147. redna seja Vlade Republike Slovenije
Vlada je določila besedilo predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o oskrbi z električno energijo in ga pošlje Državnemu zboru Republike Slovenije v obravnavo in sprejem po skrajšanem zakonodajnem postopku. Gre za spremembe zakona, ki so potrebne za uskladitev z evropskimi predpisi ter za izboljšave obstoječih določb, ki bodo prispevale k večji preglednosti, pravičnosti in odpornosti energetskega sistema. Z novelo zakona se v slovenski pravni red prenašajo spremembe evropske direktive o notranjem trgu z električno energijo ter se ureja način izvajanja spremenjene evropske uredbe. Ključne novosti vključujejo:
- uvedbo pravice do souporabe energije (t. i. »energy sharing«), ki bo omogočila skupno uporabo proizvedene električne energije iz obnovljivih virov;
- možnost prožne priključitve, kadar polna priključitev na omrežje ni mogoča;
- pravico odjemalcev do pogodbe s fiksno ceno vsaj za eno leto;
- obveznost dobaviteljev, da za pogodbe s fiksno ceno uporabljajo strategijo varovanja pred tveganji;
- dodatna zaščita odjemalcev pred odpovedjo pogodbe o dobavi in s tem pred odklopom;
- dodatne naloge distribucijskega operaterja glede objave jasnih informacij o zmogljivostih, ki so na voljo za nove priključitve;
- obveznost elektrooperaterja za omogočanje priključitve javno dostopnih in zasebnih polnilnih mest za električna vozila je dopolnjena z obveznostjo funkcij pametnega in dvosmernega polnjenja;
- dopolnjujejo se naloge in pooblastila regulativnega organa (Agencije za energijo);
- možnost začasne kontrole cen za dobavo električne energije gospodinjstvom, malim poslovnim odjemalcem ter malim in srednjim podjetjem, v primeru krize pri oskrbi z energijo.
Poleg uskladitve z evropskim pravnim redom zakon prinaša tudi nekatere druge izboljšave, kot so okrepljen koncept zasilne oskrbe v primeru propada dobavitelja, možnost oprostitve plačila omrežnine za hranilnike energije, ki so neposredno priključeni na omrežje, in terminološke ter tehnične popravke na podlagi pripomb iz javne obravnave. S sprejetjem zakona bo Republika Slovenija izpolnila obveznosti iz evropske zakonodaje in hkrati prispevala k bolj pravičnemu, preglednemu in odpornejšemu trgu z električno energijo.
Vlada Republike Slovenije je dala soglasje k vsebini razpisa za vpis v magistrske študijske programe za študijsko leto 2025/2026. Soglasje k razpisanim vpisnim mestom je podano za magistrske študijske programe Univerze v Ljubljani, Univerze v Mariboru, Univerze na Primorskem in Fakultete za informacijske študije v Novem mestu, ter tovrstne študijske programe s koncesijo Univerze v Novi Gorici, Nove univerze, DOBA Fakultete za uporabne poslovne in družbene študije Maribor, Fakultete za tehnologijo polimerov, Fakultete za uporabne družbene študije v Novi Gorici, Mednarodne fakultete za družbene in poslovne študije in Fakultete za varstvo okolja za študijsko leto 2025/2026. Koncesioniranim študijskim programom daje Vlada Republike Slovenije soglasje samo k vpisnim mestom za redni študij. Za študijsko leto 2025/2026 je bilo v soglasje Vladi RS za magistrske študijske programe druge stopnje vseh zgoraj naštetih zavodov predlaganih skupaj 13.534,5 vpisnih mest (vpisno mesto na dvopredmetnem študijskem programu oz. smeri je šteto kot 0,5) za vpis v 1. letnik za redni in izredni magistrski študij in sicer 10.370,5 mest za državljane Republike Slovenije in državljane drugih držav članic EU (8.582 rednih in 1.788,5 izrednih vpisnih mest), 709 mest za Slovence brez slovenskega državljanstva (467 mest za redni in 242 mest za izredni študij) in 2.455 mest za tujce iz držav, ki niso članice EU (1.387,5 mest za redni in 1.067,5 mest za izredni študij).
Prav tako je vlada dala soglasje k vsebini razpisa za vpis v doktorske študijske programe. Za študijsko leto 2025/2026 bo na Univerzi v Ljubljani, Univerzi v Mariboru, Univerzi na Primorskem in Fakulteti za informacijske študije v Novem mestu skupaj razpisanih 75 doktorskih študijskih programov z vseh študijskih področij. Prvič bo razpisan nov doktorski študijski program Informacijske znanosti na Fakulteti za informacijske študije v Novem mestu. V razpisih za vpis je za študijsko leto 2025/2026 vključeno skupaj 1.632 vpisnih mest za vpis v 1. letnik doktorskih študijskih programov, kar je 8 vpisnih mest več, kot za študijsko leto 2024/2025.