Skoči do osrednje vsebine

12. slovenski razvojni dnevi: Za svet brez lakote

Kdaj do
Letos bodo 12. slovenski razvojni dnevi potekali med 15. in 22. oktobrom pod naslovom Za svet brez lakote. Po desetletjih napredka na področju prehranske varnosti sta lakota in podhranjenost v svetu ponovno v porastu. Rekordno število ljudi je prehransko ogroženih, glavni vzroki ostajajo začarani krog oboroženih spopadov, podnebne spremembe in gospodarska nihanja.

Slovenske razvojne dneve bomo začeli 15. oktobra z nacionalnim posvetom o mednarodnem razvojnem sodelovanju in humanitarni pomoči (oglejte si posnetek prenosa), ki ga organiziramo v sodelovanju z Državnim zborom. V zadnjih 20 letih je Slovenija postala pomembna donatorica uradne razvojne pomoči, kar je odraz njene zavezanosti doseganju ciljev trajnostnega razvoja in zmanjševanju svetovne revščine. Na posvetu bomo pregledali dosedanje dosežke in priporočila Odbora za razvojno OECD za izboljšanje učinkovitosti delovanja Slovenije v času izjemnih razvojnih in humanitarnih potreb po svetu. V Državnem zboru bomo istega dne odprli razstavo fotografij projektov partnerskih ustanov in nevladnih organizacij, ki s svojim delovanjem prispevajo k zmanjševanju lakote v svetu ali kako drugače pripomorejo k izboljšanju življenja ljudi.

Program 12. slovenskih razvojnih dnevov smo soustvarjali skupaj z našimi partnerji, kot so Platforma SLOGA, CEF, CEP, ITF, CMSR, nevladne organizacije, strokovna in akademska skupnost ter drugi pomembni partnerji. V program smo vključili osnovnošolce, dijake in študente, pisatelje, strokovno in najširšo laično javnost. Z različnimi dogodki – od okroglih miz, delavnic in predavanj do potujočih razstav, koncertov in kampanj ozaveščanja na prostem – bomo pokazali, kako povezati protiminsko delovanje in prizadevanja za prehransko varnost ter kako vključiti slovenska podjetja, da bi prispevala k prehranski varnosti najranljivejših. V sredo, 16. oktobra, bomo v jutranjih urah skupaj z diplomatskim zborom in partnerskimi organizacijami na Prešernovem trgu delili slovensko izdajo časnika Najboljše novice iz sveta, popoldne pa bo na osrednjem ljubljanskem trgu potekalo festivalsko dogajanje z delavnicami, predstavitvami nevladnih organizacij, kvizi, koncertom in razpravami o prehranski varnosti. V Mariboru bo potekala delavnica o prehranski samooskrbi v okviru stanovanjskega zadružništva, v Novem mestu pa bo na izzive trajnostnega razvoja odgovarjala potujoča razstava s primeri dobrih praks slovenskih nevladnih organizacij, skupaj z razpravo ob svetovnem dnevu boja proti revščini.

Zagotavljanje kakovostne hrane v zadostnih količinah postaja eno najpomembnejših vprašanj prihodnosti človeštva. Na petkovi Odprti kuhni v Ljubljani bodo znani kuharji na kulinaričnih delavnicah, pokazali, kako lahko iz ostankov hrane pripravimo okusne jedi. V živi knjižnici bomo spodbujali k odgovornemu ravnanju z odpadno in zavrženo hrano ter ozaveščali o tem, da lahko prav vsak pripomore k zmanjševanju lakote v svetu.

Slovenske razvojne dneve bomo sklenili 22. oktobra z mednarodno konferenco in z drugim slovenskim humanitarnim forumom (posnetki prenosa posameznih panelov so na voljo spodaj), ki bo potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar. Na dopoldanskem panelu z naslovom Začarani krog med oboroženimi konflikti in prehransko krizo bodo panelisti, med njimi namestnik izvršne direktorice Svetovnega programa za hrano Carl Skau, generalni komisar Agencije Združenih narodov za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu (UNRWA) Philippe Lazzarini in nacionalna koordinatorka Karitasa Malawi Chimwemwe Nyambose Ndhlovu, razpravljali o perečih temah, tudi o tem, kako prehransko varnost bolje vključiti v okvir preprečevanja konfliktov in izgradnje miru. Vprašanja, kot so, kako zagotoviti varen in neoviran humanitarni dostop v kriznih razmerah, kako zaščititi kritično civilno infrastrukturo in vzpostaviti varne pogoje za pridelovanje hrane, tudi s humanitarnim razminiranjem in učinkovitim upravljanjem obdelovalnih površin in vodnih virov, bodo vključena v razpravo med visokimi gosti.

Popoldanski del konference se bo začel s predstavitvijo Poročila medsebojnega pregleda mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči Slovenije, o katerem bo spregovoril predsedujoči Odboru za razvojno pomoč Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD DAC) Carsten Staur. Sledil bo panel z naslovom Prehranska varnost in izgradnja trajnostnih prehranskih sistemov, na kateri bomo spoznali primere dobrih praks pri zagotavljanju prehranske varnosti, glavne izzive preoblikovanja prehranskih sistemov in vlogo, ki jo imajo pri tem agencije OZN, posvetili pa se bomo tudi vprašanju, kako doseči svet brez lakote in ali sploh lahko dosežemo drugi cilj trajnostnega razvoja, ki je namenjen prav temu. Na panelu bodo sodelovali predsedujoči v Odboru za razvojno pomoč (OECD DAC) Carsten Staur, izvršna direktorica Ekonomske komisije Organizacije združenih narodov za Evropo (UNECE) Tatiana Molcean, minister za zemljišča, kmetijstvo, ribištvo, vodo in razvoj podeželja Zimbabveja Anxious Jongwe Masuka in predsedujoči evropski konfederaciji NVO s področja trajnostnega razvoja CONCORD Rilli Lappalainen.

Vabimo vas, da se nam pridružite na dogodkih 12. slovenskih razvojnih dnevov. Z udeležbo boste prispevali k razpravi o enem največjih globalnih izzivov našega časa in podprli prizadevanja za boljši, pravičnejši svet.

Prosimo vas, da se na dogodka 15. oktobra in 22. oktobra registrirate preko spodnjih povezav:

15. oktober 2024

Registracija ni več mogoča. Ogledate si lahko posnetek prenosa.

22. oktober 2024

Registracija ni več mogoča. Oglejte si posnetke prenosa posameznih panelov:

Povezane teme

  • Mednarodno razvojno sodelovanje in humanitarna pomoč

    Zakaj mednarodno razvojno sodelovanje, načrtovanje in izvajanje mednarodnega sodelovanja in humanitarne pomoči, prednostna področja in območja mednarodnega razvojnega sodelovanja Slovenije, ozaveščanje javnosti o pomenu mednarodnega razvojnega sodelovanja