Inavguracija novih orgel koprske stolnice
Nove orgle predstavljajo za stolnico, Koper in širši prostor izjemno pridobitev. Gre za velike štiri manualne simfonične orgle, ki bodo največje cerkvene orgle v Sloveniji, imajo pa 68 registrov. Leta 1988 sta jih izdelali nemški orglarski delavnici Kleuker in Steinmeyer po načrtih francoskega skladatelja, organista, pianista in pedagoga Jeana Guilloja (1930-2019), ki si je za izvedbo projekta osebno prizadeval, ga podpiral in sodeloval pri delu projektne skupine.
Priprave so jeseni 2019 prešle v izvedbeno fazo s pričetkom izgradnje novega pevskega kora. 15. oktobra 2020 je Orglarska delavnica Maribor pričela s postavitvijo orgel koprske stolnice, ki so prvič zaigrale v soboto, 6. novembra 2021, v nedeljo, 7. novembra pa smo spremljali inavguracijski koncert mojstra Pier Damiana Perettija. Koper je tako postal pomembno stičišče na zemljevidu evropskih orgelskih mest in prizorišč.
Po slovesni inavguraciji in blagoslovu novih orgel je sledil prvi koncert mednarodno priznanega virtuoza na tej kraljici instrumentov, profesorja Pier Damianija Perettija. Pier Damiano Peretti je še zelo mlad začel s koncertno dejavnostjo. Sodeloval je na najpomembnejših orgelskih festivalih v Evropi, Izraelu, Kanadi in na Daljnem Vzhodu, z repertoarjem, ki sega od renesanse do sodobne glasbe. Je organist, pedagog in skladatelj. V program koncertnega večera je uvrstil dve deli, ki sta povezani s pokojni Jeanom Guilloujem. Najprej je zaigral skladbi Vivaldija in Bacha, koncert v D-duru, allegro, larghetto, allegro, nato pa skladbo Jeana Guillouja, Jeux D Orgue. Koncert se je zaključil s fantazijo in fugo na koral Ad nos ad salutarem undam, skladatelja Franza Liszta.
Svoje vtise po koncertu pa so za nas strnili tudi visoki gostje.
Koprski škof Jurij Bizjak je spomnil na dalnjo simboliko: »Danes je ravno obletnica posvetitve te cerkve, 1445. leta, se pravi skoraj 600 let. Dvomim, da odkar ta cerkev stoji, da je kadarkoli prišla tako velika pridobitev v ta prostor kot ravno s temi orglami. Veličastno, hkrati se pa odpira toliko možnosti. Instrumentalna, glasbena govorica je brez besed, a hkrati najbolj čista. Prisluhnimo ji. «
Župan Aleš Bržan je svoje vtise opisal z naslednjimi besedami: »Že na pogled so prav gotovo mogočne, te naše nove orgle, ko pa se slišijo še zvoki v tem čudovitem prostoru, ki te dobesedno objamejo in prevzamejo, lahko rečem, da je to doživetje, ki ga mora izkusiti vsak ljubitelj glasbe.«
Organist Pier Damiano Pieretti je vtise po igranju na nove orgle strnil v naslednja opažanja: … »opazil pa sem tudi, da se te orgle izjemno tankočutno odzivajo na akustiko te cerkve in da gre torej tudi zaradi tega za izjemno dovršen instrument. Glede na število oseb, torej glede na to, ali je publika prisotna ali ne, se namreč odziva, zazveni drugače. Zaradi tega je še toliko bolj zanimiv.«
Primož Krečič, stolni župnik je koncert pospremil z besedami:»Naj živijo te orgle, naj ostajajo v naših srcih in vse, kar smo lepega slišali, vse skladatelje in njihovo glasbeno govorico, vse do sodobne, modernistične, naj ostane v nas. Tudi ustvarjalni nemir skladatelja Jeana Guilloja skušajmo spraviti v harmonijo, kako je uspelu skladatelju Franzu Liszt na koncu, v zadnji orgelski skladbi in naj bo blagoslovljen ta večer.«
Sorodne vsebine
-
Video
Inavguracija novih orgel koprske stolnice
-
Video
Promocijski video slovenskega predsedovanja Svetu EU
-
Četrti svetovni dan čebel
-
Kratko o zgodovini Slovenije
-
Slovenska himna poudarja povezanost in prijateljstvo med narodi
-
Prešernovi nagrajenci 1991
-
Drago Jančar – evropski pripovedovalec v slovenskem jeziku
-
Narečja bogatijo slovenski jezik
-
Slovensko znanje s področja čebelarstva je bilo del prve čebelarske šole na svetu
-
Slovenski samostani