Skoči do osrednje vsebine

Prijava zaprtih sistemov za delo z gensko spremenjenimi organizmi in delo z gensko spremenjenimi organizmi v zaprtih sistemih

Gensko spremenjeni organizem (GSO) je organizem, z izjemo človeka, ali mikroorganizem, katerega genski material je spremenjen s postopki, ki spreminjajo genski material drugače kot to poteka v naravnih razmerah s križanjem ali naravno rekombinacijo.

Delo z GSO v zaprtem sistemu, namerno sproščanje GSO v okolje in dajanje izdelkov na trg so dovoljeni le, če ob upoštevanju stanja znanosti in tehnike ter zagotavljanju varnostnih ukrepov ni pričakovati možnih neposrednih ali posrednih, takojšnjih ali poznejših ali dolgoročno kumulativnih škodljivih vplivov na okolje in zdravje ljudi (načelo previdnosti).

Delo z GSO v zaprtem sistemu je vsaka dejavnost, pri kateri se gensko spreminja organizem pri kateri se GSO ali goji, razmnožuje, shranjuje, prevaža, uničuje, odstranjuje ali na drug način uporablja in za katero se izvajajo zadrževalni ukrepi.

Delo z GSO v zaprtem sistemu se lahko opravlja le v zaprtem sistemu, v katerem so izpolnjeni predpisani pogoji za varnostni razred, v katerega je nameravano delo uvrščeno.

Način izvedbe

Prijavitelj mora zaprti sistem za delo z GSO pred prvo uporabo prijaviti Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, ki preveri skladnost prijave z zahtevami in vpiše zaprti sistem v register GSO.

V skladu s Pravilnikom o vsebini prijave zaprtega sistema in prijave dela z gensko spremenjenimi organizmi v zaprtem sistemu (Uradni list RS 65/04) mora prijavitelj podatke predložiti v papirnati in elektronski obliki na obrazcih, določenih v pravilniku (Priloga 1, Priloga 2, Priloga 3 in Priloga 4). Priloge 1, 2, 3 in 4 so v pripravljene v formatu word.doc z vključenimi makroji in vsebujejo aktivna polja, kamor prijavitelj vpisuje zahtevane podatke. Ostalo besedilo je zaklenjeno. Ustrezne obrazce/priloge za svojo prijavo prijavitelj po izpolnjevanju shrani na elektronski medij, natisne, podpiše papirnato obliko in ustrezne obrazce odda v papirnati in elektronski obliki.

Prijavitelj vso zahtevano dokumentacijo v pisni in elektronski obliki odda po pošti in e-pošti Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.