Skoči do osrednje vsebine

Vpis v Register nesnovne kulturne dediščine

Register nesnovne kulturne dediščine je osrednja zbirka podatkov o nesnovni kulturni dediščini dediščini v Sloveniji.

Vpis v Register nesnovne kulturne dediščine poteka na osnovi pobud, ki jih lahko poda vsak – posameznik, neformalno organizirana skupina, lokalna skupnost, društvo ali ustanova, ki se ukvarja s preučevanjem in interpretiranjem dediščine oziroma je nosilec te dediščine.

Pobude za vpis strokovno presoja Koordinator varstva nesnovne dediščine (Slovenski etnografski muzej) in na njihovi osnovi pripravlja predloge za vpis v register. Koordinator je kot pristojna organizacija edini, ki lahko predlaga vpis v register.

Za presojo pobud je Koordinator ustanovil posebno Delovno skupino, ki jo sestavljajo strokovnjaki oz. raziskovalci različnih vidikov nesnovne dediščine. Delovna skupina se sestaja trikrat letno (februarja, junija, in oktobra). Pobude presoja v skladu z Merili za vpis v Register nesnovne kulturne dediščine.

Na podlagi odločitve Delovne skupine Koordinator pripravi predlog za vpis v register. Koordinator predloge pripravlja v sodelovanju z raziskovalci posameznih pojavov nesnovne kulturne dediščine.

Na osnovi predloga Koordinatorja Ministrstvo za kulturo, ki vodi in vzdržuje Register, vanj vpiše enote in evidentira nosilce.

Oddaja pobude

Posameznik s kvalificiranim digitalnim potrdilom pobudo za vpis, spremembo vpisa ali izbris enote nesnovne dediščine lahko vloži elektronsko z uporabo aplikacije Moja eDediščina.

Enako velja za pobudo za evidentiranje, spremembo ali izbris nosilca.

Pobudi je treba priložiti nekatere podpisane izjave, ki so na voljo v rubriki obrazci.

Pobudnik lahko pobudo vloži tudi v pisni obliki pri Koordinatorju. Obrazci in navodila za oddajo pobud v pisni obliki so dostopni na spletni strani Koordinatorja.

Dokumenti