Skoči do osrednje vsebine

138. redna seja Vlade Republike Slovenije

Vlada je na današnji seji sprejela predloga zakonov o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu in o medicinskih pripomočkih ter predlog novele Zakona o zdravilih. Seznanila se je tudi z informacijo MGTŠ o javnem razpisu za spodbujanje investicij za gospodarsko prestrukturiranje v Zasavski in Savinjsko-Šaleški premogovni regiji v okviru Sklada za pravični prehod v obdobju 2024–2027.

Kot je na seji vlade povedal predsednik vlade dr. Robert Golob, je Savinjsko-Šaleška premogovna regija dovolj pretrpela in trpi tudi danes. Naloga vlade je, da za območji premogovnih regij ustvari nova, kakovostna delovna mesta in jima omogoči razvoj. Predsednik vlade je ob tem poudaril, da je zaradi reševanja teh izzivov še toliko bolj pomembno, da se kakršnekoli nepravilnosti pri vodenju postopkov z javnimi razpisi za njuno prestrukturiranje takoj razrešijo. Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport je Vlada naložila, da izdela podrobnejše smernice in kriterije za pripravo razpisov za dodeljevanje javnih sredstev iz Programa ukrepov za spodbujanje podjetništva in konkurenčnosti in Vlado z njimi seznani.

Vlada je sprejela predlog Zakona priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu, ki bo poenotil in celostno uredil postopke priznavanja poklicnih kvalifikacij v enem predpisu z namenom, da se postopek priznavanja poklicne kvalifikacije olajša, pospeši in racionalizira. Predlog zakona določa pogoje in postopek priznavanja poklicne kvalifikacije za opravljanje reguliranega poklica na področju zdravstvene dejavnosti v Republiki Sloveniji za osebe, ki so v tretji državi končale formalno izobraževanje ali v tretji državi pridobile poklicno kvalifikacijo, in za osebe, ki so v državah članicah EU, državah Evropskega gospodarskega prostora ali v Švicarski konfederaciji pridobile le formalno izobrazbo, ne pa polne poklicne kvalifikacije. Kljub poenostavitvam postopkov pa bo preverjanje strokovnosti, znanja in kakovosti kandidatov ostalo na visoki ravni. Izvedenci bodo natančno presojali izobraževalne programe in delovne izkušnje kandidatov, kar bo zagotovilo, da v slovenski zdravstveni sistem vstopajo le ustrezno usposobljeni strokovnjaki.

S predlogom zakona o medicinskih pripomočkih se zagotavlja kakovostne, varne, učinkovite in skladne pripomočke na trgu Republike Slovenije. Navedeno bo izvedljivo z ustrezno nacionalno implementacijo EU predpisov in ureditvijo določenih vidikov preskrbe z medicinskimi pripomočki. Predlog zakona poleg izvajanja EU uredb opredeljuje subjekte pri omogočanju dostopnosti medicinskih pripomočkov, vključno z njihovimi obveznostmi pri prodaji medicinskih pripomočkov pacientom in obveznostmi zdravstvenih ustanov ter ponovno uporabo pripomočkov. Poleg tega predlog zakona določa tudi jasna pravila o uporabi slovenskega jezika, podrobnosti glede oglaševanja pripomočkov in vlogo deležnikov v izrednih razmerah. Za izvajanje nalog se v predlogu zakona določa tudi pristojni organ in sredstva za njegovo delovanje. Z namenom zagotavljanja varnosti pacientov se določa vloga ter obveznosti deležnikov pri spremljanju učinkovitosti in varnosti (»vigilance«) ter sankcije, če pride do kršitev nacionalnih ali EU predpisov.

Predlog novele Zakona o zdravilih usklajuje nacionalno zakonodajo s pravom Evropske unije. Z novelo Zakona o zdravilih želimo zagotoviti, da so vsa zdravila na trgu varna, kakovostna in učinkovita, ter vzpostaviti boljši nadzor nad njihovim prometom, proizvodnjo in distribucijo. Za boljše obvladovanje tveganj pomanjkanja zdravil na trgu so v noveli dopolnitve namenjene zagotavljanju dostopnosti zdravil ter njihove varnosti, učinkovitosti in kakovosti. Predlog novele med drugim uvaja sistemsko ureditev zagotavljanja in financiranja zdravil v izjemnih razmerah. Novela vključuje tudi ureditev uradnih kontrol kakovosti učinkovin, ki se uporabljajo v magistralnih zdravilih, s čimer se dodatno zagotavlja kakovost in varnost teh zdravil ter celostno ureja in dopolnjuje področje uporabe nerutinsko pripravljenih zdravil za napredno zdravljenje.