Skoči do osrednje vsebine

Sporočanje staleža rejnih živali in podatkov o oddaji živali in živalskih proizvodov v promet v Evidenco rejnih živali (ERŽ)

Zavezanci za sporočanje podatkov

Podatke o staležu rejnih živali po vrstah in kategorijah ter podatke o oddaji živali in živalskih proizvodov v promet v ERŽ, morajo sporočiti:

  • izvajalci dejavnosti oziroma imetniki, ki na svojih obratih oziroma gospodarstvih gojijo oziroma redijo drobnico, prašiče, divjad iz obore za rejo, alpake, lame, polže, perutnino in kunce;
  • nosilci kmetijskih gospodarstev, ki uveljavljajo sredstva iz ukrepov kmetijske politike.

Staleža rejnih živali ni potrebno sporočiti izvajalcem dejavnosti oziroma imetnikom, ki ne uveljavljajo intervencij kmetijske politike in ki na svojem obratu oziroma gospodarstvu gojijo oziroma redijo izključno:

  • perutnino, kunce in so izpolnjeni naslednji pogoji:
    • živali gojijo oziroma redijo izključno za lastno domačo porabo;
    • hkrati ne gojijo oziroma redijo več kot 50 kljunov perutnine, pet nojev, 50 kuncev;
    • živali ne premikajo z obrata oziroma gospodarstva, razen neposredno v klavnico v služnostno klanje za lastno domačo porabo;
  • oziroma enega prašiča, začasno, za največ 7 dni, za namen zakola za lastno domačo porabo.

    Datum popisa staleža rejnih živali

    Datum popisa staleža rejnih živali je 1. februar v tekočem letu.

    Rok za sporočanje podatkov

    Zavezanci morajo sporočiti podatke najpozneje do 30. junija tekočega leta.

    Način sporočanja podatkov

    Nosilci kmetijskih gospodarstev, ki oddajajo zbirno vlogo

    Nosilci kmetijskih gospodarstev, ki oddajajo zbirno vlogo v skladu s predpisom, ki ureja izvedbo intervencij skupne kmetijske politike, sporočite podatke ob oddaji zbirne vloge na način, ki je določen za oddajo zbirne vloge v skladu s predpisom, ki ureja izvedbo intervencij skupne kmetijske politike.

    Izvajalci dejavnosti oziroma imetniki, ki zbirne vloge ne oddajo

    Izvajalci dejavnosti oziroma imetniki, ki zbirne vloge ne oddajo, posredujejo podatke na enega izmed naslednjih načinov:

    1. Preko spletnega obrazca

    • Podatke vnesejo sami preko spletnega obrazca. Za dostop ne potrebujejo avtoriziranega dostopa niti digitalnega potrdila. Do spletnega obrazca dostopajo s klikom na spodnji modri gumb.

    2. Preko portala Volos:

    • Aplikacija za vnos podatkov se nahaja v registru Primarna proizvodnja, na povezavi Vnos - obrazec za živali (obrazec B).
    • Preko portala Volos lahko podatke sporočajo le izvajalci dejavnosti ozirom imetniki, ki so si pridobili avtoriziran dostop. Več o pridobitvi dostopa do portala Volos je opisano v spodnji storitvi.

    Naziv storitve Institucija
    Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

    3. Po pošti oziroma elektronski pošti: