in prilagajanju nanje, varstvu in krepitvi biotske raznovrstnosti ter trajnostni rabi naravnih virov, zlasti varstva vode, tal in zraka, spodbujanju konkurenčnosti in krepitvi odnosov v verigi.

Priznanje organizacije proizvajalcev in odobritev operativnega programa

Da bo lahko OP vložila vlogo za financiranje operativnega programa, mora biti  OP najprej priznana in mora oblikovati operativni program na podlagi Pravilnika o priznanju  organizacij proizvajalcev in združenj organizacij proizvajalcev v sektorjih sadje in zelenjava, oljčno olje in namizne oljke ter hmelj (Uradni list RS, št. 43/24).

Vlagatelj in upravičenci

Vlagatelj vloge za financiranje operativnega programa je OP, ki je priznan v sektorju sadje in zelenjava. Upravičenec je vlagatelj, ki izpolnjuje pogoje za pridobitev sredstev in pogoje iz posameznih intervencij in podintervencij iz Uredbe o izvajanju intervencij v sektorju sadja in zelenjave iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027. 

 

Pogoji za pridobitev podpore in izplačilo sredstev

Vlagatelj je upravičen do finančne pomoči pri intervencijah in podintervencijah, vključenih v operativni program, če ob vložitvi vloge za financiranje operativnega programa in v celotnem obdobju izvajanja operativnega programa izpolnjuje naslednje pogoje:

  • je priznan kot OP v sektorju sadje in zelenjava;
  • ima odločbo o odobritvi operativnega programa v skladu s pravilnikom, ki ureja priznanjein uveljavlja financiranje intervencij in podintervencij, ki so vključene v operativni program;
  • ima za namen izvajanja intervencij in podintervencij vzpostavljen operativni sklad, v katerem so zbrani finančni prispevki članov OP oziroma same OP, iz katerih OP financira izvajanje intervencij iz operativnega programa;
  • ima odprt transakcijski račun za nakazilo dodeljenih sredstev v skladu z zakonom, ki ureja kmetijstvo in račun uporablja za financiranje in vodenje operativnega sklada
  • mu ni dodeljena finančna pomoč za isti sektor iz intervencije spodbujanje kolektivnih oblik sodelovanja v kmetijskem in gozdarskem sektorju iz SN SKP;
  • ne uveljavlja ali ni uveljavljal stroškov, za katere je prejel podporo iz drugih virov;
  • nima neporavnanih obveznih dajatev in drugih denarnih nedavčnih obveznosti v višini 50 eurov ali več v skladu z zakonom, ki ureja kmetijstvo;
  • ni v postopku zaradi insolventnosti ali postopku prisilnega prenehanja, kakor ju določa zakon, ki ureja finančno poslovanje;
  • vodi ločeno računovodstvo za priznano OP.

Intervencije in podintervencije

OP lahko izvaja naslednje intervencije in podintervencije, ki jih vključi v operativni program:

1.Intervencija naložbe in raziskave

  • podintervencija načrtovanje in organizacija proizvodnje,
  • podintervencija izboljšanje uporabe vode in gospodarjenje z njo,
  • podintervencija zmanjševanje količin nerazgradljivih odpadkov pri procesu pridelave in
  • predelave,
  • podintervencija prilagoditev tehnologije pridelave sadja in zelenjave na podnebne spremembe,
  • podintervencija ohranjanje tal pri pridelavi sadja in zelenjave,
  • podintervencija izboljšanje kakovosti proizvodov,
  • podintervencija raziskave in razvoj v sektorju sadja in zelenjave;

2. Intervencija svetovanje in tehnična pomoč

3. Intervencija usposabljanje in izmenjava dobrih praks

4. Intervencija promocija, obveščanje in trženje

5. Intervencija umik s trga za brezplačno razdelitev

6. Intervencija opustitev spravila

7. intervencija zavarovanje  letine in proizvodnje

Roki za financiranje operativnega programa

ROK ZA VLOŽITEV VLOGE  ZA FINANCIRANJE  OPERATIVNEGA PROGRAMA je do 15. septembra  pred letom, v katerem se začne izvajanje operativnega programa. Vlogo za financiranje operativnega programa vlagatelj ali njegov pooblaščenec  izpolni elektronsko in jo vloži v elektronski obliki podpisano s kvalificiranim elektronskim podpisom.

ROK  ZA IZDAJO ODLOČBE - Agencija  izda odločbo do 15. decembra v letu oddane popolne vloge, kjer se odloči o pravici do sredstev o financiranju intervencij in tudi obdobje financiranja  operativnega programa. V odločbi o pravici do sredstev se odloči o financiranju intervencij in podintervencij, upravičenosti stroškov, upravnih stroških in stroških in tudi o obveznostih glede na vrsto intervencije in podintervencije.

ROK ZA VLOŽITEV POROČILA  O IZVAJANJU  INTERVENCIJ IN PODINTERVENCIJ do 15. februarja po vsakem letu izvajanja  operativnega programa. Zadnji rok za vložitev poročila  o izvajanju intervencij in podintervencij je  15. februar 2029.

ROK ZA IZPLAČILO SREDSTEV - Agencija izplača sredstva za financiranje operativnega  programa po opravljenih pregledih, zadnji rok za izplačilo pa je 30. junij 2029.

 

POMEMBNO: Če želi OP začeti z izvajanjem operativnega programa v sektorju sadja in zelenjave v  letu 2026, mora biti OP v letu 2025 priznan in mora imeti potrjen operativni program najkasneje do 15. decembra 2025 s strani MKGP. Prav tako mora imeti OP oblikovan operativni sklad.

OP pa mora do 15. septembra 2025 na agencijo vložiti vlogo za financiranje operativnega programa, na osnovi te vloge pa agencija izda odločbo o pravici do sredstev najpozneje do 15. decembra 2025, kjer se odloči o pravici do sredstev o financiranju intervencij in tudi obdobje financiranja  operativnega programa. Pri vložitvi vloge za financiranje operativnega programa mora OP imeti že odobren program s strani MKGP.

Postopki MKGP in AKTRP lahko potekajo vzporedno. OP, ki bo z izvajanjem operativnega programa začel v letu 2026, bo do 15. februarja 2027 moral poslati poročilo z dokazili o izvajanju intervencij in podintervencij iz operativnega programa. 

 

 

Navodila za izvajanje intervencij v sektorju sadja in zelenjave iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023 – 2027

Zakonodaja

Evropska zakonodaja

Nacionalna zakonodaja