Informacije in ukrepi za gospodinjstva, ki so jim poplave povzročile škodo
Po sprejetju končnega programa odprave posledic neposredne škode na stvareh bodo potencialni upravičenci (tisti, ki so prejeli predplačila) po pošti na dom prejeli poziv za dostavo dokumentacije, s katero dokazujejo upravičenost do dodelitve končnega zneska sredstev za obnovo stanovanjskih objektov. V pozivu bodo prejeli vse potrebne napotke za dokazovanje upravičenosti, v nadaljevanju pa predstavljamo okvirni postopek.
Tisti, ki niso izpolnjevali pogojev za dodelitev predplačila in njihova ocenjena škoda v aplikaciji Ajda presega 6.000 evrov, pa bodo na dom prejeli obvestilo o možnosti dodelitve sredstev za obnovo.
- Tisti, katerih ocenjena škoda v aplikaciji Ajda ni presegla 6.000 evrov, se bodo morali v postopek vključiti s pisnim zaprosilom (prošnjo), ki ga posredujejo na gp.mnvp@gov.si ali po pošti na naslov: Ministrstvo za naravne vire in prostor, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana. Poseben obrazec ni predviden.
Ministrstvo po prejemu prošnje pošlje obvestilo o možnosti dodelitve sredstev.
Do sredstev za obnovo bodo upravičeni le v primeru, da bodo predložili dokazila, da višina sredstev, ki so bila potrebna za odpravo škode na stanovanjskih objektih, presega 6.000 evrov.
-
1
Poziv za posredovanje dokumentacije ter pregled dokumentacije
- Ministrstvo za naravne vire in prostor (ministrstvo) potencialnim upravičencem pošlje poziv za posredovanje dokumentacije.
- Prejemniki pozivov naj bodo pri pripravi dokumentacije natančni in pozorni ter oddajo popolno dokumentacijo, v skladu z navodili. S tem bodo bistveno pripomogli k hitrejšemu zaključevanju postopkov.
- Če prejemnik kot dokazilo za številko transakcijskega računa predloži fotokopijo bančne kartice, naj pri tem zakrije CVV kodo na kartici. Številko transakcijskega računa je treba vpisati v priložen obrazec.
- Prejemniki pozivov naj bodo pri pripravi dokumentacije natančni in pozorni ter oddajo popolno dokumentacijo, v skladu z navodili. S tem bodo bistveno pripomogli k hitrejšemu zaključevanju postopkov.
- Če je dokumentacija nepopolna, ministrstvo upravičenca pozove k dopolnitvi.
- Ministrstvo za naravne vire in prostor (ministrstvo) potencialnim upravičencem pošlje poziv za posredovanje dokumentacije.
-
2
Oblikovanje vloge
- Na podlagi prejete dokumentacije ministrstvo pripravi vlogo, ki vsebuje tudi informativni izračun višine sredstev.
- Izpolnjeno vlogo ministrstvo pošlje upravičencu v podpis.
-
3
Izdaja dokončne ali začasne odločbe
Po prejemu podpisane vloge ministrstvo upravičencu izda:
-
Dokončno odločbo (če je obnova poškodovanega objekta končana)
- Po prejemu podpisane vloge ministrstvo upravičencu izda Odločbo o dodelitvi sredstev, potrebnih za obnovo.
- Če je upravičenec prejel predplačilo, se to odšteje od končne višine sredstev, ter izplača razlika.
-
Začasno odločbo ter pogodbo (če obnova poškodovanega objekta še ni končana)
- Če upravičenec z obnovo poškodovanega stanovanjskega objekta še ni končal (če na primer za to nima potrebnih lastnih sredstev ali pa gre za zahtevnejšo obnovo), mu ministrstvo izda začasno odločbo ter dodeli sredstva, do katerih je že upravičen na podlagi posredovane dokumentacije.
- Poleg tega upravičenec z ministrstvom sklene pogodbo, s katero se zaveže, da:
- bo izvedel obnovo stvari v celotnem obsegu, ki ga je potrdila komisija za odpravo posledic nesreč,
- zagotovil nadzor pri obnovi stvari v skladu s predpisi, ki urejajo graditev objektov,
- zagotovil namensko porabo dodeljenih sredstev in
- zagotovil obnovo stvari skladno s projektom za pridobitev gradbenega dovoljenja in izvedbo ter drugimi pogoji iz dovoljenja za poseg v prostor.
Vlada je z novelo zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 določila, da tudi fizičnim osebam, ki so lastniki poškodovanih stanovanj in hiš, zagotovi predplačila za obnovo.
Predplačilo za posamezen stanovanjski objekt, kjer je 31. julija 2023 imela stalno prebivališče prijavljeno vsaj ena oseba, se izplača v višini 20 odstotkov ocenjene škode, ki je zavedena v spletni aplikaciji AJDA. Ocenjena škoda mora biti več kot 6.000 evrov, objekt pa ne sme biti predviden za nadomestno ali nadomestitveno gradnjo.
-
1
Lastnik prejme obvestilo
Ministrstvo za naravne vire in prostor obvesti lastnika stanovanja o višini predplačila.
Obvestila odpremi z navadno pošiljko na naslov, ki je vpisan v davčnem registru kot naslov za vročanje.
-
2
Če lastnik predplačila ne želi
Lastnik v tem primeru v petih dneh od prejema obvestila Ministrstvo za naravne vire in prostor seznani, da predplačila ne želi prejeti. Naslov za posredovanje obvestila:
Ministrstvo za naravne vire in prostor
Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana
gp.mnvp@gov.si -
3
Izplačilo
Znesek bo Finančna uprava nakazala na transakcijski račun, ki je vpisan v davčni register upravičenca.
Upravičenci bodo plačila prejeli v enkratnih zneskih, vendar ne vsi hkrati, ampak v več tranšah.
-
Dokazila
Vsem, ki so oziroma bodo prejeli sredstva iz državnega proračuna za pomoč pri obnovi, svetujemo, da skrbno hranijo račune za opravljene storitve in nakup materiala. Po končani obnovi jih bodo potrebovali kot dokazilo, da so prejeto pomoč iz javnih sredstev ustrezno porabili za obnovo poškodovanih stanovanj – tako tisto, ki so jo prejeli v obliki predplačil, kot tisto, do katere bodo posamezni lastniki upravičeni po končni oceni škode. Ob tem mora datum na računu seveda dokazovati, da je bila storitev opravljena po naravni nesreči, kot dokazila pa bodo v pomoč tudi fotografije pred in po obnovi.
-
5
Objava seznama upravičencev
Ministrstvo za naravne vire in prostor pripravi seznam upravičencev do predplačil, ki vsebuje naslov stanovanja, znesek ocenjene škode ter znesek predplačila, s katerim se seznani Vlada Republike Slovenije.
Seznam prejemnikov predplačil je zaradi transparentne porabe proračunskih sredstev javno objavljen.
-
Če vas ni na seznamu
V praksi se izkazuje, da nekateri potencialni upravičenci sredstev niso oziroma ne bodo prejeli, čeprav mogoče sami menijo, da bi ga morali. Najpogostejši vzroki za to so:
- iz centralnega registra prebivalstva ni razvidno, da bi bilo stanovanje stalno naseljeno (kar je pogoj, določen z zakonom),
- oseba nima transakcijskega računa (TRR) oziroma TRR nima odprtega v Sloveniji,
- oseba nima vpisane EMŠO v Zemljiški knjigi,
- poškodovanega dela stavbe v Katastru nepremičnin ni bilo mogoče enoznačno identificirati,
- stavba (še) nima dodeljene hišne številke (težava v povezavi s prvo alinejo),
- napačni podatki v aplikaciji Ajda glede poškodovanega stanovanja in/ali lastnika,
- stanovanje ni poškodovano, škoda je ocenjena samo na zemljišču zaradi grozečega plazu (izvedba geotehničnih ukrepov za zavarovanje stavbe pa je v pristojnosti občine).
Končni znesek oziroma dejanska višina sredstev, do katerih bodo posamezniki upravičeni, bo predmet posebnega ugotovitvenega postopka za vsako stanovanje posebej.
Vlada je 16. maja 2024 sprejela Program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi močnih neurij z večdnevnim obilnim deževjem s poplavami in plazovi 4. avgusta 2023.
Upravičenci bodo na tej podlagi prejeli poziv za vstop v redni postopek dodelitve sredstev. S pozivom bodo morebitni upravičenci prejeli vse potrebne napotke za dokazovanje upravičenosti in navodila za dostavo potrebne dokumentacije (računi o izvedenih delih, o nabavi materiala in podobno).
Na podlagi prejetih odgovorov in prejete dokumentacije se bo začel upravni postopek ugotavljanja upravičenosti in obsega upravičenih sredstev za obnovo. Po pravnomočnosti odločbe bodo upravičenci prejeli izplačila v 30 dneh.
Vsem odjemalcem v Sloveniji se je električna energija, dobavljena na dan solidarnosti, 14. avgusta 2023, obračunala po nižji dnevni tarifni postavki.
Vsi, ki so v poplavah utrpeli škodo, so morali občinski komisiji za popis škode prijaviti škodo. Občinska komisija je ocenila višino škode in podatke o škodi vnesla v sistem AJDA. Iz sistema AJDA je podatke o škodi dobil sistemski operater električnega omrežja, ki je odjemalce razvrstil v skupine.
Za to ni bilo treba oddati nobene vloge.
-
Popolnoma uničeni objekti
Odjemalci, katerih objekti so popolnoma uničeni in zato odjem električne energije in/ali odjem plina ni mogoč, od 4. avgusta 2023 pa do vzpostavitve ponovne oskrbe ne plačujejo računov za električno energijo in/ali zemeljski plin.
-
Velika škoda na objektu
Gospodinjskim odjemalcem, ki so utrpeli veliko škodo, so dobavitelji električne energije za določeno obdobje električno energijo dobavljali po znižani ceni.
Dodatna pojasnila
Kako prijavim škodo zavarovalnici
Pri prijavi škode se obrnite na svojega zavarovalnega zastopnika oziroma uporabite prijavo škode na daljavo, saj na nekaterih poplavljenih območjih ne delujejo vse poslovalnice. Na spletnih straneh posameznih zavarovalnic so objavljene klicne številke, na katere lahko pokličete, in dodatne informacije glede postopka za prijavo škode.
S sanacijo škode pričnite takoj, ko bo to varno in mogoče, ter jo ustrezno dokumentirajte. Škodo fotografirajte ali posnemite tudi med sanacijo. Če je možno, poplavljene in uničene stvari spravite do prihoda cenilca oziroma do drugačnih navodil zavarovalnice. Če imate večje število poškodovanih stvari, je priporočljivo, da pripravite seznam poškodovanih stvari s podatki o starosti in nabavni vrednosti teh stvari.
Na podlagi te dokumentacije bo zavarovalnica presodila, ali je potreben ogled na lokaciji, ali bo zadostoval ogled na daljavo preko video klica ali pa se lahko primer zaključi na osnovi posredovanih fotografij. Bolj natančen je popis škode, lažje in hitreje bodo cenilci zavarovalnic škodo rešili in zaključili.
Zakonodaja
- Zakon o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 (ZIUOPZP)
- Zakon o odpravi posledic naravnih nesreč (ZOPNN)
- Zakon o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize (ZPGOPEK)
- Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1)
- Zakon o javnih uslužbencih (ZJU)
- Zakon o delavcih v državnih organih (ZDDO)
- Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1)
- Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (ZVNDN)
- Zakon o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV)
- Uredba o delovnem času v organih državne uprave
- Kolektivna pogodba za negospodarske dejavnosti v Republiki Sloveniji