Pridobitev republiške priznavalnine
Upokojenemu ustvarjalcu, ki je pomembno prispeval k slovenski kulturi, hkrati pa njegova pokojnina ni ustrezna danemu prispevku, lahko minister za kulturo dodeli republiško priznavalnino.
Republiška priznavalnina je enaka razliki med določenim zneskom in višino predlagateljeve izplačevane pokojnine v Republiki Sloveniji in v drugih državah. Ta znesek se letno usklajuje s spremembo pokojnin v Sloveniji: od januarja 2024 naprej je republiška priznavalnina enaka razliki med višino predlagateljeve izplačevane pokojnine in zneskom 1.107,73 EUR.
Republiška priznavalnina se lahko prizna tudi kot dodatek k družinski pokojnini.
O dodelitvi priznavalnine in njeni višini odloči minister z odločbo, po posvetovanju s strokovno komisijo, imenovano na podlagi 20. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo.
Republiško priznavalnino izplačuje Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, ki od zneska republiške priznavalnine, ki ga Ministrstvo za kulturo določi v odločbi, odtrga akontacijo dohodnine.
Pogoji in postopek
Pogoje in postopek za dodelitev republiške priznavalnine na področju kulture in vodenje razvida prejemnikov republiške priznavalnine določa Uredba o republiških priznavalninah na področju kulture.
Postopek se začne na vaš predlog.
Dodelitev republiške priznavalnine lahko predlagate upokojeni ustvarjalci na področju kulture, ki ste s svojim minulim delom posebno pomembno prispevali k slovenski kulturi in je vaše ustvarjalno oziroma strokovno delo prepoznavno po izjemnem prispevku oziroma po profesionalnosti intelektualnih storitev.
Obrazec za vlogo ni predpisan; prosimo vas, da besedilo vloge za republiško priznavalnino oblikujete sami. K njej priložite:
- dokazila o prejemu pomembnih domačih in tujih priznanj oziroma nagrad za dosežke na kulturnem področju in dokumentirane kritične odmeve strokovne javnosti oziroma enciklopedične zapise oziroma vrednotenja v strokovni literaturi;
- podatke o višini zadnje izplačane pokojnine pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije in podatke o višini pokojnin v drugih državah oziroma izjavo, da pokojnine v drugih državah ne prejemate;
- izjavo o resničnosti in točnosti podatkov;
- podatke oziroma listine, iz katerih so razvidni rojstni podatki in podatki o prebivališču (potrdilo o stalnem prebivališču oz. fotokopijo osebnega dokumenta).
Vlogo s prilogami pošljite na naslov Ministrstvo za kulturo, Maistrova 10, 1000 Ljubljana ali jo oddajte osebno v Glavni pisarni Ministrstva za kulturo na istem naslovu. Glavna pisarna posluje od ponedeljka do četrtka do 9.00 do 15.30, v petek pa od 9.00 do 14.30.