Vpis v razvid samozaposlenih v kulturi
Samozaposleni v kulturi so ustvarjalci na področju kulture, ki samostojno opravljajo specializiran poklic s področja kulture, in so kot taki registrirani v posebnem razvidu – razvidu samozaposlenih v kulturi, ki ga vodi Ministrstvo za kulturo.
Samozaposlenemu v kulturi, ki si prispevke za socialno varnost plačuje sam, obračun prispevkov za socialno varnost (OPSVZ) predizpolni Finančna uprava Republike Slovenije (FURS), najpozneje do 10. dne v mesecu. Samozaposleni OPSVZ popravi v primeru sprememb, ki se nanašajo na morebiten bolniški stalež, starševski dopust itd. Sicer popravek OPSVZ ni potreben.
Prispevke za socialno varnost, vključno z obveznim zdravstvenim prispevkom (OZP), mora samozaposleni v kulturi plačati do 20. v mesecu za pretekli mesec, po posameznih kontih prispevkov (42 do 45). Račun in sklic sta razvidna iz oddanega vnaprej izpolnjenega obrazca OPSVZ. Navodila in obrazec OPSVZ boste našli na strani FURS: eDavki – Obračun prispevkov za socialno varnost (OPSVZ) (durs.si).
Samozaposleni v kulturi, ki je na daljši bolniški (nad 30 delovnih dni) in ki si socialne prispevke plačuje sam, lahko ZZZS zaprosi za izplačilo nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela. Podrobnosti o tem so na spletni strani ZZZS.
Pogoji za vpis v razvid samozaposlenih v kulturi
V razvid samozaposlenih v kulturi pri Ministrstvu za kulturo se lahko vpiše posameznik, ki:
- samostojno (z osebnim delom) opravlja specializiran poklic (seznam poklicev) na področjih, ki so določena v 4. členu Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo,*
- ni uživalec pokojnine, ter
- ima ustrezno strokovno izobrazbo oziroma z dosedanjim delom izkazuje, da je usposobljen za opravljanje te dejavnosti.**
* Samozaposleni se lahko registrirate za opravljanje več specializiranih poklicev hkrati in ne smete zaposlovati drugih oseb. Dejavnosti, ki ne sodijo v kulturno dejavnost, ne morete opravljati kot samozaposleni v kulturi.
** Posameznikova usposobljenost za opravljanje dejavnosti na področju kulture se presoja na podlagi predloženega življenjepisa, bibliografije oziroma seznama del ali umetniških dosežkov, kritik in objav v strokovni literaturi, iz katerih sta razvidna tudi obseg in kakovost njegovega dela v zadnjem petletnem obdobju.
O zahtevah za vpis v razvid odloča minister za kulturo po posvetovanju s strokovno komisijo.
Za oddajo vloge potrebujete:
- izpolnjen obrazec "Vloga za vpis v razvid samozaposlenih v kulturi",
- življenjepis,
- bibliografijo (po možnosti izpis iz COBISS) oziroma po letih ločen seznam del ali umetniških dosežkov ter kritike oziroma objave v strokovni literaturi v zadnjem petletnem obdobju (če obstajajo),
- kritike oziroma objave v strokovni literaturi v zadnjem petletnem obdobju (če obstajajo),
- dokazilo o strokovni izobrazbi, če je pridobljena v tujini,
- izpolnjen obrazec »Prijava za vpis v Poslovni register Slovenije za druge poslovne subjekte«,
- če želite prejemati mesečne novice za samozaposlene v kulturi o razpisih, pozivih in drugih aktualnih dogodkih, vam predlagamo, da k vlogi priložite tudi soglasje, da sme Ministrstvu za kulturo hraniti in obdelovati vaš elektronski naslov za namen pošiljanja mesečnih novic in drugih obvestil za samozaposlene v kulturi.
Obrazce iz točk 1., 6. in 7. najdete na dnu te strani, ostalo dokumentacijo pa oblikujte sami oz. si jo pridobite.
Vlogo s prilogami lahko pošljete z navadno pošto ali jo oddate osebno:
- navadna pošta: Ministrstvo za kulturo, Maistrova 10, 1000 Ljubljana;
- osebno: glavna pisarna Ministrstva za kulturo na istem naslovu, ki posluje od ponedeljka do četrtka od 9.00 do 15.30, v petek pa od 9.00 do 14.30.
Priloge, ki jih pridobi ministrstvo od pristojnega organa samo (lahko pa jih priložite tudi sami):
- dokazilo o strokovni izobrazbi, ki je pridobljena v Republiki Sloveniji,
- potrdilo o stalnem prebivališču v Republiki Sloveniji (zadostuje fotokopija osebnega dokumenta),
- potrdilo o državljanstvu (zadostuje fotokopija osebnega dokumenta),
- veljavno dovoljenje za začasno prebivanje v Republiki Sloveniji (za tujca).
Dolžina postopka
Vašo vlogo bomo predali strokovni komisiji do petega delovnega dne v naslednjem mesecu od oddaje vloge. Z drugimi besedami – če vlogo oddate do konca tekočega meseca, jo bo strokovna komisija prejela v obravnavo do petega delovnega dne v naslednjem mesecu. Odločitev lahko pričakujete predvidoma do konca meseca, v katerem bo strokovna komisija obravnavala vašo vlogo.
Vaše obveznosti po drugi zakonodaji
Z dnem vpisa v razvid samozaposlenih v kulturi je treba začeti plačevati prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, obvezno zdravstveno zavarovanje ter starševsko varstvo in zaposlovanje (prispevki za socialno varnost). Prispevke plačujete samozaposleni sami ali pa vam jih, če za to zaprosite in izpolnjujete določene pogoje, plačuje država. (Pravica do plačila prispevkov za socialno varnost iz državnega proračuna se pridobi v drugem, ločenem postopku – Pridobitev pravice do plačila prispevkov za socialno varnost iz državnega proračuna).
Priglasitev ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov: samozaposlene v kulturi opozarjamo na določbe Zakona o davčnem postopku, ki se nanašajo na priglasitev ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov davčnemu organu. Davčni zavezanec, ki izpolnjuje pogoje, določene z zakonom, ki ureja dohodnino, in ki se odloči za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov, mora priglasiti ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov davčnemu organu najpozneje do 31. marca za tekoče leto.
Izbris iz razvida samozaposlenih v kulturi
Samozaposlenega v kulturi se na njegovo zahtevo lahko izbriše iz razvida samozaposlenih v kulturi. Z dnem izbrisa iz razvida preneha tudi pravica do plačila prispevkov za socialno varnost.
Če statusa samozaposlenega v kulturi ne želite več, izpolnite spodnji obrazec in ga:
- pošljite z navadno pošto na Ministrstvo za kulturo, Maistrova 10, 1000 Ljubljana ali
- pošljite na naslov gp.mk@gov.si, a le, če ga podpišete tudi z varnim elektronskim podpisom s kvalificiranim potrdilom ali
- oddajte v Glavni pisarni Ministrstva za kulturo na Maistrovi 10 v Ljubljani od ponedeljka do četrtka od 9.00 do 15.30, v petek pa od 9.00 do 14.30.
Po prejemu vloge za izbris bomo pripravili odločbo in vas iz razvida izbrisali.
Obrazci
-
Obrazci za oddajo vloge
V obrazcu "Prijava za vpis v Poslovni register Slovenije za druge poslovne subjekte" je treba izpolniti rubriko "Podatki o ustanovitelju", in sicer navedite ime in priimek, EMŠO ali davčno številko (če številke EMŠO nimate) ter naslov bivališča. Obrazec tudi datirajte in se podpišite. Če želite, lahko izpolnite tudi rubriko "Kontaktni podatki".Obrazci, prijavnice- Obrazec – vloga za vpis v razvid samozaposlenih (docx, 22 KB)
- Obrazec – prijava za vpis v Poslovni register Slovenije za druge poslovne subjekte (doc, 80 KB)
- Soglasje za pošiljanje mesečnih novic (docx, 14 KB)
-
Obrazci za sporočanje sprememb
Obrazci, prijavnice- Obrazec – vloga za spremembo DČ v samozaposlitvi (docx, 17 KB)
- Obrazec – vloga za izbris iz razvida (docx, 15 KB)