Ostanki fitofarmacevtskih sredstev
Mejne vrednosti ostankov fitofarmacevtskih sredstev
Za vsa FFS, ki so se uporabljala ali se uporabljajo v državah članicah, za določanje najvišjih dovoljenih vrednostih ostankov v hrani in krmi velja enotna zakonodaja Evropske unije (EU).
Pred registracijo FFS v državah članicah morajo biti mejne vrednosti ostankov določene v evropski uredbi za vse uporabe, to je za kombinacije pridelkov in FFS, za katere se bo FFS uporabljalo.
Evropska komisija (Komisija) določi mejne vrednosti ostankov FFS (angleško Maximum residue levels – MRL) na podlagi vloge za določitev MRL (vsebina v angleškem jeziku) in priložene dokumentacije vlagatelja.
Vlagatelj vloži vlogo v eni od držav članic hkrati z oceno aktivne snovi v FFS ali samostojno samo za ostanke. Postopek je podoben kot za oceno aktivne snovi v EU. Država članica oceni dokumentacijo, Evropska agencija za varno hrano (angleško European Food Safety Authority – EFSA) poda svoje mnenje, na podlagi katerega Komisija pripravi predlog. O predlogu države članice odločajo na Stalnem odboru Komisije za rastline, živali, hrano in krmo. Po sprejeti odločitvi Komisija objavi mejne vrednosti v Uradnem listu EU in evropski podatkovni zbirki o pesticidih (vsebina v angleškem jeziku).
Komisija določi mejne vrednosti za dovoljene uporabe FFS. Za uporabe, ki niso dovoljene, Komisija določi mejne vrednosti na meji kvantitativnega določanja (angleško Limit of quantification – LOQ). Prav tako za FFS, ki se ne uporabljajo več v EU, ali za FFS z majhnim tveganjem, ki ne puščajo ostankov, Komisija določi mejne LOQ.
Uvozne tolerance mejnih vrednosti ostankov fitofarmacevtskih sredstev
Živila, ki vstopajo v EU iz tretjih držav, morajo biti v skladu z mejnimi vrednostmi ostankov v hrani in krmi, ki veljajo v EU. Če za določeno kombinacijo pridelka in FFS v EU mejne vrednosti niso določene, lahko izvoznik iz tretje države vloži vlogo v eni od držav članic za določitev uvozne tolerance.
Postopek določitve uvoznih toleranc je enak postopku določanja mejnih vrednosti ostankov. Uporabi se lahko enaka vloga kakor za določanje MRL (vsebina v angleškem jeziku).
Načrtno spremljanje (monitoring) ostankov fitofarmacevtskih sredstev
Nad ostanki pesticidov izvajamo redni nadzor. Vsako leto odvzamemo približno 850 vzorcev, ki jih analiziramo glede na prisotnost fitofarmacevtskih sredstev. Vsako leto pripravimo načrt, usklajen z večletnim načrtom nadzora Evropske Komisije (vsebina v angleškem jeziku), ki mu dodamo dodatne vzorce, značilne za prehrano v Sloveniji.
Vsako leto iz podatkov o odvzetih in analiziranih vzorcih izdelamo poročilo, ki ga pošljemo EFSI. EFSA izdela poročilo za celotno območje EU.
Poročila v slovenskem jeziku objavimo na spletnih straneh.
Stanje ostankov FFS v živilih v obdobju 2013–2017 je povzeto tudi v nacionalnem akcijskem programu za doseganje trajnostne rabe FFS.
Poročila o rezultatih uradnega vzorčenja živil na ostanke pesticidov
-
Poročila o rezultatih uradnega vzorčenja po letih
Poročila- Poročilo o rezultatih uradnega vzorčenja živil na ostanke pesticidov v letu 2023 (docx, 3,7 MB)
- Poročilo o rezultatih uradnega vzorčenja živil na ostanke pesticidov v letu 2022 (docx, 3,5 MB)
- Poročilo o rezultatih uradnega vzorčenja živil na ostanke pesticidov v letu 2021 (docx, 3,5 MB)
- Poročilo o rezultatih uradnega vzorčenja živil na ostanke pesticidov v letu 2020 (docx, 3,4 MB)
- Poročilo o rezultatih uradnega vzorčenja živil na ostanke pesticidov v letu 2019 (docx, 3,4 MB)
- Poročilo o rezultatih uradnega vzorčenja živil na ostanke pesticidov v letu 2018 (docx, 3,4 MB)
Poročila Evropske agencije za varno hrano o rezultatih vzorčenja živil na ostanke pesticidov
-
Poročila Evropske agencije za varno hrano po letih
Poročila- Rezultati uradnega vzorčenja živil na ostanke pesticidov v Sloveniji v letu 2023 (vsebina v angleškem jeziku) (docx, 150 KB)
- Rezultati uradnega vzorčenja živil na ostanke pesticidov v Sloveniji v letu 2022 (vsebina v angleškem jeziku) (docx, 142 KB)
- Rezultati uradnega vzorčenja živil na ostanke pesticidov v Sloveniji v letu 2021 (vsebina v angleškem jeziku) (docx, 62 KB)
- Rezultati uradnega vzorčenja živil na ostanke pesticidov v Sloveniji v letu 2020 (vsebina v angleškem jeziku) (xlsx, 998 KB)
- Rezultati uradnega vzorčenja živil na ostanke pesticidov v Sloveniji v letu 2019 (vsebina v angleškem jeziku) (xlsx, 713 KB)
- Rezultati uradnega vzorčenja živil na ostanke pesticidov v Sloveniji v letu 2018 (vsebina v angleškem jeziku) (docx, 2,5 MB)
Zakonodaja
- Uredba o metodah vzorčenja proizvodov in izvajanju uredbe (ES) o mejnih vrednostih ostankov pesticidov v ali na hrani in krmi rastlinskega in živalskega izvora
- Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 396/2005 z dne 23. februarja 2005 o mejnih vrednostih ostankov pesticidov v ali na hrani in krmi rastlinskega in živalskega izvora ter o spremembi Direktive Sveta 91/414/EGS Besedilo velja za EGP.
- Direktiva Komisije 2002/63/ES z dne 11. julija 2002 o določitvi metod vzorčenja za uraden nadzor nad ostanki pesticidov v in na proizvodih rastlinskega in živalskega izvora v Skupnosti in o razveljavitvi Direktive 79/700/EGSBesedilo velja za EGP
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/533 z dne 28. marca 2019 o usklajenem večletnem programu nadzora Unije za leta 2020, 2021 in 2022 za zagotavljanje skladnosti z mejnimi vrednostmi ostankov pesticidov v ali na živilih rastlinskega in živalskega izvora ter za oceno izpostavljenosti potrošnikov ostankom teh pesticidov (Besedilo velja za EGP.)