Postopek prijave pošiljke živil za inšpekcijski pregled pri uvozu živil neživalskega izvora
Povečan uradni nadzor pri uvozu
Poleg zagotavljanja splošnih pogojev ob uvozu živil obstajajo posebne zahteve za izvajanje uradnega nadzora nad pošiljkami blaga, za katerega je Komisija EU začasno predvidela povečan uradni nadzor zaradi nevarnosti oziroma tveganj, ki jih živila lahko predstavljajo za zdravje ljudi. Inšpektorji Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin izvajajo povečan nadzor zaradi znanega ali nastajajočega tveganja, dodatni nadzor nad pošiljkami živil v nujnih primerih ter pošiljkami, za katere je vstop v EU pogojen z določenimi dodatnimi pogoji in prepovedi ob uvozu živil neživalskega izvora.
Pošiljke živil in krme, katere zapadejo pod povečan uradni nadzor so:
- Nekatera živila in krma, seznam živil je objavljen v Prilogi I in II k Izvedbeni Uredbi (EU)2019/1793.
- Riž in riževi proizvodi iz Kitajske, seznam je objavljen v Izvedbenem sklepu Komisije (2011/884/EU).
- Kalčki in seme za kalčke, objavljeno v Delegirani uredbi Komisije (EU) 2022/2292.
- Gobe in njihovi proizvodi, ribe in njihovi proizvodi, ostala živila so objavljena v Izvedbeni uredbi Komisije (EU) 2021/1533.
- Samonikle gobe in nekateri gozdni sadeži, seznam je objavljen v Izvedbeni uredbi Komisije (EU) 2020/1158.
Poostren uradni nadzor velja tudi za sestavljena živila (sladkorni proizvodi, čokolada, kruh, pecivo), ki vsebujejo enega ali več proizvodov iz Priloge II, Izvedbene Uredbe 2019/1793, v količini več kot 20 %.
Postopek uvoza
Uvoznik mora ob pričakovanem prispetju pošiljke živil in krme pošiljko najaviti na skupnem zdravstvenem vstopnem dokumentu (SZVD-D, določen v Prilogi II, Del 2, Oddelek D Izvedbene Uredbe Komisije (EU) 2019/1715) na prvi mejni vstopni točki EU vsaj en delovni dan pred prispetjem oziroma pod določenimi pogoji (letališča) vsaj štiri ure pred prispetjem, preko spletne aplikacije za najavo, sledenje, uradni nadzor in potrjevanje uvoznih pošiljk (TRACES NT, angleško Trade Control and Expert System). Predloži pa tudi natisnjen, podpisan SZVD-D v slovenskem jeziku.
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin |
Mesto nadzora
Nadzor nad pošiljkami živil, za katere je predviden povečan nadzor, se lahko opravi izključno na mejnih kontrolnih točkah (MKT).
Mejni kontrolni točki v Republiki Slovenije sta:
- Luka Koper, za mednarodni pomorski promet
- Ljubljana-Brnik, za mednarodni zračni promet
Če so izpolnjeni pogoji za prevoz pošiljke do kontrolne točke (KT), ki ni MKT (izvajalec dejavnosti to zahteva, pristojni organ na MKT to odobri), se lahko nadaljnji pregledi pošiljk, po opravljenem dokumentacijskem pregledu na MKT, opravijo tudi na KT, za kar pa mora izvajalec dejavnosti MKT vložiti nov, ločen SZVD-D, tako da je vidna povezava med obema SZVD-D, skladno z Delegirano Uredbo Komisije (EU) 2019/2123.
V Sloveniji ni KT določenih v skladu z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2019/1014, zato je možen prevoz pošiljke le do imenovanih KT v drugih državah članicah.
V primeru vzorčenja pošiljke na MKT je le-ta lahko uradno pridržana na MKT ali pa se ji skladno z Delegirano Uredbo Komisije (EU) 2019/2124, odobri nadaljnji prevoz do namembnega kraja v Uniji, v zato namenjene obrate, preden so na voljo rezultati laboratorijskih analiz, če so za to izpolnjeni pogoji.
Izjema pošiljk, ki ne zapade pod povečan uradni nadzor
Iz povečanega nadzora so izvzete pošiljke:
- katerih bruto teža ne presega 30 kg in:
- se pošiljajo kot trgovinski vzorci, laboratorijski vzorci ali razstavni predmeti in niso namenjeni dajanju na trg,
- je blago, ki je del osebne prtljage potnikov in je na menenjeno za njihovo osebno porabo ali uporabo,
- so nekomercialne pošiljke živil in krme, ki so poslane fizičnim osebam in niso namenjene dajanju na trg in
- so pošiljke živil in krme, ki so namenjene za znanstvene namen.
- živila in krma na prevoznih sredstvih v mednarodnem prometu, ki se ne raztovorijo in so namenjeni oskrbi posadke in potnikov.
Dodatna dokumentacija
Poleg izpolnjenega skupnega zdravstvenega vstopnega dokumenta (SZVD-D) je potrebno nekaterim pošiljkam priložiti še dodatno dokumentacijo:
- pošiljkam živil iz Priloge II k Izvedbeni Uredbi (EU) 2019/1793, rezultati analiz in uradno spričevalo v izvirniku iz Priloge IV, kar izdajo pristojni organi tretje države porekla ali tretje države, iz katere je pošiljka poslana,
- pošiljkam živil iz Izvedbenega sklepa Komisije 2011/884/EU (riž in riževi proizvodi iz Kitajske), poročilo o analizi za vsako serijo in zdravstveno spričevalo v skladu z vzorci iz Prilog III in IV ali pa izjava, da živilo ne vsebuje riža,
- pošiljkam iz Izvedbene Uredbe Komisije (EU) 2021/1533 (Fukušima), uradno spričevalo iz Priloge III,
- pošiljkam iz Izvedbene Uredbe Komisije (EU) 2020/1158 (Černobil), uradno spričevalo iz Priloge III,
- pošiljkam kalčkov in semen za kalčke iz Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/2292, spričevalo iz Priloge k Izvedbeni Uredbi Komisije (EU) 2019/625.
Stroški nadzora
Za pošiljke živil in krme, za katere je predviden povečan uradni nadzor se plača pristojbina v skladu s Poglavjem 2 Uredbe o izvajanju uredbe (EU) o uradnem nadzoru in drugih uradnih dejavnostih na področju živil, krme, zdravja in dobrobiti živali ter zdravja in fitofarmacevtskih sredstev.
Dodatno se izvajalcu dejavnosti zaračunajo še stroški vzorčenja, laboratorijskih analiz, skladiščenja oziroma morebitni dodatni stroški, glede na obseg pregleda.
Prepoved uvoza
Prepoved uvoza velja za:
- Živila iz sušenega fižola iz Nigerije (pod oznako KN 0713 35 00, 0713 39 00 in 0713 90 00), kontaminiran z ostanki pesticidov, začasno prepovedano uvažati skladno z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2020/625.
Naslov za prijavo:
Zakonodaja
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/1715 z dne 30. septembra 20019 o pravilih za delovanje sistema upravljanja informacij za uradni nadzor in njegovih sistemskih komponent (uredba o IMSOC) (Besedilo velja za EGP)
- Uredba (ES) št. 178/2002 Evropskega Parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2002 o določitvi splošnih načel in zahtevah živilske zakonodaje, ustanovitvi Evropske agencije za varnost hrane in postopkih, ki zadevajo varnost hrane
- Uredba o izvajanju uredbe (EU) o uradnem nadzoru in drugih uradnih dejavnostih na področju živil, krme, zdravja in dobrobiti živali ter zdravja rastlin in fitofarmacevtskih sredstev