Skoči do osrednje vsebine

Zaključen drugi občasni varnostni pregled raziskovalnega reaktorja na Institutu Jožef Stefan

Uprava za jedrsko varnost je 24. decembra 2024 odobrila poročilo o drugem občasnem varnostnem pregledu (OVP), ki je potekal v raziskovalnem reaktorju TRIGA Mark II od leta 2021. Na podlagi odobritve poročila, ki vsebuje celovito presojo varnosti objekta ter načrt sprememb in izboljšav na podlagi najdb pregleda, je izpolnjen pogoj za podaljšanje obratovalnega dovoljenja jedrskega objekta.
Stavba raziskovalnega reaktorja TRIGA

Raziskovalni reaktor TRIGA Mark II | Avtor: IJS

OVP se začne s pripravo programa, ki določa vsebino, obseg in časovni načrt pregleda ter metodologijo obravnave najdb iz pregleda. V skladu s programom OVP, ki ga je 29. septembra 2021 odobrila Uprava za jedrsko varnost, je Institut Jožef Stefan (IJS) v treh letih izvedel pregled skladnosti projekta raziskovalnega reaktorja z zakonodajo ter mednarodnimi varnostnimi standardi, ter ob tem pregledal tudi dejansko stanje objekta oziroma opreme, organizacije in osebja in druga tehnična in organizacijska področja, ki so razvrščena v 15 varnostnih vsebin.

Splošne zahteve za proces izvedbe pregleda in poročanje so določene v Pravilniku o zagotavljanju varnosti po začetku obratovanja sevalnih ali jedrskih objektov, za raziskovalne reaktorje pa se obseg in vsebina OVP določita na osnovi mednarodnega standarda Mednarodne agencije za atomsko energijo (MAAE) SRS-99 Občasni varnostni pregled za raziskovalne reaktorje (angleško Periodic Safety Review for Research Reactors). V OVP je bil dodan tudi pregled varnosti raziskovalnega reaktorja glede na izkušnje iz nesreče v Fukušimi v skladu z mednarodnim standardom MAAE SRS-80 Ponovna varnostna ocena raziskovalnih reaktorjev z vidika nesreče v jedrski elektrarni Fukušima Daiči (angleško Safety Reassessment for Research Reactors in the Light of the Accident at the Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant).

Izdelanih je bilo 15 tematskih poročil za varnostne vsebine OVP2 in določenih skupno 68 najdb, največ za varnostne vsebine Dejansko stanje struktur, sistemov in komponent, Deterministične varnostne analize in Varstvo pred sevanji. Za vse najdbe je bila določena varnost pomembnost in prioriteta izvedbe. Ker so nekatere najdbe med seboj podobne, se smiselno združijo v enoten ukrep. Tako je bilo za načrt izvedbe sprememb in izboljšav določenih 56 ukrepov. Uprava za jedrsko varnost je pregledala tematska poročila za vse varnostne vsebine ter končno poročilo OVP2 in podala pripombe za dopolnitev poročil, ki jih je IJS upošteval v končnih izdajah vseh poročil. Celovita ocena varnosti je pokazala, da bodo sedaj vzpostavljeni procesi zagotavljali ustrezno varnost raziskovalnega reaktorja tudi v nadaljnjem obratovanju za obdobje deset let.

Z odobritvijo poročila o drugem občasnem varnostnem pregledu se začenja zadnji del procesa, ki zajema izvedbo načrta ukrepov do 24. decembra 2029. V letu 2031 pa se bo že začel prvi del tretjega OVP s postopkom za odobritev programa OVP.