Preprečevanje nasilja v družini
Vsebinska prenova strani še ni končana, zato so nekatere vsebine še nepopolne. Prosimo za razumevanje.
Nasilje v družini predstavlja vsaka uporaba fizičnega, spolnega, psihičnega ali ekonomskega nasilja enega družinskega člana ali članice proti drugemu družinskemu članu oziroma zanemarjanje ali zalezovanje žrtve in telesno kaznovanje otrok.
Vrste nasilja v družini
Fizično nasilje je vsaka uporaba fizične sile ali grožnja z uporabo fizične sile, ki žrtev prisili, da kaj stori ali opusti ali da kaj trpi ali ji omejuje gibanje oziroma komuniciranje in ji povzroči bolečino, strah ali ponižanje, ne glede na to, ali so nastale telesne poškodbe (klofutanje, brcanje, ožiganje kože, udarci, obmetavanje s predmeti, odrivanje, zvijanje rok, lasanje, davljenje, porivanje, grožnja ali napad z nožem ali rožjem in podobno).
Spolno nasilje so ravnanja s spolno vsebino, v katera žrtev ne privoli, je vanje prisiljena ali zaradi svoje stopnje razvoja ne razume njihovega pomena, grožnje z uporabo spolnega nasilja, ter javna objava spolnih vsebin o žrtvi (poljubljanje, otipavanje, slačenje, opazovanje ali neželeni dotiki, ki so za vas mučni ali vas prizadenejo, prisiljevanje v spolne odnose, posilstvo, tudi s strani partnerja.
Psihično nasilje so ravnanja in razširjanje informacij, s katerimi oseba, ki povzroča nasilje, pri žrtvi povzroči strah, ponižanje, občutek manjvrednosti, ogroženosti in druge duševne stiske, tudi če so storjena z uporabo informacijsko komunikacijske tehnologije (zmerjanje, lažne obtožbe, zasmehovanje, zastraševanje, zbujanje občutka krivde, omejevanje druženja s sorodstvom ali prijateljicami oziroma prijatelji, ljubosumje, žaljenje, poniževanje, kričanje, tihi dnevi, blatenje in podobno).
Oblike nasilja se med seboj pogosto prepletajo.
Ekonomsko nasilje je neupravičeno nadzorovanje ali omejevanje pri razpolaganju z denarjem oziroma premoženjem, neizpolnjevanje finančnih oziroma premoženjskih obveznosti ali prelaganje teh obveznosti na žrtev, ki se kaže predvsem v nadzorovanje porabe denarja, neplačevanje preživnine, odvzem ali poraba vašega denarja, omejevanje pravice do zaposlitve, prisila k podpisu pogodbe ali oporoke, odklanjanje dela in skrbi za družino in podobno.
Zanemarjanje je oblika nasilja, kadar oseba, ki povzroča nasilje, opušča dolžno skrb za žrtev, ki jo potrebuje zaradi bolezni, invalidnosti, starosti, razvojnih ali drugih osebnih okoliščin, kot so primeri odtegovanje življenjsko potrebnih stvari, na primer zdravil, hrane, pripomočkov, opuščanje nege in podobno.
Zalezovanje je naklepno ponavljajoče se neželeno vzpostavljanje stika, zasledovanje, fizično vsiljevanje, opazovanje, zadrževanje na krajih, kjer se žrtev giba ali druga oblika neželenega vdora v življenje žrtve.
Telesno kaznovanje otrok je izrecno prepovedano. To je vsako fizično, kruto ali ponižujoče kaznovanje otrok. Kot fizično kaznovanje otrok se pojmuje tudi vsako dejanje namenjeno kaznovanju otroka, ki ima elemente fizičnega, psihičnega ali spolnega nasilja ali zanemarjanja kot vzgojne metode.
- Nihče nima pravice povzročati nasilja.
- Nasilno vedenje je kršenje temeljnih človekovih pravic in je kaznivo.
- Nasilno vedenje ima številne negativne posledice za vas in vaše bližnje. Prinaša pomembne življenjske izgube in slabša kakovost vašega življenja in življenja drugih.
- Z nasilnim vedenjem povzročate stisko in trpljenje.
- Otroci so žrtve nasilja, tudi če so ob nasilju le prisotni in ga ne doživljajo neposredno ali če živijo v okolju, kjer se nasilje izvaja. Poskrbite za njihovo varnost in zdrav razvoj.
- Za nasilje ni opravičila. Nasilje ni nekaj, kar se enostavno zgodi, nasilje je vedenje, ki ga izberemo.
- Vsi se lahko naučimo novih socialnih veščin oziroma metod konstruktivnega in nenasilnega načina komunikacije in izražanja čustev ter tako spremenimo nasilno vedenje.
Projekti
-
Na ministrstvu v sodelovanju s centri za socialno delo in nevladnim sektorjem izvajamo akcijo osveščanja o nasilju nad ženskami in v družini. S ciljem izboljšati zakonodajo in vplivati na širši odnos družbe do nasilja nad ženskami in v družini, bomo do konca leta v sodelovanju z različnimi akterji izvajali številne aktivnosti.
Publikacije
-
- Informacije za osebe ki povzročajo nasilje (pdf, 540 KB)
-
- Informacije za osebe z izkušnjo nasilja (pdf, 537 KB)
-
- Ukrep prepovedi približevanja (pdf, 541 KB)
-
- Ukrepi za zagotovitev varnosti (pdf, 534 KB)
Mednarodni dokumenti
Zakonodaja
- Zakon o preprečevanju nasilja v družini (ZPND)
- Pravilnik o sodelovanju organov ter o delovanju centrov za socialno delo, multidisciplinarnih timov in regijskih služb pri obravnavi nasilja v družini
- Pravilnik o sodelovanju policije z drugimi organi in organizacijami pri odkrivanju in preprečevanju nasilja v družini
- Pravilnik o obravnavi nasilja v družini za vzgojno-izobraževalne zavode
- Resolucija o nacionalnem programu preprečevanja nasilja v družini 2009-2014 (ReNPPND0914)