Državna nagrada na področju ohranjanja narave
Nagrada je poimenovana po priznanem slovenskem biologu in naravovarstveniku Radu Smerduju.
Nagrada Rada Smerduja se podeljuje enkrat letno, praviloma na rojstni dan Rada Smerduja, 14. junija. Prejemnika nagrade izbere Odbor za podeljevanje nagrad Republike Slovenije na področju ohranjanja narave.
Izbira nagrajenca
Za izbor prejemnika Nagrade Rada Smerduja ministrstvo, pristojno za ohranjanje narave, vsako leto objavi javni razpis.
Kandidate za nagrade lahko predlagajo fizične in pravne osebe. Nagrado lahko prejme posameznik, skupina, društvo, ustanova, zavod ali druga organizacija, ki pomembno prispeva k razvoju stroke na področju ohranjanja narave in k ohranjanju narave v Republiki Sloveniji.
Prejemnika nagrade izmed kandidatov izbere devetčlanski odbor. Nagrajenec prejme denarno nagrado in plaketo ali skulpturo. Sredstva za dodeljevanje nagrade in delo odbora se zagotavljajo iz proračuna Republike Slovenije.
Nagrajenci
-
Prejemnik državne Nagrade Rada Smerduja v letu 2024
Novice
-
Prejemnik državne nagrade Rada Smerduja je Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije
-
Za državno nagrado na področju ohranjanja narave predlaganih deset posameznikov in organizacij
-
Vabimo k predlaganju kandidatov za državno nagrado na področju ohranjanja narave
-
Objavljen je javni razpis za kandidate za državno nagrado na področju ohranjanja narave
-
Letos bo prvič podeljena državna nagrada na področju ohranjanja narave
O Radu Smerduju
Rado Smerdu se je rodil v Ljubljani leta 1949, umrl pa je ob raziskovanju soteske Predaselj v Kamniški Bistrici avgusta leta 1984.
Med leti 1967 in 1972 je študiral biologijo na ljubljanski univerzi in bil že med študijem aktiven član študentskega entomološkega društva Štefana Michielija ter aktiven član, pozneje pa tudi predsednik Društva za raziskovanje jam v Ljubljani.
Sodeloval je pri nastajanju strokovnih revij in posnel več filmov z naravoslovno, jamarsko in naravovarstveno vsebino. Na mednarodnem festivalu speleološkega filma v Franciji je leta 1980 skupaj s soavtorjem Vilkom Filačem prejel posebno nagrado žirije za film Kje so tiste stezice.
Rado Smerdu je s svojim delom pomembno prispeval k oblikovanju metod varstva narave ter k izdaji Inventarja najpomembnejše naravne dediščine leta 1976. Eden njegovih ključnih strokovnih prispevkov je predstavitev in preskus metode vrednotenja naravne dediščine na Planinskem polju.
Podkasti o Radu Smerduju
-
Dokumentacije