Šolska tekmovanja
Šolska tekmovanja iz znanja so v šolskem prostoru posebnost z vidika organizacije, saj se izvajajo pod okriljem zunanjih organizatorjev in ne šol. Hkrati pa šole zagotavljajo mentorje tekmovalcem in priprave na tekmovanja. Izvedba šolske stopnje tekmovanja se odvije na šoli, medtem ko državno stopnjo tekmovanja organizatorji običajno izvedejo na eni lokaciji za vse tekmovalce.
Šolska tekmovanja iz znanja ponujajo različni organizatorji in so zelo raznolika. Najobsežnejši pregled šolskih tekmovanj ponujata Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije (DMFA) in portal Tekmujem.si.
Center Republike Slovenije za poklicno izobraževanje organizira tekmovanja na področjih poklicnega izobraževanja.
Sofinanciranje šolskih tekmovanj
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje sofinancira le nekatera tekmovanja, ki jih ponujajo organizatorji, in sicer selekcijska in interesna tekmovanja. Ta tekmovanja so izbrana na javnem razpisu, ki ga na podlagi Pravilnika o sofinanciranju šolskih tekmovanj ministrstvo objavi predvidoma vsaka tri leta za obdobje treh let.
Omenjeni pravilnik določa postopek, pogoje in kriterije za sofinanciranje. Za selekcijska tekmovanja je na javnem razpisu lahko izbrano le po eno tekmovanje v osnovnošolskem izobraževanju in eno v srednješolskem izobraževanju s posameznega področja znanstvene discipline ali več znanstvenih disciplin, ki so povezane z učnimi načrti oziroma s katalogi znanj (jeziki, zgodovina, geografija, matematika, fizika, tehnika in tehnologija, računalništvo in informatika, astronomija, filozofija, ekonomija, psihologija, logika, kemija, biologija).
Da posamezno tekmovanje opredelimo in sofinanciramo kot selekcijsko, mora izpolnjevati še druge pogoje, kot so nadaljevanje srednješolskega tekmovanja na mednarodni stopnji, izkušnje organizatorja in tradicija tekmovanja, prepoved zaračunavanja kotizacije, roki za objavo rezultatov, opredeljeni s pravilnikom, možnost pritožbe, večstopenjskost tekmovanja, omejitev števila tekmovalcev na državni stopnji in natančno opredeljeno število nagrad, ki jih lahko podelijo. Izbrano je tekmovanje, ki v postopku izbora na javnem razpisu doseže najvišje število točk glede na kriterije v pravilniku.
Selekcijska tekmovanja so dogodki najvišje kakovosti, dosežki učencev in dijakov na takšnih tekmovanjih pa se uvrščajo med izjemne dosežke. Sofinanciramo jih v višini med 10.000 in 15.000 evri - glede na število tekmovalcev in stopenj tekmovanja ter morebitnega ekperimentalnega dela tekmovanja.
Interesna tekmovanja so prvenstveno namenjena popularizaciji različnih področij znanja in spretnosti, podpori in širjenju interesa za deficitarna področja in podobno. Pravilnik jih ne zavezuje, da izpolnjujejo tako zahtevne pogoje kot selekcijska: nimajo na primer omejitve zaračunavanja kotizacij, števila tekmovalcev na državni ravni, zahteve po več stopnjah tekmovanja ali upoštevanju največjega števila podeljenih zlatih in srebrnih priznanj. Interesna tekmovanja sofinanciramo v višini med 2.000 in 6.000 evri - glede na število točk, ki jih na podlagi kriterijev, opredeljenih v pravilniku, dodelijo v postopku izbora na javnem razpisu.
Obveznosti organizatorjev šolskih tekmovanj
Organizator interesnih in selekcijskih tekmovanja mora najkasneje do 16. avgusta v tekočem koledarskem letu na svoji spletni strani ali na spletni strani tekmovanja objaviti poziv k prijavi udeležencev na interesna tekmovanja za naslednje šolsko leto, v katerem so navedeni vsebina in datumi posameznih stopenj tekmovanja ter tekmovalno gradivo. V pozivu so lahko navedeni tudi drugi podatki, za katere prijavitelj ocenjuje, da so potrebni za nemoteno izvedbo interesnih tekmovanj.
Organizator interesnih tekmovanj mora zagotoviti organizacijo in izvedbo tekmovanja tako, da interesno tekmovanje vodi tekmovalna komisija. Neuradni rezultati interesnih tekmovanj in naloge ter rešitve nalog morajo biti objavljeni najkasneje sedem delovnih dni po izvedbi tekmovanja na spletni strani organizatorja interesnega tekmovanja ali na spletni strani tekmovanja, uradni rezultati pa najkasneje 14 dni po izvedbi tekmovanja. Po objavi neuradnih rezultatov morajo imeti tekmovalci možnost ugovora.
Organizator selekcijskih tekmovanj objavi naloge in rešitve nalog tekmovanja, ki so javno in brezplačno dostopne, po končanem tekmovanju na svoji spletni strani ali na spletni strani tekmovanja, najkasneje pa pred novim pozivom. Neuradni rezultati selekcijskih tekmovanj morajo biti objavljeni:
- na šolski in regionalni stopnji najkasneje sedem delovnih dni po izvedbi tekmovanja,
- na državni stopnji najkasneje pet delovnih dni po izvedbi tekmovanja.
Tudi po objavi neuradnih rezultatov selekcijskih tekmovanj imajo tekmovalci možnost ugovora. Uradni rezultati selekcijskih tekmovanj morajo biti objavljeni najkasneje 14 dni po izvedbi tekmovanja in so dokončni.
Organizator tekmovanje najkasneje do 16. avgusta v tekočem koledarskem letu izvede evalvacijo tekmovanja.
Seznam šolskih tekmovanj, ki jih financiramo v posameznih šolskih letih
-
- Šolska tekmovanja 2024 - 2025 (docx, 16 KB)
- Šolska tekmovanja 2023 - 2024 (docx, 19 KB)
- Šolska tekmovanja 2022 - 2023 (docx, 19 KB)
- Šolska tekmovanja 2021- 2022 (docx, 19 KB)